-Reklama-

Katar u dziecka? Oto 3 urządzenia, które mogą ci pomóc!

Katar u dziecka to wyjątkowa uciążliwość. Z pomocą mogą przyjść nam te urządzenia, które ułatwiają walkę z nieżytem nosa. Warto je mieć pod ręką, szczególnie o tej porze roku.

-Reklama-

Katar u dziecka, trudny czas dla całej rodziny

Tak to już jest, że jesienią największą uciążliwością staje się nieżyt nosa. Jest on szczególnie męczący dla małych dzieci, które przez katar stają się marudne i rozdrażnione. Na szczęście są urządzenia, które ułatwiają życie w tych trudniejszych, zakatarzonych chwilach. Co to takiego?

Aspirator do nosa

Małe dziecko nie potrafi wysmarkać noska. To ogromny problem, bo zalegająca w nosie wydzielina to po pierwsze – świetna pożywka dla bakterii, a po drugie – bardzo duże utrudnienie w oddychaniu. Zapchany nosek u malucha wiąże się ponadto z problemami z jedzeniem. Regularne oczyszczanie noska z wydzieliny to podstawa w tej sytuacji i tym samym zapobieganie groźnym powikłaniom np. zapaleniu ucha.

Podczas gdy nasi rodzice do oczyszczania dziecięcych nosów używali gumowej gruszki, my mamy dziś bardzo ułatwione zadanie. Wszystko dzięki magicznemu urządzeniu jakim jest aspirator do nosa. Aspiratory kataru to skuteczne rozwiązanie i bardzo cenione przez mamy. To dziś już niemal „must have” w każdej wyprawce dla dziecka. Urządzenie jest bezpieczne i dostosowane do rozmiarów dziecięcych nosków. Elektryczny aspirator samodzielnie wytwarza siłę ssania, więc jest wygodniejszy niż aspirator wymagający użycia własnych płuc. Jego działanie polega na automatycznym usuwaniu wydzieliny z nosa przy pomocy stałej siły ssące generowanej przez urządzenie.

Jaki aspirator kataru wybrać?

Dobry aspirator kataru powinien posiadać certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo stosowania. Ponadto samo urządzenie powinno łatwo się rozkładać na części i umożliwiać tym samym jego dokładne umycie. Higiena aspiratora jest bowiem szczególnie ważna. Najlepiej, jeśli aspirator posiada różne wymienne końcówki, które można dostosować do gęstości wydzieliny oraz wieku dziecka. Zakup takiego aspiratora to zwykle inwestycja na lata. Cenną zaletą elektrycznego urządzenia jest cicha praca – dzięki temu używanie aspiratora nie wywołuje w dziecku niepotrzebnego stresu i można go stosować nawet w czasie snu malucha.


Inhalator/nebulizator

Inhalatory to urządzenia niezawodne nie tylko przy katarze. Świetnie sprawdzają się w różnych chorobach dróg oddechowych, ale też ceni się ich działanie profilaktyczne. I właśnie profilaktyka ma tu ogromne znaczenie dla nieżytu nosa. Jak wiadomo, katar jest częstym następstwem wysuszonych śluzówek. Regularne stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej pozwala właściwie nawilżyć drogi oddechowe i nie dopuścić do powstania nieżytu nosa.

Inhalator jest urządzeniem, które pozwala podać dziecku dowolny roztwór w formie aerozolu i tym samym bezpośrednio zaaplikować go do dróg oddechowych dziecka. W przypadku kataru taka forma podania zwykłego roztworu soli działa o wiele korzystniej i skuteczniej niż np. wpuszczanie do nosa kropli wody morskiej, które zwykle szybko spływają do gardła dziecka.

Niewątpliwym atutem nebulizatorów dostępnych na rynku jest możliwość podawania dzięki nim lekarstw. To niezastąpione wsparcie dla każdego leczenia infekcji układu oddechowego.

Jaki inhalator dla dziecka wybrać?

Dobre inhalatory dla dzieci powinny posiadać atest potwierdzający ich bezpieczeństwo. Dobrze, gdy urządzenie jest wyposażone w różne końcówki, które umożliwiają inhalacje dzieci w każdym wieku – od niemowląt po nastolatki. Do wyboru zwykle są silikonowe maseczki różnej wielkości i ustniki. Większość sprzętów jest bardzo uniwersalna i zakup jednego inhalatora przysłuży całej rodzinie. Elementy inhalatora powinny łatwo się rozkładać, co umożliwia ich dokładne mycie. Samo urządzenie powinno być dość ciche, by nie powodować u małego dziecku stresu. Dobrze jest, gdy inhalator jest kompaktowych rozmiarów, co pozwoli nam zabrać go ze sobą np. na wyjazd.


Nawilżacz powietrza dla dziecka

Okres jesienno-zimowy to jednocześnie okres grzewczy w naszych domach. Powietrze w pomieszczeniu zostaje mocno podgrzane i tym samym pozbawione odpowiedniej wilgotności, co zwykle skutkuje wysuszeniem śluzówki. U dzieci ten proces następuje szybciej, dlatego nieżyt nosa to częsta przypadłość maluchów w tym czasie. Dobre urządzenie nawilżające powietrze jest nie tylko świetną profilaktyką dla kataru, ale również pomaga się z nim szybciej uporać.

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka wybrać?

Najbezpieczniejszym nawilżaczem powietrza dla dziecka jest nawilżacz ewaporacyjny. Wytwarza on sterylną parę wodną, a wszystko to dzięki wbudowanym akcesoriom z nanocząsteczkami srebra. Nawilżacze ewaporacyjne mają wiele innych zalet. Są bardzo łatwe w obsłudze i energooszczędne. Jedną z ich wad jest niestety głośniejsza praca, więc jeśli nasze dziecko ma dość czujny sen i łatwo się wybudza w nocy, najlepiej jest zainwestować w nawilżacz ultradźwiękowy. To urządzenie jest niemal bezgłośne, więc można go bez przeszkód używać przez całą noc (także ze względu na wysoką energooszczęność). Jego działanie opiera się na tworzeniu mokrej mgiełki przy pomocy ultradźwięków (te same ultradźwięki wykorzystywane są przy badaniach USG). Zaletą tego rodzaju urządzeń jest ich duży wybór. Na rynku mamy nawet takie typowo przeznaczone do dziecięcych pokojów – o sympatycznych kształtach np. zwierzątek czy bohaterów kreskówek.


autor: iguana
foto: pixabay
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również