-Reklama-

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Zakończenie karmienia piersią nie jest łatwe i często zastanawiamy się, kiedy jest ten odpowiedni moment. Kiedy odstawić dziecko od piersi, by było bezboleśnie – dla ciebie i dziecka?

-Reklama-

 

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Idealnym momentem jest samoistne odstawienie się dziecka, ale nie czarujmy się – to może trwać naprawdę długo. Ponieważ karmienie piersią to nie tylko piękno i niezwykłość bycia mamą, ale też wyrzeczenie i uciążliwość, większość mam pragnie karmić tylko tyle, ile jest to niezbędne dla dziecka. Tyle czasu, ile mleko mamy stanowi dla dziecka najbardziej wartościowy pokarm.

Zwykle kobiety zakładają, że będą karmić minimum 3 miesiące i maksimum 12 miesięcy. Tak naprawdę jednak to ty decydujesz, kiedy odstawisz swoje dziecko. Ważne jest zrobienie bilansu – za i przeciw, by pomóc sobie podjąć tę decyzję.

-Reklama-

Zaleca się, by dziecko odstawić w momencie, gdy je już inne produkty i mleko nie stanowi jego głównego posiłku. Lekarze zalecają więc, by to było najwcześniej po 6. miesiącu życia dziecka. Karmienie dziecka piersią przez pół roku to najlepsza inwestycja w jego zdrowie i rozwój.

Najważniejsze to nie dać się presji otoczenia. Nie przestawać karmić piersią wtedy, gdy inni tego od ciebie oczekują. To twoja decyzja, która nigdy nie jest łatwa, więc nie warto działać pod presją.

 

Jak powinno wyglądać odstawianie dziecka od piersi?

Najlepsze to działanie stopniowe, nie gwałtowne. Nawet wtedy, gdy odstawienie od piersi jest wymuszone podjęciem pracy, nie powinno oznaczać diametralnego zakończenia laktacji. O wiele lepiej zacząć odzwyczajanie kilka miesięcy wcześniej. W pierwszej kolejności można zacząć od ograniczania ilości karmień piersią np. do dwóch – rano i wieczorem, lub tylko w nocy. Jeśli zależy ci na utrzymaniu laktacji, można ściągać pokarm i dawać dziecku z butelki – to zawsze lepsze rozwiązanie niż podawanie samego sztucznego mleka.

Pamiętaj również, by nie odstawiać dziecka od piersi w trudnych momentach np. podczas jego choroby czy w sytuacji innych dużych zmian np. w trakcie nauki spania w łóżeczku. To potęguje stres i nie wróży szczęśliwego finału.

Stopniowe odstawianie dziecka od piersi może mieć taki przebieg:

  • Etap pierwszy:

Najpierw dziecku podajesz pierś a gdy ją opróżni, oferujesz małą porcję innego jedzenia np. zupki.

  • Etap drugi:

Gdy maluch przyzwyczai się do takie systemu jedzenia, zmieniasz kolejność. Najpierw pokarm stały, potem popicie mlekiem z piersi. Zawsze, zanim podasz pierś, podaj najpierw coś innego do jedzenia.

  • Etap trzeci:

Pierś wymieniamy na butelkę.

 

W jaki sposób radzić sobie z dopominaniem się dziecka o pierś?

Najtrudniej mimo wszystko wytłumaczyć tę zmianę dziecku. Maluch zwykle nie rozumie, dlaczego jego mama nagle przestaje go karmić piersią. By dziecko tego nie odczuło zbyt mocno, warto kierować się tymi zasadami:

  • Naucz się pocieszać dziecko w inny sposób niż przy piersi. Zastąp to przytulaniem i głaskaniem.
  • Wprowadź zabawy odciągające uwagę dziecka od piersi np. w chwili gdy dziecko domaga się piersi, zacznij śpiewać wesołą piosenkę, sięgnij po książeczkę lub zatańcz z dzieckiem. Byle szybko zapomniało o piersi.
  • Gdy dziecko chce przystawić się do piersi, mów, że dasz mu ją później. Przeciągaj to w czasie np. do wieczora.

 

Jak długo trwa odstawianie dziecka od piersi?

Jeśli zrobisz to stopniowo, zajmie ci to od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. Ale za to efektem będzie „bezbolesne” odstawienie. Zmniejszenie liczby karmień to również powolne wyciszanie laktacji a więc najbardziej naturalny sposób pozbycia się pokarmu. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne. Jeśli maluch będzie protestował i ciężko przechodził odstawienie a ty nie jesteś zmuszona obiektywnymi przyczynami (choroba, praca) do zaprzestania karmienia – daj mu trochę czasu. Niektórym dzieciom potrzeba kilku tygodni, by kolejne podejście było łatwiejsze i skuteczne.

Na koniec pamiętaj – karmienie piersią to natura podporządkowana zegarowi biologicznemu. Nie ma sensu tego porządku zakłócać.

 

Zobacz jeszcze:

Karmienie piersią – kiedy można, kiedy nie?

Zalety karmienia piersią

Co jeść karmiąc piersią?

Jak skutecznie odciągać pokarm?

Jak wyciszyć laktację?

 

autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
410ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

10 rzeczy, których nie może zabraknąć w szafie Twojego dziecka jesienią

Lato wyraźnie się od nas oddala, a to wiąże się ze zmianą pogody i wymianą garderoby. W przypadku dzieci jest jeszcze trudniej. Nasze pociechy ciągle rosną, więc ubrania zeszłoroczne na pewno już się nie przydadzą. Czas zatem udać się do sklepu po nowe rzeczy.

Zespół kuwady, czyli gdy mężczyzna też jest w ciąży

Gdy mężczyzna, którego partnerka jest w ciąży, zaczyna współodczuwać jej stan, zazwyczaj nie spotyka się ze zrozumieniem otoczenia. A tymczasem istnieje medyczna nazwa i poważne uzasadnienie takiego zjawiska. Zespół kuwady może dopaść każdego przyszłego tatę.

Sprzęty, w które warto wyposażyć się na jesień i zimę, jeśli masz dziecko

Jesień i zima przynoszą ze sobą dużą zmianę pogody, która nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli masz dziecko, warto wyposażyć się w sprzęty, które podniosą komfort życia w domu podczas zbliżających się miesięcy

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej online poświęconej szczepieniom ochronnym

Zapraszamy do udziału online w bezpłatnej konferencji naukowej organizowanej w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”, kierowanej do ekspertów ze środowisk naukowych, akademickich, medycznych, psychologii społecznej, nowoczesnych technologii w zakresie medycyny, mediów oraz innych osób zainteresowanych tą tematyką.

Metoda Ferbera, czyli zasypianie przez wypłakanie

Metoda Ferbera to jeden ze sposobów nauki samodzielnego zasypiania. Ma tyle samo zwolenników co przeciwników, bo opiera się na kontrowersyjnym dla wielu pozostawianiu płaczącego dziecka w łóżeczku. Jak dokładnie wygląda nauka zasypiania przez wypłakanie?