Jakie będzie to moje dziecko? Czy mam na to wpływ?
Strona główna Ciąża i poród Jakie będzie to moje dziecko? Czy mam na to wpływ?

Jakie będzie to moje dziecko? Czy mam na to wpływ?

Jakie będzie to moje dziecko? To pytanie zadaje sobie każdy przyszły rodzic. I choć swoją pociechę możemy ujrzeć dopiero po porodzie, już na etapie ciąży jesteśmy w stanie co nieco przewidzieć. Genetyka i przygotowanie do ciąży mają ogromne znaczenie dla przyszłości naszego malucha.

Czy będzie zdrowe?

Zdrowe dziecko to największe marzenie każdego rodzica. Choć istnieje wiele chorób, które bywają dziedziczone po rodzicach i trudno jest ochronić przed nimi dziecko, na rozwój części z nich możemy wpływać już na etapie przygotowywania się do ciąży. Jednym słowem – my rodzice mamy wpływ na zdrowy rozwój swojego dziecka.

Zdrowie po mamie i tacie

Już na etapie planowania ciąży możemy zadbać o przyszłe zdrowie naszego malucha. Planując posiadanie dziecka, musimy zadbać przede wszystkim o swój organizm. Jeśli jeszcze przed ciążą zadbasz o swoje zdrowie, dasz swojemu dziecku dobry start w życiu. Dbanie o swój dobrostan to przede wszystkim zdrowy styl życia: unikanie używek, umiarkowana aktywność fizyczna oraz odpowiednio zbilansowana dieta. Duże znaczenie ma również uzupełnianie diety o niezbędne składniki, dzięki czemu możesz wpływać nie tylko na płodność, ale również na przebieg ciąży i rozwój płodu. Odpowiednia suplementacja kwasem foliowym przed zajściem w ciążę, a także na jej wczesnym etapie pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia u dziecka wad np. cewy nerwowej.

Składniki zawarte w suplemencie diety Prenatal Primo przygotowują kobietę do ciąży, a potem wspierają zdrowie przyszłej mamy oraz dziecka. Pozwalają utrzymać prawidłową płodność i funkcje rozrodcze oraz chronią materiał genetyczny (DNA), usprawniają zamykanie cewy nerwowej oraz zapewniają prawidłowy wzrost i rozwój płodu.

Prenatal Primo jest suplementem diety. Prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin, składników mineralnych, a suplementacja powinna być stosowana wyłącznie jako uzupełnienie niedoborowej diety. Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.

Suplement diety Prenatal Primo

Mało osób wie, że nie tylko zdrowie mamy jest tutaj ważne. Przyszły tata, który dostarcza drugą połowę materiału genetycznego, również powinien zadbać o swoje zdrowie – najlepiej jeszcze przed poczęciem dziecka. Jak wiadomo, na płodność mężczyzny wpływa wiele czynników związanych ze stylem życia np. używki, niewłaściwa dieta lub brak ruchu. Inwestując zatem w zdrową formę, przyszły tata może mieć poczucie, że inwestuje w zdrowie przyszłego potomka. Istnieją wyniki badań potwierdzające, że jakość plemników, w tym zmiany w strukturze DNA, wpływają na utrzymanie ciąży, a integralność DNA jest niezbędna dla rozwoju zarodka1. Warto zatem dbać o właściwe przygotowanie się do roli ojca również pod kątem własnego zdrowia. Zdrowe dziecko to również zasługa taty!

Wsparciem w drodze do posiadania zdrowego dziecka może być suplement diety dla przyszłych ojców Nucleox Primo. Zawarte w nim odpowiednie składniki przygotowują organizm mężczyzny do poczęcia dziecka, wspomagając płodność i funkcje rozrodcze, a przy tym chroniąc materiał genetyczny plemników.

Nucleox Primo jest suplementem diety. Prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin, składników mineralnych, a suplementacja powinna być stosowana wyłącznie jako uzupełnienie niedoborowej diety. Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.

Suplement diety Nucleox Primo

Jaki będzie mieć kolor oczu?

Nie ma reguły na kolor oczu dziecka. Nawet jeśli rodzice posiadają ten sam kolor oczu, ich dziecko wcale nie musi mieć takich samych. Pigment zawarty w gałkach ocznych kontrolowany jest przez geny, przy czym niektóre pigmenty są silniejsze i częściej dominują. Jak to mniej więcej wygląda, prezentuje poniższa tabelka.

kolor oczu dziecka

Jaki będzie mieć kolor włosów?

Kolor włosów to też zaawansowana genetyka. Dla przykładu rude włosy występują w populacji polskiej bardzo rzadko – zaledwie u 1-2% ludzkiej populacji. Znaczące prawdopodobieństwo posiadania rudych włosów jest u dzieci, których rodzice są rudzi. W przypadku rodziców o blond kolorze włosów oraz włosów ciemnych, prawdopodobieństwo jest minimalne. Trzeba wiedzieć, że kolor włosów dziecka przechodzi metamorfozę. Maluchy zwykle rodzą się z ciemnymi włoskami, niektóre po utracie tych pierwszych włosów stają się jasnymi blondynami. Z tych samych rodziców zresztą mogą się zrodzić dzieci o różnych kolorach włosów. To po kim dziecko odziedziczy ostateczny kolor włosów jest zatem trudne do ustalenia i bez zaawansowanych badań genetycznych prenatalnych jest to niemożliwe.

Do kogo będzie podobne?

Istnieją cechy wyglądu, które bywają dominujące i często przekazujemy je swoim dzieciom. Do takich cech zaliczamy m.in. dołeczki w policzkach. Wystarczy, ze jedno z rodziców ma takie dołeczki, by niemal na pewno u dziecka też się one pojawiły. Innymi dominującymi cechami, które zwykle przekazujemy dzieciom są piegi, zadarty nos, dołek w podbródku, odstające od skóry włosy, odstające uszy, tzw. wdowi szpic czy też włosy rosnące w uszach.

Czy będzie wysokie czy niskie?

Dziecko zwykle ma uśredniony wzrost swoich rodziców tzn. jeśli jeden rodzic jest wysoki, drugi niski – dziecko prawdopodobnie będzie średniego wzrostu. Szacunkowy wzrost dziecka możemy zresztą policzyć prostym wzorem:

  • dla dziewczynki (Wzrost Mamy + Wzrost Taty – 13)/2
  • dla chłopca (Wzrost Mamy + Wzrost Taty + 13)/2

Pamiętajmy jednak, że na ostateczny wzrost dziecka wpływają również inne poza genetycznymi czynniki np. dieta, warunki rozwoju czy przebyte choroby.

Jakiej będzie budowy ciała?

Tendencją jest dziedziczenie budowy ciała po rodzicach. Jeśli rodzice są otyli, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i dziecko będzie borykać się z nadwagą. To efekt genów, ale też i niezdrowych nawyków żywieniowych, które otyli rodzice zwykle przekazują swoim dzieciom. Jeśli zaś rodzice są bardzo szczupli, mają szybką przemianę materii – dzieci raczej też będą miały taką tendencję.

Jakie będzie mieć zdolności?

Istnieje takie powiedzenie, że „inteligentne dzieci pochodzą z inteligentnych domów”. Dużo w tym prawdy. Choć dzieci nie dostają przy porodzie wiedzy swoich rodziców, jest ona im przekazywana podczas wychowania. Inteligencję się dziedziczy, ale miłość do nauki, pozytywny stosunek do książek, przywiązanie do poprawnej mowy – to wszystko wynosi się z domu, dlatego obserwuje się tendencję swoistego dziedziczenia zdolności i wiedzy po rodzicach. Według genetyków na rozwój pewnych talentów ma wpływ wczesne zainteresowanie dziecka rozwojem w danym kierunku. Zaszczepienie dziecku jakiejś pasji przed 7. rokiem życia sprawia, że pewne połączenia w mózgu zaczynają tworzyć się podobnie jak u jego rodziców. W innym przypadku byłyby uśpione, a talent dziecka nieujawniony. Dzieci nie dostają więc gotowych talentów za darmo, na starcie. Otrzymują jedynie instrument, by te talenty w sobie rozwinąć.

1.  ESHRE. Recurrent pregnancy loss. Guideline of the European Society of Human Reproduction and Embryology. Eur Soc Hum Reprod Embryol. 2017;20(November):0–153.   Agarwal A, Majzoub A, Baskaran S, Selvam MKP, Cho CL, Henkel R, et al. Sperm DNA fragmentation: A new guideline for clinicians. World J Mens Health. 2020;38(4):412–71. 

artykuł sponsorowany

Komentarze