-Reklama-

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

Nauka jedzenia warzyw przez dziecko nie należy do najłatwiejszych. Na dodatek rodzice nieświadomie popełniają wiele błędów, które zmniejszają szansę na sukces. Na szczęście, istnieją też sposoby, dzięki którym maluch może przekonać się do urozmaicenia swojej diety. Sprawdź, jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

-Reklama-

Wszyscy wiemy, jak ważne w diecie dziecka są warzywa. Niestety, to jedne z tych produktów, które wywołują największy opór przy jedzeniu. Zdesperowani rodzice, nie potrafiąc przekonać swojej pociechy do warzyw, zaczynają je do nich przymuszać – szantażując, stosując kary. Ta wojna o zjedzenie brokuła czy marchewki toczy się niemal w każdym domu, który zamieszkują dzieci.

A jednak można spróbować inaczej. Oto najlepsze sposoby, jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw oraz wykaz błędów, których należy się wystrzegać.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw – najważniejsze zasady:

 1. Posiłki (co najmniej jeden dziennie) jemy wspólnie, całą rodziną. Dając w ten sposób przykład, jak i co należy jeść. Czas spędzony przy stole z rodziną powinien być nie tylko czasem posiłku, ale również okazją do bycia ze sobą, rozmowy. Jednym słowem – jedzenie powinno się dziecku pozytywnie kojarzyć.
 2. Pamiętamy, że jesteśmy wzorem do naśladowania przez nasze dziecko, dlatego jemy przy nim warzywa.
 3. Angażujemy dziecko w przygotowania posiłków. Czynności dostosowujemy do wieku i umiejętności malucha. Możemy zacząć od mycia warzyw, a z czasem dojść do ich wspólnego krojenia.
 4. Wprowadzając warzywo do diety dziecka, dajemy mu szansę wypróbować je w różnych postaciach (surowej, gotowanej, przyprawionej itd.).
 5. Mamy zawsze naszykowane warzywne przekąski pod ręką, zabieramy je ze sobą nawet na spacer i w razie głodu dziecka, proponujemy kawałek marchewki czy ogórka.
 6. Zabieramy dziecko do sklepu z warzywami i pokazujemy, jak wybierać dobre okazy. Uczymy czytać nazwy warzyw, ważyć na sklepowej wadze, pakować.
 7. Ustalamy z dzieckiem dzień, gdy nie będzie musiało jeść warzyw np. raz na dwa tygodnie.
 8. Angażujemy go w zabawę z warzywami. Na talerzy układamy zabawne kształty wycięte z warzyw, by talerz był jeszcze atrakcyjniejszy. W sklepach można dostać również fajne akcesoria, które czynią jedzenie ciekawszym zajęciem np. talerze z namalowanymi twarzami, na których można układać warzywne fryzury lub sztućce w postaci zabawkowych koparek, którymi nabiera się jedzenie.
 9. Sadzimy w domu (na balkonie, w ogródku lub na parapecie) mini ogródek i dbamy o niego wspólnie z dzieckiem. Gdy warzywa urosną, pozwalamy je zrywać dziecku i przygotowywać z nich posiłek.
 10. Nie dajemy dziecku jeść tuż przed głównym posiłkiem. Unikamy słodkich przekąsek.
 11. Pozwalamy dziecku jeść samodzielnie. Jeśli nie umie nabierać łyżką groszku, pozwalamy mu jeść go rączką. Samodzielne jedzenie lepiej smakuje.
 12. Nazywamy zabawnie i po swojemu warzywa. Na brokuły możemy mówić drzewka, na groszek kuleczki, a na koperek – trawka.
 13. Czytamy dziecku książki o warzywach, kupujemy zabawki w ich kształcie, pozwalamy używać ich w zabawie.
 14. Uatrakcyjniamy posiłki, zmieniając np. miejsce ich podawania – możemy zrobić piknik w ogrodzie lub w parku. Jedzenie obiadu na trawie jest bardzo ekscytujące!

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?  – tych błędów nie popełniaj!

 1. Nie pokazuj, jak bardzo denerwujesz się faktem, że dziecko nie chce jeść warzyw. Nie podnoś głosu, nie wyrzucaj jedzenia itd.
 2. Staraj się nie jadać kupionych, gotowych posiłków – poświęć czas na gotowanie.
 3. Nie szantażuj dziecka podczas jedzenia – albo kawałek mięska, albo łyżka marchewki.
 4. Nie mów dziecku o konsekwencjach niejedzenia warzyw (nie urośniesz, nie będziesz mieć siły, będziesz chory). Raczej uświadamiaj go o pozytywach, jakie niesie za sobą jedzenie warzyw (będziesz silny jak superman, będziesz mieć więcej energii na psoty, będziesz szybciej odrabiać lekcje itd.)
 5. Nie kupuj przetworzonych warzyw np. gotowych surówek czy pokrojonych marchewek. Przygotowuj warzywa do jedzenia razem z dzieckiem.
 6. Nie obiecuj dziecku, że jak zje warzywa, to będzie mógł zjeść coś słodkiego, albo że pójdziesz z nim na plac zabaw.
 7. Nie dawaj dziecku pić przed jedzeniem.
 8. Nie pozwalaj dziecku oglądać reklam. To w nich słodycze są przedstawiane jako źródło wapnia i witamin.
 9. Nie zapychaj dziecka przekąskami, pozwól mu zgłodnieć do obiadu. Jego apetyt będzie większy.
 10. Nie ukrywaj warzyw w posiłkach, nie blenduj marchewki w zupie, by stała się niewidzialna. Dziecko musi mieć świadomość, że je warzywa.
 11. Nie pozwalaj, by w trakcie posiłku dziecko oglądało telewizję czy grało na telefonie. Jedzenie powinno być czynnością świadomą.
 12. Poproś rodzinę, by nie pobłażała dziecku w kwestii jedzenia warzyw. Zarówno obiad u babci, jaki u mamy, powinien być wzbogacony w warzywa.

Zobacz jeszcze:

Dziecko przestało jeść. Pomógł nam psycholog

Kiedy rozszerzać dietę dziecka?

autor: Ania
Foto: pixabay.com

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również