-Reklama-

Dlaczego noworodkom nie obcina się paznokci?

Wszyscy wiemy, że paznokcie dziecku można obciąć dopiero po około dwóch, trzech tygodniach od porodu. Ale właściwie dlaczego?

-Reklama-

Wszyscy wiemy, że paznokcie dziecku można obciąć dopiero po około dwóch, trzech tygodniach od porodu. Ale właściwie dlaczego?

Pierwsze paznokcie naszych pociech są bardzo delikatne i miękkie – nic dziwnego, w końcu przed dłuższy okres były ciągle w wodzie – wykształcają się około 13.-16. tygodnia ciąży, tak więc miały już szansę się odmoczyć 🙂 Zdarza się nawet, że są zrośnięte z opuszkiem palców. To zupełnie normalne, bo płytka paznokcia jest niemalże tak delikatna, jak skóra.

Dlaczego nie można obciąć paznokci zbyt wcześnie?

Dopiero po upływie kilku tygodni – zwykle 2 – 3, kiedy płytka jest już w miarę sztywna (twardnieje przez kontakt z powietrzem) i oddzielona od paluszka, możliwe jest skrócenie paznokcie. Zbyt wczesne obcięcie, może być nawet niebezpieczne – możemy skaleczyć dziecko (nawet obcinając sam paznokieć, może polecieć krew).

Paznokcie same odpadają

Oczywiście dzieje się też, że paznokcie same zaczynają się kruszyć i łamać – wtedy wystarczy obciąć odpadającą część.  Czasem dzieje się to tak intensywnie, że kiedy przyjdzie czas na pierwsze obcinanie, nie ma już czego obcinać 🙂

Rękawiczki: tak czy nie?

Tu zdania są podzielone. W ostatnim czasie głównie neurolodzy sprzeciwiają się ich używaniu twierdząc, że szkoda dla dziecka wynikająca z braku rękawiczek (zadrapanie się), jest znacznie mniejsza niż szkoda, jaką powoduje ograniczenie ruchów paluszków dziecka – także używanie ich jako uspokajacza.

Jak obciąć pierwsze paznokcie?

Trzeba to robić bardzo delikatnie i z wyczuciem. Najlepiej na półokrągło. Późne obcinanie paznokci ważne jest także ze względu na zapobieganie ich wrastaniu oraz utrzymanie właściwego kształtu płytki. Wiadomo, w głównej mierze ma na nią wpływ genetyka, jednak niewłaściwe obcinanie – szczególnie na tym pierwszym etapie, kiedy paznokcie się wykształcają – może je bardzo zdeformować. Dlatego nie obcinajmy paznokci za krótko (obniżamy wtedy ich górną linię). Niewłaściwe obcięcie paznokci może także zdeformować opuszki u palców (płytka się do nich dostosowuje i odkształca).

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odbierz darmową bransoletkę! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Kolejna niezwykła okazja dla wszystkich mam! Bebiko właśnie rozdaje piękne bransoletki ze złotymi serduszkami. Zgłoś się po swoją!

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.