-Reklama-

Jak pomóc dzieciom z trudnościami w rozwoju? Z pomocą przychodzi terapia Biofeedback

Szacuje się, że w Polsce blisko kilkaset tysięcy uczniów rocznie boryka się z różnego rodzaju trudnościami rozwojowymi. Najbardziej dotknięta grupa to uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną, ale dochodzą do tego jeszcze problemy w uczeniu się, takie jak dysleksja, dysgrafia, akalkulia, zaburzenia pamięci, zaburzenia koncentracji, ADHD i ADD. Rodzice takich dzieci często na własną rękę poszukują metod pomocy, które mogłyby wspomóc ich rozwój. Na szczęście, pojawia się coraz więcej ośrodków dostosowanych do potrzeb takich uczniów. W wielu z nich, stosuje się obecnie terapię Biofeedback, która cieszy się rosnącą popularnością ze względu na zauważalne efekty. Na czym polega?

-Reklama-

Czym jest terapia Biofeedback?

Biofeedback – z angielskiego, biologiczne sprzężenie zwrotne. Choć termin brzmi poważnie, sam proces terapeutyczny jest względnie prosty i przechodzi bezinwazyjnie. Mogą brać w nim udział zarówno dorośli, jak i dzieci. W trakcie sesji terapeutycznej, na ciele pacjenta umieszcza się specjalne sondy, które rejestrują różnorodne procesy fizjologiczne płynące z ciała. W zależności od metody Biofeedbacku, mogą to być fale mózgowe rejestrowane przy pomocy EEG, impulsy nerwowe w mięśniach lub też zapis akcji serca EKG. Rodzaj pomiaru dobiera się indywidualnie i zależy on od celu leczenia. Podczas sesji terapeutycznej, pacjent bierze udział w prostej grze video lub dźwiękowej, którą „steruje” za pomocą samoregulacji własnych impulsów. W ten sposób, zyskuje wgląd w dotychczas nieuświadomiony wpływ danych myśli i uczuć na swój stan. Dzięki takiej świadomej obserwacji, pacjent z czasem uczy się samokontroli w panowaniu nad własnym ciałem.

Terapia Biofeedback – dla kogo?

Początki terapii Biofeedback sięgają kilkudziesięciu lat wstecz, kiedy to stosowano ją w badaniu astronautów na potrzeby NASA. W trakcie doskonalenia tej metody, naukowcy odkryli, że ludzki mózg, poprzez samoobserwację i ćwiczenia, jest w stanie nauczyć się nowego wzorca pracy. Dlatego dziś znajduje ona zastosowanie w bardzo szerokim zakresie terapeutycznym. Dobre efekty terapii Biofeedback odnotowano w procesie wspomagania rozwoju dzieci z upośledzeniem umysłowym, a także w leczeniu zaburzeń nastroju, depresji, padaczki, problemów ze snem, przewlekłego stresu, zespołu stresu pourazowego czy uzależnień. Biofeedback coraz częściej stosuje się również w szkołach. – W naszej szkole z terapii Biofeedback korzystają głównie uczniowie borykający się z trudnościami w nauce. Najczęściej są to dzieci z dysleksją, nadpobudliwością psychoruchową (ADHD) czy zaburzeniami autystycznymi – mówi Anna Przybyło, Dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Miliczu – We wszystkich tych przypadkach obserwujemy znaczną poprawę funkcjonowania dzieci na co dzień, dlatego cieszymy się, że mogą one wygodnie korzystać z terapii tu na miejscu, w naszej szkole. Ale oczywiście, wciąż rozwijamy zakres pomocy terapeutycznej, więc wkrótce także uczniowie spoza naszej placówki będą mogli korzystać z metody Biofeedback – zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych tą formą terapii.

Efekty terapii Biofeedback

Wieloletnia praktyka wykazała, że Biofeedback to skuteczna metoda terapeutyczna poprawiająca działanie pamięci i koncentracji wśród dzieci. W przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, rozwija samodzielność, kreatywnoś

i ogólną sprawność umysłową. Ponadto, metoda ta ułatwia dzieciom z problemami emocjonalnymi samodzielnie uspokajać się w stanach silnego stresu i lęku. Wpływa pozytywne na samopoczucie i jest pomocna w przypadku dolegliwości psychosomatycznych, takich jak bóle brzucha, bóle głowy czy problemy ze snem. W zależności od schorzenia, dobre efekty terapeutyczne osiąga się zwykle po kilkunastu-kilkudziesięciu sesjach, jednak należy pamiętać, że ta metoda Biofeedback jest jedynie czynnikiem wspomagającym proces terapeutyczny i nie zastąpi psychoterapii czy leczenia farmakologicznego, ale może je wesprzeć.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Testuj zestaw Gillette Venus + Satin Care! Zgłoś się na testerkę!

Tym razem zachęcamy Was do udziału w akcji testowania kobiecego zestawu od Gillette. Zgłoś się po swój zestaw!

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca! – kwiecień

Pomóż nam wybrać Produkt Kwietnia! Zagłosuj na swojego faworyta!

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.