-Reklama-

Cukrzyca ciążowa – objawy, badania, dieta przy cukrzycy ciążowej

-Reklama-

Cukrzyca ciążowa pojawia się u ok. 3 proc. ciężarnych. Jest spowodowana zmianami hormonalnymi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może prowadzić do poważnych powikłań u dziecka (np. wady serca). W większości przypadków wystarczy odpowiednia dieta i ruch, ale czasami może być konieczne leczenie insuliną.

Cukrzyca ciążowa (nietolerancja węglowodanów skutkująca podwyższonym poziomem glukozy we krwi) to schorzenie dotyczące ciężarnych, które przed ciążą nie cierpiały z powodu cukrzycy. Najczęściej pojawia się w II-III trymestrze ciąży. Zwykle po porodzie cukrzyca ciążowa ustępuje, jednak może przekształcić się w cukrzycę typu II.

Cukrzyca ciążowa – normalne zjawisko?

Dobrze, abyś zdawała sobie sprawę, że niemal wszystkie przyszłe mamy mają trochę wyższy poziom cukru we krwi. To wszystko z powodu zachodzących w organizmie zmian hormonalnych. Nie u wszystkich rozwija się jednak cukrzyca ciążowa. Dlaczego? Aby glukoza nie stanowiła zagrożenia, konieczna jest wyższa produkcja insuliny przez trzustkę i prawidłowa odpowiedź komórek całego ciała. U większości ciężarnych nie ma z tym problemu. Jeśli jednak trzustka nie radzi sobie z produkcją insuliny lub gdy zaburzona jest kontrola nad gospodarką węglowodanową, pojawia się cukrzyca ciążowa.

Czynniki ryzyka przy cukrzycy ciążowej to m.in. otyłość i nadciśnienie tętnicze

-Reklama-

Cukrzyca ciążowa najczęściej pojawia się u tych kobiet, u których występuje minimum jeden z czynników ryzyka. Należą do nich głównie:

  • otyłość, nadciśnienie tętnicze,
  • wiek powyżej 35. roku życia
  • wielorództwo.

Istotne jest także to, jak przebiegały poprzednia ciąża i poród. Prawdopodobieństwo cukrzycy ciążowej istnieje wtedy, gdy:

  • wystąpiła ona w poprzedniej ciąży,
  • gdy doszło do porodu przedwczesnego z niewiadomej przyczyny,
  • gdy poprzednie dziecko urodziło się z masą powyżej 4 kilogramów lub gdy ma wadę wrodzoną,
  • gdy u któregoś z członków rodziny wykryto cukrzycę typu II lub cukrzycę ciążową.

Nieleczona cukrzyca ciążowa niebezpieczna dla mamy i dziecka

Cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko pojawienia się wad rozwojowych u dziecka, np. serca, nerek, układu nerwowego, pokarmowego czy kończyn oraz wodogłowia. Często pojawia się też makrosomia (dziecko jest zbyt duże), która może prowadzić do hiperglikemii (niedocukrzenia), upośledzenia umysłowego czy nadwagi i cukrzycy w przyszłości, a także do nieprawidłowości w czasie porodu (np. złamań). W skrajnych przypadkach nieleczona cukrzyca ciążowa powoduje nawet poronienia. Dla mamy schorzenie to może wiązać się z zagrożeniem porodem przedwczesnym, pojawieniem się stanu przedrzucawkowego czy zakażeń układu moczowego.

Cukrzyca ciążowa – objawy obejmują napady głodu i zawroty głowy

Objawy cukrzycy ciążowej to przede wszystkim wzmożony apetyt (napady głodu) i silne pragnienie. Możesz odczuwać też częste parcie na pęcherz, mieć zawroty głowy, a nawet omdlenia. Przy cukrzycy ciążowej dochodzi zwykle do nadmiernego przyrostu wagi. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach schorzenie nie daje widocznych objawów.

Pamiętaj, że wczesne wykrycie cukrzycy ciążowej i szybkie wdrożenie leczenia zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań. Warto więc uważnie obserwować swój organizm i zdawać sobie sprawę z czynników ryzyka.

Diagnostyka cukrzycy ciążowej opiera się na badaniu krwi

Na początku ciąży (między 8. a 10. tygodniem) u wszystkich ciężarnych wykonywane jest badanie glukozy – proste badanie krwi. Czasami już wtedy stwierdza się niepokojąco wysoki poziom cukru we krwi i konieczne jest ponowne oznaczenie. Jeśli lekarz wykryje cukrzycę ciążową, już wtedy wdraża się leczenie, a poziom glukozy kontrolowany jest w czasie całej ciąży.
Drugim badaniem w kierunku cukrzycy ciążowej jest krzywa cukrowa – wykonywana między 24. a 28. tygodniem. To dwustopniowe badanie polega na dwukrotnym badaniu krwi – na czczo, a później po podaniu glukozy. Często dopiero wtedy cukrzyca ciążowa zostaje wykryta.

Leczenie cukrzycy ciążowej to najczęściej dieta

Przy niewielkim przekroczeniu norm zwykle wystarczy dieta cukrzycowa z obniżoną zawartością węglowodanów prostych, składająca się min. z 6 posiłków dziennie. Ustalana jest ona indywidualnie z diabetologiem. Konieczna jest rezygnacja ze słodyczy, owoców z dużą zawartością cukru, białego pieczywa i makaronów, a także potraw smażonych. W jadłospisie nie może natomiast zabraknąć warzyw, produktów pełnoziarnistych, kasz czy chudego mięsa i ryb. Zaleca się również lekki ruch. W przypadku braku poprawy, rozpoczyna się leczenie insulinowe – zastrzyki z insuliną.

autor: Agnieszka Łapajska, www.testDNA.pl

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Pomocnik kuchenny – zobacz najlepsze na rynku!

Pomocnik kuchenny, nazywany również kitchen helperem to mebel, który ułatwia życie maluchom i ich rodzicom. Poza walorami funkcjonalnymi, posiada również ogromny atut...

5 pomysłów, jak urządzić modny i funkcjonalny pokój dla nastolatka

Wybór pomysłu na idealny pokój dla nastolatka to nie lada wyzwanie dla rodzica. Zamierzasz zagwarantować dziecku wygodne, przytulne i funkcjonalne miejsce, w...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

To się dzieje z twoim mózgiem, gdy patrzysz na dziecko

Lubisz patrzeć na swoje dziecko? Zastanawiasz się, skąd się bierze ta przyjemność i dlaczego nie reagujesz tak samo na każde inne dziecko?...

Dlaczego małe dzieci nie mają piegów i pieprzyków?

Piegi bywają urocze, ale na twarzy dziecka pojawiają się dopiero w późniejszym dzieciństwie. Skąd się biorą i dlaczego niektóre dzieci ich nie...

Zaburzenia odżywiania a ciąża – o czym warto wiedzieć?

Stwierdzenie, że tryb życia kobiety w ciąży wpływa na rozwój jej dziecka, nie jest żadnym odkryciem. Nawyki żywieniowe przyszłej mamy, przeżywane emocje,...

Najlepsze wózki dziecięce na lato

Zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów. Dla rodziców małych dzieci urlop to nie lada logistyczne wyzwanie. Zabranie ze sobą wszystkich akcesoriów dla dziecka,...

Karmienie piersią a płodność

W mojej pracy jako pediatra dość często spotykam się "mitami" związanymi z zagadnieniem płodności u kobiet karmiących piersią. Jednym z nich jest...