-Reklama-
-Reklama-

Jak zdobyć zgodę na wyjazd za granicę dziecka z pierwszego małżeństwa? PRAWNIK RADZI MAMOM

-Reklama-

Sytuacja niestety nie jest prosta. Ma pani co prawda zastrzeżone w wyroku, że miejscem zamieszkania dziecka jest każdorazowe miejsce zamieszkania matki, tym niemniej z opisanej sytuacji wnioskuję, że władza rodzicielska przysługuje w pełni Pani oraz byłemu małżonkowi.
Jeśli tak, to o istotnych sprawach dziecka muszą byli małżonkowie decydują wspólnie. Przyjmuje się, że do spraw istotnych należą te dotyczące miejsca pobytu dziecka, wyboru szkoły i przyszłego zawodu, czy też leczenia.
Aby móc zatem wyjechać z dzieckiem za granicę potrzebne jest posiadanie przez dziecko dokumentu uprawniającego do przekraczania granic, czyli paszportu albo dowodu osobistego (w przypadku wyjazdu do kraju UE). By jeden z tych dokumentów mógł być wydany potrzebna jest zgoda obydwojga rodziców posiadających pełnię władzy rodzicielskiej, a także ich stawiennictwo przy składaniu wniosku paszportowego (dowodowego) i przy odbiorze wyrobionego już dokumentu.
Skoro Pani były mąż nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej ani nawet nie została ona ograniczona, to w takiej sytuacji decyzja dotycząca zagranicznego wyjazdu musi być podjęta wspólnie, a zatem potrzebna jest zgoda byłego małżonka.

W przypadku gdy osiągnięcie porozumienia między byłymi małżonkami jest niemożliwe decyzje podejmuje sąd opiekuńczy (art. 97 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka, co, do których brak jest porozumienia pomiędzy rodzicami, może nastąpić dopiero po umożliwieniu rodzicom złożenia oświadczeń, chyba że wysłuchanie ich byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami (art. 565 kpc), których istnienie ocenia się w okolicznościach konkretnej sprawy. Możliwe jest również zażądanie przez sąd złożenia wyjaśnień na piśmie. Sąd rozstrzygając o istotnych sprawach dziecka kieruje się przede wszystkim jego dobrem.
Uzyskanie takiego postanowienia zwykle jest czasochłonne i należy to brać to pod uwagę planując wyjazd. W rzadkich przypadkach zgodę można uzyskać już na pierwszej rozprawie.

KOLEJNE ODPOWIEDZI JUŻ WKRÓTCE.
PYTANIE ŚLIJCIE NA JUSTKA@MAMY-MAMOM.PL – W TEMACIE KONIECZNIE WPISZCIE PRAWNIK!
NA WASZE PYTANIA ODPOWIADAŁA:

katarzyna-klembaPani Katarzyna Klemba,
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy i prawie ubezpieczeń społecznych www.e-prawopracy.pl.

-Reklama-

Na blogu Pani Katarzyny znajdziecie wiele cennych informacji z zakresu prawa pracy, ochrony ciężarnych i ZUS.

FOTO: PIXABAY.COM; ARCHIWUM KATARZYNY KLEMBA
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Rodzinny podwieczorek? Poznaj kilka trików!

Słodkie przekąski to coś, za czym przepadają nie tylko maluchy, ale także i dorośli – doskonałym przykładem mogą być np. biszkopty Andante. Do przygotowania pysznego rodzinnego podwieczorku, wystarczą proste składniki oraz odrobina fantazji, a już w kilka chwil wyczarujesz danie, które pokochają wszyscy domownicy. Jak zaserwować posiłek, by nie tylko świetnie smakował, ale także atrakcyjnie się prezentował?

ZGAGA w ciąży – głowa do góry!

Pali niemiłosiernie... Kiedy się schylasz czujesz, że cała zawartość żołądka wraca ci do gardła... piecze jeszcze bardziej... Każda nadchodzącą fala żółci wywołuje u ciebie przerażenie. Czy można sobie z tym poradzić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
404ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Echochalia rozwojowa – co to takiego?

Echolalia rozwojowa u dzieci należy do trudnych przypadłości terapeutycznych. Polega na powtarzaniu słów, zdań lub dłuższych wypowiedzi, natychmiast po ich usłyszeniu bądź po jakimś...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” zna każda przyszła mama. Jest uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje...

Skóra w ciąży – najczęstsze problemy

Wydawać by się mogło, że czasy wyprysków na twarzy masz już dawno za sobą, a tu proszę! Zaszłaś w ciążę, a na...

Robaki u dziecka – objawy, rodzaje, leczenie

Choroby pasożytnicze w obecnych czasach stają coraz częstszą przypadłością. Robaki u dziecka to zmora wielu rodziców. W głównej mierze, za ich obecność...

Grzybica miejsc intymnych – jak z nią walczyć?

Dane z ostatnich lat pokazują, że ponad 70% kobiet chociaż raz w życiu, przeszło grzybicę miejsc intymnych. Wiele z nich skarży się na nawracające infekcje....