-Reklama-

Jak wyciszyć laktację?

-Reklama-

Jesteś zmuszona przestać karmić piersią, a twoje ciało w dalszym ciągu produkuje mleko? Przeczytaj, jak stopniowo wyciszyć laktację i jak zrobić to bezboleśnie.

Zakończenie rozbudzonej laktacji to decyzja, którą matki podejmują z różnych powodów. Nie wnikając w motywację, każda kobieta powinna mieć prawo do bezbolesnego zatrzymania produkcji mleka w swoich piersiach.

Oto wytyczne, dzięki którym wyciszenie laktacji będzie łatwiejsze i bardziej komfortowe.

 • Przygotuj na to dziecko. Jeśli przerywasz laktację, musisz zapewnić dziecku mleko zastępcze. By dokonać najlepszego wyboru, przed podjęciem tego kroku skonsultuj się z lekarzem – z pewnością podpowie ci, jakie mleko modyfikowane kupić.
 • Przygotuj się psychicznie na to, że zmniejszenie laktacji może potrwać nawet kilka tygodni.
 • Pamiętaj, że opróżnianie piersi pobudza produkcję mleka, dlatego podczas zmniejszania laktacji nie przystawiaj dziecka do piersi (nawet, jeśli chcesz to robić rzadziej).
 • Usuwanie części pokarmu jest konieczne. Rób to w momencie, gdy piersi są bardzo twarde i bolesne, masz uczucie rozpierania albo gdy piersi są nierówne. Odciągaj pokarm ręcznie lub laktatorem w minimalnej ilości – tylko tyle, by sobie ulżyć. Staraj się pozostawić większość pokarmu w piersiach.
 • Na początku wyciszania laktacji prawdopodobnie będziesz musiała usuwać mleko co kilka godzin. W miarę upływu czasu i zmniejszania się podaży mleka, odciąganie go powinno być rzadsze i bardziej skąpe.
 • Jeśli pojawi się obrzęk piersi, nie używaj ciepłych okładów – one pobudzają laktację. W zamian korzystaj z zimnych okładów, które zmniejszają opuchliznę wokół gruczołów mlecznych.
 • Pomocne mogą być również okłady z kapusty. Należy rozbić tłuczkiem liść kapusty uprzednio schłodzonej w lodówce i przyłożyć do bolesnej i spuchniętej piersi. Takie okłady przynoszą ulgę, mogą zastąpić odciąganie mleka gdy jego podaż już jest nieznaczna. Okłady zmieniamy co dwie godziny.
 • Nie marnuj odciągniętego mleka – nie wylewaj go do zlewu. Zlej go do pojemniczka i podaj dziecku (jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań). Twoje mleko w dalszym ciągu ma właściwości ochronne i pomaga chronić dziecko przed wieloma chorobami. Nawet mała ilość twojego mleka może być świetnym zastrzykiem uodparniającym dla twej pociechy.
 • Jeśli twoje piersi pozostaną miękkie przez co najmniej 24 godziny bez potrzeby odciągania mleka, można już powiedzieć, że laktacja została wyciszona.
 • Naturalne i powolne zmniejszanie podaży mleka to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. O wiele lepsze niż wspieranie się środkami farmaceutycznymi czy dokonywanie radykalnych działań takich jak np. owijanie piersi bandażem elastycznym.
 • Podczas zatrzymywania laktacji nie rezygnuj z bliskości z dzieckiem. Nawet jeśli ono wyraźnie upomina się o pierś, podawaj mu butelkę i jednocześnie przytulaj i głaszcz jak wcześniej. Najważniejszą potrzebą dziecka jest potrzeba bliskości, dlatego nie odmawiaj mu jej.

A co jeśli zmienię zdanie?

Są sytuacje, gdy konieczny jest powrót do pełnej laktacji np. dziecko nie toleruje innego mleka lub gdy matka sama zmienia zdanie. Zwykle możliwy jest powrót do laktacji do około 6 tygodni po jej zatrzymaniu. Tu jednak przyda się już wsparcie doradcy laktacyjnego.

autor:iguana
foto:pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Kreacje na specjalne okazje – zobacz najlepsze zestawienia dla Mam!

Strój dla mamy powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny. To niezaprzeczalny fakt. Nikt jednak nie powiedział, że nie możemy przy tym...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Trzydniówka. Czy na to właśnie choruje moje dziecko?

Trzy dni wysokiej gorączki bez innych objawów, a po nich dziwna wysypka? Tak zwykle objawia się klasyczna trzydniówka. Skąd się bierze i...

Wyprawka do szkoły – zobacz, dlaczego warto postawić na jakość

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Zdarzenie to wywołuje niemałe zamieszanie, szczególnie gdy mamy do czynienia z debiutem pierwszaka. Jaki wybrać...

Była Lena, będzie Pola: o imionach i modzie

Imiona podlegają modzie, chociaż nie wszystkie w takim samym stopniu. Niektóre przypominają stare przeboje – są w obiegu już od wielu lat,...

Prawdopodobnie nie wiesz o ich istnieniu, a mogą bardzo ułatwić ci życie. Oto 12 niezwykłych gadżetów dla mam

Gdy zostajesz mamą, zwykle dowiadujesz się o istnieniu rzeczy, o których nie miałaś pojęcia. Te gadżety nie są zbyt popularne, ale bywają...

Najlepsze przekąski na wycieczkę – co zabrać?

Wakacje w pełni! Pogoda zachęca do krótszych i dłuższych wycieczek. Podróżując z dziećmi warto odpowiednio się przygotować i zaplanować prowiant na drogę....