-Reklama-

Jak nie przytyć za bardzo w ciąży?

To, że w ciąży przybywa nam parę dodatkowych kilogramów, to normalne. Z tego tekstu dowiesz się zresztą ile dokładnie powinno ich być. Wiele z nas jednak martwi się, że przekroczy tę "dozwoloną" barierę wzrostu wagi. Ile faktycznie można przybrać w ciąży i co zrobić, żeby nie przekroczyć tej legalnej granicy? Wszystkie wątpliwości rozwiewa Katarzyna Gąsior, dietetyk kliniczny.

-Reklama-

To, że w ciąży przybywa nam parę dodatkowych kilogramów, to normalne. Z tego tekstu dowiesz się zresztą ile dokładnie powinno ich być. Wiele z nas jednak martwi się, że przekroczy tę „dozwoloną” barierę wzrostu wagi. Ile faktycznie można przybrać w ciąży i co zrobić, żeby nie przekroczyć tej legalnej granicy? Wszystkie wątpliwości rozwiewa Katarzyna Gąsior, dietetyk kliniczny.

Sama waga dziecka, wód płodowych i łożyska to zaledwie około 5 kg. Dodatkowo, w ciąży nabieramy sporo wody, więc przyjmuje się, że zdrowo powinnyśmy przytyć od 8 do 12 kg, względem wagi początkowej sprzed ciąży.

Pamiętajmy, żeby jeść nie za dwoje a dla dwojga!

Wiele z nas myśli, że w czasie ciąży możemy jeść za dwoje i co popadnie. Nic bardziej mylnego. Zapotrzebowanie kaloryczne w pierwszym trymestrze jest prawie identyczne jak nasze codzienne zapotrzebowanie sprzed ciąży. W drugim trymestrze wzrasta zaledwie o 300 kcal, a w trzecim o 500 kcal, czyli o jeden dodatkowy i wartościowy posiłek. 

Zbyt frywolna dieta może być także niebezpieczna

Zbyt duże folgowanie i pozwalanie sobie na wszystko, może szybko doprowadzić nie tylko do nadmiaru tkanki tłuszczowej, nadwagi w trakcie i po ciąży, ale i do cukrzycy ciążowej. Ta przypadłość nie tylko zagrozi nam, ale i naszemu dziecku. Źle prowadzona, nieleczona cukrzyca może doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Niezbędna jest wówczas zbilansowana dieta o niskim indeksie glikemicznym, najlepiej rozpisana przez dietetyka klinicznego. 

Zobacz także: Dieta dla kobiet w ciąży

Pamiętaj!

Podczas ciąży każda z nas ma różne zachcianki – to normalne! Jednak tłumaczenie się – „mogę wszystko bo jestem w ciąży” i objadanie słodyczami, przysporzy nam jedynie kłopotów…

Aktywność fizyczna a ciąża

Pamiętajmy, ze jeśli nie mamy zagrożonej ciąży, to aktywność fizyczna jest wręcz wskazana. Spacery, rekreacyjny rower, basen czy fitness z pewnością pomoże utrzymać nam kondycję i dobre samopoczucie. Pamiętajmy jednak, że to tylko pod warunkiem, że nie mamy przeciwskazań od lekarza.

Czy podczas ciąży można być na diecie?

Podczas ciąży można być na diecie, nawet tej redukcyjnej ale tylko i wyłącznie pod opieką dietetyka. Nie odchudzajmy się w ciąży na własną ręką ponieważ jest to wyjątkowy stan, kiedy wzrasta nam zapotrzebowanie na wiele składników mineralnych i witamin. Pod okiem dietetyka, nie tylko możemy nie przysporzyć sobie zbędnych kilogramów w ciąży, ale ochronić się przed wspomnianą cukrzycą ciążową.

Generalne zalecenia dla kobiet w ciąży

Zalecenia dla kobiet w ciąży, to przede wszystkim zbilansowana, zdrowa dieta, rozłożona na kilka posiłków o stałych porach. Powinna ona uwzględniać wszelkie współistniejące jednostki chorobowe oraz zapewniać odpowiednią podaż płynów. 

Pamiętaj!

W ciąży niezwykle ważne jest odpowiedni nawodnienie – na poziomie minimum 2 litrów wody dziennie.

Czego nie wolno jeść w ciąży?

W ciąży istnieją tzw produkty zakazane, których spożycie może być dla płodu niebezpieczne. Należą do nich m.in. surowe mięso, jaja, ryby, sery pleśniowe, wędzone ryby, grzyby trujące. Ponadto zbyt duża podaż cukru, alkohol w każdej postaci, nadmierna ilość kofeiny (kobieta w ciąży może wypić dwie słabe filiżanki kawy dziennie) oraz wszelkiego rodzaju ,,używki’. Należy wystrzegać się napojów energetyzujących, gazowanych oraz mocnych naparów ziołowych bez konsultacji z lekarzem.

Zobacz też: Fakty i mity na temat diety w ciąży

Zbilansowana dieta ułożona przez dietetyka zapewni nam komfort przez całą ciąże, odpowiednią wagę oraz zapobiegnie brakom niedoborów w diecie.

autor: Katarzyna Gąsior, dietetyk kliniczny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odbierz darmową bransoletkę! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Kolejna niezwykła okazja dla wszystkich mam! Bebiko właśnie rozdaje piękne bransoletki ze złotymi serduszkami. Zgłoś się po swoją!

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.