-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Drugi poród – czy jest łatwiejszy?

Jesteś w ciąży po raz kolejny i zastanawiasz się, czy tym razem pójdzie szybciej i łatwiej? Czy urodzisz przed terminem czy długo po, jak poprzednio? Sprawdź, jaki będzie ten drugi poród.

-Reklama-

Zapewne wszyscy dookoła opowiadają ci, że tym razem pójdzie szybko, bo drugie dziecko ma już utorowaną drogę przez to, które urodziłaś jako pierwsze. Czy to rzeczywiście łatwiejszy drugi poród ma uzasadnienie medyczne, czy jest raczej zwykłym mitem?

Na pewno drugi poród nie będzie przebiegał identycznie jak pierwszy. Rzadko się zdarza, by porody były takie same. W końcu zależą od wielu czynników, także tych zewnętrznych, na które nie mamy wpływu. Na pewno na plus zadziała tu zarówno pamięć naszego organizmu, jak i nasze doświadczenie. Zawsze boimy się najbardziej tego, czego nie znamy. Drugi poród więc już nie wywołuje zwykle tylu emocji, co ten pierwszy. Chyba, że ten pierwszy był nadzwyczaj trudny i teraz obawiamy się powtórki.

Drugi poród wcześniej?

Niekoniecznie. Moment, gdy dziecko postanawia wyjść na świat bywa uzależniony od czynników genetycznych. Jeśli pierwsze dziecko rodzi się po terminie i jest to np. tendencja w naszej rodzinie, drugie dziecko też prawdopodobnie urodzi się po czasie. Może to być jednak nieco bliższy czas np. zamiast 2 tygodnie po terminie (jak to było przy pierwszym dziecku), urodzimy tydzień po wyznaczonej dacie porodu.

Drugi poród szybszy?

Rzeczywiście przy drugim i kolejnych porodach akcja porodowa może postępować szybciej. Skurcze w kolejnych porodach bywają silniejsze i bardziej efektywne, dziecko więc skuteczniej napiera na szyjkę macicy, doprowadzając ją do szybszego otwierania się. Dzięki wyćwiczonym już mięśniom dna miednicy i elastycznym ścianom pochwy, główka dziecka sprawniej przejdzie przez kanał rodny. Patrząc na statystyki, można odnieść wrażenie, że tendencja szybszego drugiego porodu się sprawdza. Pierwszy etap porodu średnio trwa 8 godzin u pierworódki. U kobiety rodzącej po raz kolejny ten średni czas wynosi 5 godzin. Drugi etap porodu, czyli wypieranie dziecka też jest krótszy, o około godzinę w stosunku do pierwszego porodu.

Drugi poród łatwiejszy?

Mimo statystyk, które pokazują, że pierwsze porody zwykle są wolniejsze od kolejnych, nie można jednoznacznie stwierdzić, że ta reguła obowiązuje wszystkie rodzące. Każda kobieta jest inna, dlatego są też i takie, które swój drugi poród oceniają jako trudniejszy. Mimo całej pomocy natury, nie ma gwarancji, że drugie narodziny będą łatwiejsze niż pierwsze. Aczkolwiek na korzyść działa tu nasze doświadczenie z pierwszego porodu, które pozwala nam wyciągać wnioski, poprawiać błędy i wcześniej wyłapywać nieprawidłowości. To znacząco zwiększa szansę na prostszy poród. Istnieje duża szansa, że rodząc po raz drugi, nie będziesz potrzebować znieczulenia w porodzie. Nawet mimo tego, że w pierwszym porodzie z niego korzystałaś.

Drugi poród – też wcześniak?

Jeśli pierwsza ciąża była wcześniacza, druga wcale nie musi przebiegać tak samo. Ale może. Lekarze mówią wprost o zwiększonym prawdopodobieństwu wystąpienia podobnych komplikacji. Zwiększone ryzyko urodzenia wcześniaka jest zwykle wtedy, gdy pierwsza ciąża została donoszona zaledwie do 21-31 tygodnia. Ryzyko rośnie również na skutek występowania ciąż wcześniaczych u innych kobiet w rodzinie.

Drugi poród też przez CC?

Jeśli pierwsze dziecko zostało urodzone naturalnie, istnieje blisko 96% szans na to, że sytuacja przy drugim porodzie się powtórzy. Jeśli w porodzie zastosowano kleszcze, szanse na drugi poród nadal są wysokie i wynoszą 80%.

Na ułożenie dziecka w macicy w drugiej ciąży nie ma wpływu pierwsza ciąża, dlatego jeśli przy pierwszym dziekcu ułożenie było nieprawidłowe i wymagało zastosowania cesarskiego cięcia, przy drugim porodzie może być zupełnie inaczej. Ułożenie dziecka nie jest tendencją genetyczną. Zresztą, sama cesarka nie warunkuje kolejnych rozwiązań tą samą drogą. Podobno aż 80% kobiet po cesarskim cięciu, bez obaw może rodzić kolejne dzieci naturalnie. Nieco inaczej wygląda to w praktyce, bo kobiety bojąc się innego porodu niż ten który znają, zwykle decydują się na powtórzenie cesarskiego cięcia. Drugie CC jest za to niemal pewne przy nieodwracalnych wadach np. w budowie anatomicznej kobiety, wadzie wzroku, wadzie serca, ale też w przypadku gdy od pierwszego porodu nie minął rok, albo kobieta jest już po co najmniej dwóch cesarkach.

Drugie dziecko zwykle większe?

Statystyki pokazują, że drugie dziecko w dniu porodu zwykle jest cięższe od pierwszego o około 130 g, choć często też dzieci osiągają podobne wagi. Istnieje ryzyko, że duża masa urodzeniowa może się powtórzyć i w drugiej ciąży, dlatego przy makrosomii płodu w pierwszym porodzie, przy drugiej ciąży należy brać to również pod uwagę. Mimo większej wagi drugiego dziecka, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że przy drugim porodzie naturalnym kobieta będzie musiała mieć szyte krocze. Zwykle ścianki pochwy po pierwszym porodzie są elastyczne i nacinanie krocza przy drugim bywa niepotrzebne.

Drugie dziecko – te same komplikacje?

W wielu przypadkach to się jednak sprawdza. Jeśli kobieta w czasie pierwszej ciąży miała problemy z ciśnieniem krwi czy cukrzycą, sytuacja może się powtórzyć przy kolejnym dziecku. To samo dotyczy np. komplikacji na skutek konfliktu krwi czy odklejonego łożyska.

Zobacz jeszcze:

Pora roku a poród. Czy ma znaczenie?

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dermokosmetyki – kosmetyki do zadań specjalnych

Dermokosmetyki - termin powszechnie znany i często stosowany, ale czym są tak naprawdę dermokosmetyki? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Najlepsze szkoły rodzenia online

Uczestnictwo w szkole rodzenia bez wychodzenia z domu? Od jakiegoś czasu jest to możliwe. Szkoły rodzenia online są z roku na rok coraz bardziej popularne i świetnie wpisują się w dzisiejsze potrzeby przyszłych rodziców.

Pęknięcie krocza – wszystko co powinnaś o tym wiedzieć

Pęknięcie krocza to częsty uraz w porodzie naturalnym. Choć zdarza się u wielu rodzących i pociąga za sobą wiele powikłań, czasem nie da się mu zapobiec. Co powinnaś wiedzieć na temat pęknięcia krocza?

Jak zmienić mleko modyfikowane – instrukcja

Kiedy, jak i dlaczego zmieniamy mleko w diecie dziecka? Powodów może być mnóstwo, a nagła zmiana pokarmu może okazać się trudna zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka. Eksperci programu edukacyjnego Nestlé Baby&Me zebrali garść cennych informacji na temat tego jak bezpiecznie i łagodnie wprowadzić do diety maleństwa nowe mleko modyfikowane.

Jakie ćwiczenia warto wykonywać w ciąży?

Czas ciąży nie powinien być wolny od aktywności, szczególnie jeśli wcześniej nie byłaś typem "kanapowca". Nie wszystkie jednak ćwiczenia są wskazane w tym odmiennym stanie.