-Reklama- Suplementy diety - wybierz na Ceneo.pl

Jak pomóc dzieciom z trudnościami w rozwoju? Z pomocą przychodzi terapia Biofeedback

Szacuje się, że w Polsce blisko kilkaset tysięcy uczniów rocznie boryka się z różnego rodzaju trudnościami rozwojowymi. Najbardziej dotknięta grupa to uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną, ale dochodzą do tego jeszcze problemy w uczeniu się, takie jak dysleksja, dysgrafia, akalkulia, zaburzenia pamięci, zaburzenia koncentracji, ADHD i ADD. Rodzice takich dzieci często na własną rękę poszukują metod pomocy, które mogłyby wspomóc ich rozwój. Na szczęście, pojawia się coraz więcej ośrodków dostosowanych do potrzeb takich uczniów. W wielu z nich, stosuje się obecnie terapię Biofeedback, która cieszy się rosnącą popularnością ze względu na zauważalne efekty. Na czym polega?

-Reklama-

Czym jest terapia Biofeedback?

Biofeedback – z angielskiego, biologiczne sprzężenie zwrotne. Choć termin brzmi poważnie, sam proces terapeutyczny jest względnie prosty i przechodzi bezinwazyjnie. Mogą brać w nim udział zarówno dorośli, jak i dzieci. W trakcie sesji terapeutycznej, na ciele pacjenta umieszcza się specjalne sondy, które rejestrują różnorodne procesy fizjologiczne płynące z ciała. W zależności od metody Biofeedbacku, mogą to być fale mózgowe rejestrowane przy pomocy EEG, impulsy nerwowe w mięśniach lub też zapis akcji serca EKG. Rodzaj pomiaru dobiera się indywidualnie i zależy on od celu leczenia. Podczas sesji terapeutycznej, pacjent bierze udział w prostej grze video lub dźwiękowej, którą „steruje” za pomocą samoregulacji własnych impulsów. W ten sposób, zyskuje wgląd w dotychczas nieuświadomiony wpływ danych myśli i uczuć na swój stan. Dzięki takiej świadomej obserwacji, pacjent z czasem uczy się samokontroli w panowaniu nad własnym ciałem.

Terapia Biofeedback – dla kogo?

Początki terapii Biofeedback sięgają kilkudziesięciu lat wstecz, kiedy to stosowano ją w badaniu astronautów na potrzeby NASA. W trakcie doskonalenia tej metody, naukowcy odkryli, że ludzki mózg, poprzez samoobserwację i ćwiczenia, jest w stanie nauczyć się nowego wzorca pracy. Dlatego dziś znajduje ona zastosowanie w bardzo szerokim zakresie terapeutycznym. Dobre efekty terapii Biofeedback odnotowano w procesie wspomagania rozwoju dzieci z upośledzeniem umysłowym, a także w leczeniu zaburzeń nastroju, depresji, padaczki, problemów ze snem, przewlekłego stresu, zespołu stresu pourazowego czy uzależnień. Biofeedback coraz częściej stosuje się również w szkołach. – W naszej szkole z terapii Biofeedback korzystają głównie uczniowie borykający się z trudnościami w nauce. Najczęściej są to dzieci z dysleksją, nadpobudliwością psychoruchową (ADHD) czy zaburzeniami autystycznymi – mówi Anna Przybyło, Dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Miliczu – We wszystkich tych przypadkach obserwujemy znaczną poprawę funkcjonowania dzieci na co dzień, dlatego cieszymy się, że mogą one wygodnie korzystać z terapii tu na miejscu, w naszej szkole. Ale oczywiście, wciąż rozwijamy zakres pomocy terapeutycznej, więc wkrótce także uczniowie spoza naszej placówki będą mogli korzystać z metody Biofeedback – zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych tą formą terapii.

Efekty terapii Biofeedback

-Reklama-

Wieloletnia praktyka wykazała, że Biofeedback to skuteczna metoda terapeutyczna poprawiająca działanie pamięci i koncentracji wśród dzieci. W przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, rozwija samodzielność, kreatywnoś

i ogólną sprawność umysłową. Ponadto, metoda ta ułatwia dzieciom z problemami emocjonalnymi samodzielnie uspokajać się w stanach silnego stresu i lęku. Wpływa pozytywne na samopoczucie i jest pomocna w przypadku dolegliwości psychosomatycznych, takich jak bóle brzucha, bóle głowy czy problemy ze snem. W zależności od schorzenia, dobre efekty terapeutyczne osiąga się zwykle po kilkunastu-kilkudziesięciu sesjach, jednak należy pamiętać, że ta metoda Biofeedback jest jedynie czynnikiem wspomagającym proces terapeutyczny i nie zastąpi psychoterapii czy leczenia farmakologicznego, ale może je wesprzeć.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kolorowanki na Halloween do wydruku

Choć Halloween nie jest naszym rodzimym świętem, coraz więcej dzieci ma frajdę, gdy może je celebrować. Dzieci uwielbiają przebieranki, coraz popularniejsze stają się również odwiedziny u sąsiadów w celu otrzymania słodkości (cukierek albo psikus). Do tego wszystkiego można dodać jeszcze inne aktywności poświęcone tej okazji. Kolorowanki na Halloween to jedna z fajniejszych atrakcji dla najmłodszych.

Gry, które najlepiej ćwiczą pamięć dziecka

Dobra pamięć to jedna z najważniejszych życiowych umiejętności, dlatego warto o nią zadbać już od najmłodszych lat. Najlepszym wsparciem dla dzieci w rozwoju ich pamięci mogą być dobre gry planszowe. Oto przykłady gier, które zadbają o rozwój umysłowy twojego dziecka w zakresie pamięci i nie tylko!

SEA-BAND – bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania nudności u kobiet w ciąży

Czy wiesz, że nudności i wymioty dotyczą ok. 80% kobiet w ciąży? Przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, są rozciągnięte w czasie i często utrzymują się nawet kilka tygodni. Nie wiesz w jaki sposób zniwelować tę uciążliwą dolegliwość? Poznaj SEA-BAND - oryginalne angielskie opaski akupresurowe sprawdzone przez miliony osób na całym świecie…

Wartościowe i pyszne posiłki dla rocznego dziecka. Poznaj zasady ich komponowania!

Chociaż roczniak stawia już pierwsze kroki i coraz sprawniej porozumiewa się z najbliższymi, to nadal jest małym dzieckiem, którego organizm ma wyjątkowe...

Farmy dyniowe już otwarte! Zobacz najlepsze z nich w sześciu regionach Polski

Nadejście października oznacza, że w mediach społecznościowych zaroi się od pięknych zdjęć z dynią w tle. Na terenie farm dyniowych nie tylko można zrobić niesamowitą sesję, ale też kupić dorodne pomarańczowe warzywa, skorzystać z ciekawych atrakcji dla całych rodzin i poczuć prawdziwy jesienny klimat. Redakcja magazynu Travelist przygotowała zestawienie najlepszych takich miejsc w 6 regionach Polski.