-Reklama-

Jak wyciszyć laktację?

Jesteś zmuszona przestać karmić piersią, a twoje ciało w dalszym ciągu produkuje mleko? Przeczytaj, jak stopniowo wyciszyć laktację i jak zrobić to bezboleśnie.

-Reklama-

Zakończenie rozbudzonej laktacji to decyzja, którą matki podejmują z różnych powodów. Nie wnikając w motywację, każda kobieta powinna mieć prawo do bezbolesnego zatrzymania produkcji mleka w swoich piersiach.

Oto wytyczne, dzięki którym wyciszenie laktacji będzie łatwiejsze i bardziej komfortowe.

  •  Przygotuj na to dziecko. Jeśli przerywasz laktację, musisz zapewnić dziecku mleko zastępcze. By dokonać najlepszego wyboru, przed podjęciem tego kroku skonsultuj się z lekarzem – z pewnością podpowie ci, jakie mleko modyfikowane kupić.
  • Przygotuj się psychicznie na to, że zmniejszenie laktacji może potrwać nawet kilka tygodni.
  • Pamiętaj, że opróżnianie piersi pobudza produkcję mleka, dlatego podczas zmniejszania laktacji nie przystawiaj dziecka do piersi (nawet, jeśli chcesz to robić rzadziej).
  • Usuwanie części pokarmu jest konieczne. Rób to w momencie, gdy piersi są bardzo twarde i bolesne, masz uczucie rozpierania albo gdy piersi są nierówne. Odciągaj pokarm ręcznie lub laktatorem w minimalnej ilości – tylko tyle, by sobie ulżyć. Staraj się pozostawić większość pokarmu w piersiach.
  • Na początku wyciszania laktacji prawdopodobnie będziesz musiała usuwać mleko co kilka godzin. W miarę upływu czasu i zmniejszania się podaży mleka, odciąganie go powinno być rzadsze i bardziej skąpe.
  • Jeśli pojawi się obrzęk piersi, nie używaj ciepłych okładów – one pobudzają laktację. W zamian korzystaj z zimnych okładów, które zmniejszają opuchliznę wokół gruczołów mlecznych.
  • Pomocne mogą być również okłady z kapusty. Należy rozbić tłuczkiem liść kapusty uprzednio schłodzonej w lodówce i przyłożyć do bolesnej i spuchniętej piersi. Takie okłady przynoszą ulgę, mogą zastąpić odciąganie mleka gdy jego podaż już jest nieznaczna. Okłady zmieniamy co dwie godziny.
  • Nie marnuj odciągniętego mleka – nie wylewaj go do zlewu. Zlej go do pojemniczka i podaj dziecku (jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań). Twoje mleko w dalszym ciągu ma właściwości ochronne i pomaga chronić dziecko przed wieloma chorobami. Nawet mała ilość twojego mleka może być świetnym zastrzykiem uodparniającym dla twej pociechy.
  •  Jeśli twoje piersi pozostaną miękkie przez co najmniej 24 godziny bez potrzeby odciągania mleka, można już powiedzieć, że laktacja została wyciszona.
  • Naturalne i powolne zmniejszanie podaży mleka to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. O wiele lepsze niż wspieranie się środkami farmaceutycznymi czy dokonywanie radykalnych działań takich jak np. owijanie piersi bandażem elastycznym.
  • Podczas zatrzymywania laktacji nie rezygnuj z bliskości z dzieckiem. Nawet jeśli ono wyraźnie upomina się o pierś, podawaj mu butelkę i jednocześnie przytulaj i głaszcz jak wcześniej. Najważniejszą potrzebą dziecka jest potrzeba bliskości, dlatego nie odmawiaj mu jej.

A co jeśli zmienię zdanie?

Są sytuacje, gdy konieczny jest powrót do pełnej laktacji np. dziecko nie toleruje innego mleka lub gdy matka sama zmienia zdanie. Zwykle możliwy jest powrót do laktacji do około 6 tygodni po jej zatrzymaniu. Tu jednak przyda się już wsparcie doradcy laktacyjnego.

autor:iguana
foto:pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.