-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Dziecko na swoim… łóżeczku

Pierwszym krokiem do niezależności naszego malucha jest jego przeprowadzka do osobnego łóżka. Im wcześniej to zrobimy, tym łatwiej będzie dziecku oswoić się z tą sytuacją.

-Reklama-

Przez pierwsze miesiące życia, niemowlak czuje ogromną więź z ciałem matki. Do czasu, gdy jest karmiony piersią, wygodniej jest mieć maluszka obok siebie. Dziecko jednak łatwo przyzwyczaja się do komfortu jakim jest ciepło i bicie maminego serca, dlatego często staje się wieloletnim lokatorem łóżka rodziców. Wspólne spanie z dzieckiem z czasem staje się coraz bardziej kłopotliwe, dlatego wcześniej czy później i tak będziemy musieli eksmitować małego przybysza, jak to zrobić?

Jeśli nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której obok nas śpi niemal dorosłe dziecko, warto raz a dobrze dokonać przeprowadzki. Trudno jednoznacznie określić moment, w którym takie zmiany należy wprowadzać, gdyż każde dziecko jest inne. Umowne wytyczne radzą dokonywać takich zmian między 10 a 16 miesiącem życia dziecka, gdyż jest to czas, w którym zaczynają one uświadamiać sobie swoją niezależność. Jednak można zacząć oswajać już wcześniej, by uniknąć późniejszych problemów.

Początki przeprowadzki mogą być bolesne. Żeby zneutralizować szok, najlepiej towarzyszyć podopiecznemu przed zasypianiem, głaskać go i czytać książeczki. Potem stopniowo można skracać ten czas, do momentu, gdy dziecko poczuje się bezpiecznie i nie będzie miało problemów z uśnięciem.

Jeśli mamy do przeniesienia starszego osobnika, warto zrobić z tego momentu swoistą ceremonię. Chwalmy malucha za to, że jest już duży, mądry i samodzielny. Powiedzmy, że jest już duży i zasłużył na nagrodę w postaci swojego miejsca. Najlepiej, by dziecko aktywnie towarzyszyło w przygotowaniu swojego lokum. Zabierzmy więc naszego młodzieniaszka na wycieczkę do producenta pościeli i pozwólmy mu wybrać wzór i tkaninę do swojej krainy snów. Potem warto zabrać dziecko na spacer do sklepu z zabawkami i dodatkami, gdzie kupimy ozdobne lampki i zabawki, którymi maluch zapełni swój pokoik. Pozwólmy dziecku wybrać to, co chciałoby mieć – nawet jeśli nie jest to zgodne z naszym gustem. Traktowanie dziecka jako równoprawnego dekoratora, sprawi, że poczuje się on wspólnikiem, nie zaś bezwolnym zesłańcem na obcą wyspę.

Przeczytaj również:

Jakie łóżeczko wybrać?

autor: M.B.
foto: pixabay

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...