-Reklama-
-Reklama-

Cukrzyca ciążowa – objawy, badania, dieta przy cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa pojawia się u ok. 3 proc. ciężarnych. Jest spowodowana zmianami hormonalnymi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może prowadzić do poważnych powikłań u dziecka (np. wady serca). W większości przypadków wystarczy odpowiednia dieta i ruch, ale czasami może być konieczne leczenie insuliną.

-Reklama-

Cukrzyca ciążowa pojawia się u ok. 3 proc. ciężarnych. Jest spowodowana zmianami hormonalnymi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może prowadzić do poważnych powikłań u dziecka (np. wady serca). W większości przypadków wystarczy odpowiednia dieta i ruch, ale czasami może być konieczne leczenie insuliną.

Cukrzyca ciążowa (nietolerancja węglowodanów skutkująca podwyższonym poziomem glukozy we krwi) to schorzenie dotyczące ciężarnych, które przed ciążą nie cierpiały z powodu cukrzycy. Najczęściej pojawia się w II-III trymestrze ciąży. Zwykle po porodzie cukrzyca ciążowa ustępuje, jednak może przekształcić się w cukrzycę typu II.

Cukrzyca ciążowa – normalne zjawisko?

Dobrze, abyś zdawała sobie sprawę, że niemal wszystkie przyszłe mamy mają trochę wyższy poziom cukru we krwi. To wszystko z powodu zachodzących w organizmie zmian hormonalnych. Nie u wszystkich rozwija się jednak cukrzyca ciążowa. Dlaczego? Aby glukoza nie stanowiła zagrożenia, konieczna jest wyższa produkcja insuliny przez trzustkę i prawidłowa odpowiedź komórek całego ciała. U większości ciężarnych nie ma z tym problemu. Jeśli jednak trzustka nie radzi sobie z produkcją insuliny lub gdy zaburzona jest kontrola nad gospodarką węglowodanową, pojawia się cukrzyca ciążowa.

Czynniki ryzyka przy cukrzycy ciążowej to m.in. otyłość i nadciśnienie tętnicze

Cukrzyca ciążowa najczęściej pojawia się u tych kobiet, u których występuje minimum jeden z czynników ryzyka. Należą do nich głównie:

  • otyłość, nadciśnienie tętnicze,
  • wiek powyżej 35. roku życia
  • wielorództwo.

Istotne jest także to, jak przebiegały poprzednia ciąża i poród. Prawdopodobieństwo cukrzycy ciążowej istnieje wtedy, gdy:

  • wystąpiła ona w poprzedniej ciąży,
  • gdy doszło do porodu przedwczesnego z niewiadomej przyczyny,
  • gdy poprzednie dziecko urodziło się z masą powyżej 4 kilogramów lub gdy ma wadę wrodzoną,
  • gdy u któregoś z członków rodziny wykryto cukrzycę typu II lub cukrzycę ciążową.

Nieleczona cukrzyca ciążowa niebezpieczna dla mamy i dziecka

Cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko pojawienia się wad rozwojowych u dziecka, np. serca, nerek, układu nerwowego, pokarmowego czy kończyn oraz wodogłowia. Często pojawia się też makrosomia (dziecko jest zbyt duże), która może prowadzić do hiperglikemii (niedocukrzenia), upośledzenia umysłowego czy nadwagi i cukrzycy w przyszłości, a także do nieprawidłowości w czasie porodu (np. złamań). W skrajnych przypadkach nieleczona cukrzyca ciążowa powoduje nawet poronienia. Dla mamy schorzenie to może wiązać się z zagrożeniem porodem przedwczesnym, pojawieniem się stanu przedrzucawkowego czy zakażeń układu moczowego.

Cukrzyca ciążowa – objawy obejmują napady głodu i zawroty głowy

Objawy cukrzycy ciążowej to przede wszystkim wzmożony apetyt (napady głodu) i silne pragnienie. Możesz odczuwać też częste parcie na pęcherz, mieć zawroty głowy, a nawet omdlenia. Przy cukrzycy ciążowej dochodzi zwykle do nadmiernego przyrostu wagi. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach schorzenie nie daje widocznych objawów.

Pamiętaj, że wczesne wykrycie cukrzycy ciążowej i szybkie wdrożenie leczenia zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań. Warto więc uważnie obserwować swój organizm i zdawać sobie sprawę z czynników ryzyka.

Diagnostyka cukrzycy ciążowej opiera się na badaniu krwi

Na początku ciąży (między 8. a 10. tygodniem) u wszystkich ciężarnych wykonywane jest badanie glukozy – proste badanie krwi. Czasami już wtedy stwierdza się niepokojąco wysoki poziom cukru we krwi i konieczne jest ponowne oznaczenie. Jeśli lekarz wykryje cukrzycę ciążową, już wtedy wdraża się leczenie, a poziom glukozy kontrolowany jest w czasie całej ciąży.
Drugim badaniem w kierunku cukrzycy ciążowej jest krzywa cukrowa – wykonywana między 24. a 28. tygodniem. To dwustopniowe badanie polega na dwukrotnym badaniu krwi – na czczo, a później po podaniu glukozy. Często dopiero wtedy cukrzyca ciążowa zostaje wykryta.

Leczenie cukrzycy ciążowej to najczęściej dieta

Przy niewielkim przekroczeniu norm zwykle wystarczy dieta cukrzycowa z obniżoną zawartością węglowodanów prostych, składająca się min. z 6 posiłków dziennie. Ustalana jest ona indywidualnie z diabetologiem. Konieczna jest rezygnacja ze słodyczy, owoców z dużą zawartością cukru, białego pieczywa i makaronów, a także potraw smażonych. W jadłospisie nie może natomiast zabraknąć warzyw, produktów pełnoziarnistych, kasz czy chudego mięsa i ryb. Zaleca się również lekki ruch. W przypadku braku poprawy, rozpoczyna się leczenie insulinowe – zastrzyki z insuliną.

autor: Agnieszka Łapajska, www.testDNA.pl

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?