-Reklama-Zabawki - sprawdź na Ceneo
-Reklama-

Dziecko nie chce pić mleka. Dlaczego?

-Reklama-

 

Sytuacja, gdy dziecko nie chce pić mleka może być kłopotliwa, szczególnie jeśli dotyczy kilkumiesięcznych maluchów, dla których mleko stanowi podstawowy posiłek. Mniejszy problem jest wtedy, gdy dziecko już je inne pokarmy i można mu brak mleka zastąpić innymi produktami mlecznymi.

Istnieje wiele przyczyn, dla których dziecko nie chce pić mleka.  Część z nich jest niezależna od nas, ale zdarza się i tak, że winę za to ponoszą rodzice. Sprawdźmy, z jakich powodów dziecko nie chce pić mleka.

  1. Czas na nowe pokarmy

-Reklama-

Mleko może zejść na dalszy plan, jeśli dziecko poznało już nowe pokarmy, w których zasmakowało. Każdy ma prawo do wyrobienia sobie gustów kulinarnych, także dziecko. Jeśli coś posmakowało mu bardziej niż mleko, mleczny pokarm nie będzie już przez niego pożądany. Odrzucenie mleka to również efekt wzbogacenia diety. Dziecko, otrzymując stałe pokarmy, potrzebuje mniej mleka niż dotychczas. To całkiem normalna kolej rzeczy. Uszanuj „decyzję” dziecka. Z czasem będziesz zmuszona całkowicie zastąpić mleko innym mlecznym posiłkiem np. jogurtem czy kaszką. Najważniejsze, by dostarczać maluchowi odpowiednich substancji odżywczych.

  1. Ząbkowanie

To najczęstsza przyczyna mniejszego apetytu na mleko. Ząbkowanie to trudny czas dla malucha, który jest wtedy bardzo drażliwy i marudny. Swędzące dziąsła psują mu humor i sprawiają, że maluch po prostu nie ma na nic ochoty. Także na jedzenie. Ponadto smoczek od butelki lub pierś dodatkowo drażnią obolałe dziąsła i maluch zamiast je ssać, woli je przygryzać, by sprawiać sobie ulgę. Ciepłe mleko również nie stanowi ukojenia, a wręcz nasila problem, więc na czas ząbkowania warto podawać dziecko nieco chłodniejszy pokarm. W tym przypadku najlepszą metodą na przetrwanie jest cierpliwość. Ząbkowanie nie trwa wiecznie. Ochota na picie mleka na pewno kiedyś wróci.

  1. Choroba

Brak apetytu to częsty objaw choroby. Dziecko nie chce pić mleka, gdy się gorzej czuje. U dzieci to jeden z niepokojących sygnałów, który powinien zwrócić naszą uwagę na ogólne samopoczucie malucha. Jeśli dziecko nie ząbkuje, nie ma skoku rozwojowego, do tej pory jadło tylko mleko, a teraz całkowicie traci chęć na jedzenie – prawdopodobnie nie czuje się dobrze. Sprawdź, czy maluch nie ma gorączki, czy nie płacze zbyt dużo (co sugerowałoby jakiś ból) i w razie niepokojących objawów – zgłoś się do lekarza. Pamiętaj, że zbyt długa przerwa od jedzenia może skutkować odwodnieniem, które w przypadku niemowląt jest śmiertelnie niebezpieczne.

  1. Wprowadzenie złych nawyków żywieniowych

Czasem „winę” za odrzucenie mleka ponoszą niestety sami rodzice, którzy zbyt wcześnie wprowadzają do diety dziecka niewłaściwe produkty. Najczęściej dzieje się tak, gdy maluch dostaje słodkie herbatki lub soczki do picia, albo słodki przekąski. Nie ma wtedy ochoty na mniej słodkie mleko. Wprowadzenie cukru do diety niemowlęcia może mocno odbić się na jego zdrowiu i nawykach żywieniowych w przyszłości. Odrocz zatem ten moment jak najbardziej.

  1. Skok rozwojowy

W życiu dziecka pojawiają się momenty zwane skokami rozwojowymi (TUTAJ sprawdzisz, kiedy zwykle występują). Wówczas dziecko nabywa nowe umiejętności i zaczyna coraz bardziej interesować się otoczeniem. W takich momentach maluch zapomina o tym, że jest głodny. Dla niego są ciekawsze rzeczy niż jedzenie. Na szczęście to etap przejściowy i po skoku rozwojowym dziecku zwykle powraca ochota na mleko.

  1. Problem z pokarmem

Problem, gdy dziecko nie chce pić mleka  może się pojawić też np. przy zaburzonej laktacji. Jeśli mama karmi piersią, ale z jakiś powodów podaż pokarmu w jej piersiach jest za mała, dziecko może mieć problem z ssaniem. Zaczyna się irytować i wiercić przy piersi, zamiast efektywnie ssać. Powodem może być również złe przystawianie dziecka do karmienia. Jeśli maluch nie uchwyci odpowiednio brodawki, to będzie się denerwował i płakał, bo się nie naje. To spowoduje jego uraz do jedzenia z piersi i karmienie będzie coraz większą udręką. TUTAJ zobaczysz, jak prawidłowo przystawiać dziecko. W przypadku karmienia mieszanką problemem może być również zły dobór smoczka do butelki lub niesmaczne mleko. Warto wtedy wypróbować inne rodzaje, by trafić na te odpowiadające dziecku.

Zobacz jeszcze:

Zanim odstawisz od piersi

Autor: iguana
foto: pixabay.com

To Ci się przyda!

“Co jedzą szczęśliwe bobasy?”
Książka jest napisana przez dr med. Izabelę Jastrzębską – lekarkę z 20 letnią praktyką, a także mamę 6 dzieci! Naprawdę ciężko o lepszego i bardziej profesjonalnego doradcę w dziedzinie rozszerzania diety.

-Reklama-

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

166,958FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
398ObserwującyObserwuj
Zabawa niemowląt na Ceneo.pl

Przeczytaj również

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla uczniów

Prezent na Dzień Dziecka dla ucznia to nie tylko zabawka dostosowana do wieku, ale wiele innych rzeczy, które zajmą mu czas lub pogłębią jego pasję. W tym przypadku bowiem warto trafić z upominkiem w oczekiwania naszej pociechy. Prezentujemy najlepsze prezenty dla uczniów, które wpadły nam w oko.

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla przedszkolaków

Co kupić kilkulatkowi na Dzień Dziecka? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista i wielu rodzicom może przysporzyć trochę kłopotu. Nasz redakcyjny skład zrobił mały rekonesans i wybrał najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla przedszkolaków! Być może wśród nich jest ten jeden wymarzony przez Twoją pociechę?

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla niemowląt

W bogatej ofercie zabawek i akcesoriów można się zatracić, a co dopiero wybrać ten jedyny wymarzony prezent, który ucieszy naszego maluszka. Dzień Dziecka tuż tuż, więc jeśli na samą myśl o prezentach kręci ci się w głowie, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Redakcyjne mamy zrobiły przegląd rynku i wybrały zabawki, które na pewno będą hitem wśród najmłodszych.

Loteria promocyjna HARIBO „Słuchaj z radością”

W dniach od 1 maja do 30 czerwca 2021 HARIBO organizuje loterię „Słuchaj z radością”, w której do wygrania jest ponad 1000 nagród muzycznych oraz nagroda główna – 30 000 zł. Zakup promocyjny obejmuje wszystkie produkty HARIBO, a prosty mechanizm loterii i atrakcyjne nagrody gwarantują doskonałą zabawę.

Innowacyjny laktator Expert 3D Pro – ekspert w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych

Kiedy na świecie pojawia się wyczekiwane przez dziewięć miesięcy maleństwo, świat rodziców zmienia się. Doświadczają oni, co to znaczy „bardziej”. Od tego momentu bardziej się śmieją, czuwają w nocy, przeżywają każdy dzień, czują emocje i kochają najbardziej na świecie. Tak, jak nigdy dotąd nie kochali. Otaczając opieką nowonarodzone dziecko - mamy poszukują rozwiązań i produktów, które będą najlepsze dla nich i dzidziusia. Marka LOVI - ekspert w obszarze ochrony laktacji - w najnowszej kampanii „LOVI, kiedy kochasz najbardziej”, prezentuje innowacyjny laktator Expert 3D Pro, z unikalną na rynku technologią lejka 3D, który jest ekspertem w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych. Dzięki niemu mamy mogą karmić piersią swoje maleństwa pomimo trudności, z jakimi się borykają. I dawać im to, co jest ich zdaniem najlepsze.