-Reklama-

Cukrzyca ciążowa – objawy, badania, dieta przy cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa pojawia się u ok. 3 proc. ciężarnych. Jest spowodowana zmianami hormonalnymi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może prowadzić do poważnych powikłań u dziecka (np. wady serca). W większości przypadków wystarczy odpowiednia dieta i ruch, ale czasami może być konieczne leczenie insuliną.

-Reklama-

Cukrzyca ciążowa pojawia się u ok. 3 proc. ciężarnych. Jest spowodowana zmianami hormonalnymi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może prowadzić do poważnych powikłań u dziecka (np. wady serca). W większości przypadków wystarczy odpowiednia dieta i ruch, ale czasami może być konieczne leczenie insuliną.

Cukrzyca ciążowa (nietolerancja węglowodanów skutkująca podwyższonym poziomem glukozy we krwi) to schorzenie dotyczące ciężarnych, które przed ciążą nie cierpiały z powodu cukrzycy. Najczęściej pojawia się w II-III trymestrze ciąży. Zwykle po porodzie cukrzyca ciążowa ustępuje, jednak może przekształcić się w cukrzycę typu II.

Cukrzyca ciążowa – normalne zjawisko?

Dobrze, abyś zdawała sobie sprawę, że niemal wszystkie przyszłe mamy mają trochę wyższy poziom cukru we krwi. To wszystko z powodu zachodzących w organizmie zmian hormonalnych. Nie u wszystkich rozwija się jednak cukrzyca ciążowa. Dlaczego? Aby glukoza nie stanowiła zagrożenia, konieczna jest wyższa produkcja insuliny przez trzustkę i prawidłowa odpowiedź komórek całego ciała. U większości ciężarnych nie ma z tym problemu. Jeśli jednak trzustka nie radzi sobie z produkcją insuliny lub gdy zaburzona jest kontrola nad gospodarką węglowodanową, pojawia się cukrzyca ciążowa.

Czynniki ryzyka przy cukrzycy ciążowej to m.in. otyłość i nadciśnienie tętnicze

Cukrzyca ciążowa najczęściej pojawia się u tych kobiet, u których występuje minimum jeden z czynników ryzyka. Należą do nich głównie:

  • otyłość, nadciśnienie tętnicze,
  • wiek powyżej 35. roku życia
  • wielorództwo.

Istotne jest także to, jak przebiegały poprzednia ciąża i poród. Prawdopodobieństwo cukrzycy ciążowej istnieje wtedy, gdy:

  • wystąpiła ona w poprzedniej ciąży,
  • gdy doszło do porodu przedwczesnego z niewiadomej przyczyny,
  • gdy poprzednie dziecko urodziło się z masą powyżej 4 kilogramów lub gdy ma wadę wrodzoną,
  • gdy u któregoś z członków rodziny wykryto cukrzycę typu II lub cukrzycę ciążową.

Nieleczona cukrzyca ciążowa niebezpieczna dla mamy i dziecka

Cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko pojawienia się wad rozwojowych u dziecka, np. serca, nerek, układu nerwowego, pokarmowego czy kończyn oraz wodogłowia. Często pojawia się też makrosomia (dziecko jest zbyt duże), która może prowadzić do hiperglikemii (niedocukrzenia), upośledzenia umysłowego czy nadwagi i cukrzycy w przyszłości, a także do nieprawidłowości w czasie porodu (np. złamań). W skrajnych przypadkach nieleczona cukrzyca ciążowa powoduje nawet poronienia. Dla mamy schorzenie to może wiązać się z zagrożeniem porodem przedwczesnym, pojawieniem się stanu przedrzucawkowego czy zakażeń układu moczowego.

Cukrzyca ciążowa – objawy obejmują napady głodu i zawroty głowy

Objawy cukrzycy ciążowej to przede wszystkim wzmożony apetyt (napady głodu) i silne pragnienie. Możesz odczuwać też częste parcie na pęcherz, mieć zawroty głowy, a nawet omdlenia. Przy cukrzycy ciążowej dochodzi zwykle do nadmiernego przyrostu wagi. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach schorzenie nie daje widocznych objawów.

Pamiętaj, że wczesne wykrycie cukrzycy ciążowej i szybkie wdrożenie leczenia zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań. Warto więc uważnie obserwować swój organizm i zdawać sobie sprawę z czynników ryzyka.

Diagnostyka cukrzycy ciążowej opiera się na badaniu krwi

Na początku ciąży (między 8. a 10. tygodniem) u wszystkich ciężarnych wykonywane jest badanie glukozy – proste badanie krwi. Czasami już wtedy stwierdza się niepokojąco wysoki poziom cukru we krwi i konieczne jest ponowne oznaczenie. Jeśli lekarz wykryje cukrzycę ciążową, już wtedy wdraża się leczenie, a poziom glukozy kontrolowany jest w czasie całej ciąży.
Drugim badaniem w kierunku cukrzycy ciążowej jest krzywa cukrowa – wykonywana między 24. a 28. tygodniem. To dwustopniowe badanie polega na dwukrotnym badaniu krwi – na czczo, a później po podaniu glukozy. Często dopiero wtedy cukrzyca ciążowa zostaje wykryta.

Leczenie cukrzycy ciążowej to najczęściej dieta

Przy niewielkim przekroczeniu norm zwykle wystarczy dieta cukrzycowa z obniżoną zawartością węglowodanów prostych, składająca się min. z 6 posiłków dziennie. Ustalana jest ona indywidualnie z diabetologiem. Konieczna jest rezygnacja ze słodyczy, owoców z dużą zawartością cukru, białego pieczywa i makaronów, a także potraw smażonych. W jadłospisie nie może natomiast zabraknąć warzyw, produktów pełnoziarnistych, kasz czy chudego mięsa i ryb. Zaleca się również lekki ruch. W przypadku braku poprawy, rozpoczyna się leczenie insulinowe – zastrzyki z insuliną.

autor: Agnieszka Łapajska, www.testDNA.pl

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!