-Reklama-
-Reklama-

Dlaczego noworodkom nie obcina się paznokci?

Wszyscy wiemy, że paznokcie dziecku można obciąć dopiero po około dwóch, trzech tygodniach od porodu. Ale właściwie dlaczego?

-Reklama-

Wszyscy wiemy, że paznokcie dziecku można obciąć dopiero po około dwóch, trzech tygodniach od porodu. Ale właściwie dlaczego?

Pierwsze paznokcie naszych pociech są bardzo delikatne i miękkie – nic dziwnego, w końcu przed dłuższy okres były ciągle w wodzie – wykształcają się około 13.-16. tygodnia ciąży, tak więc miały już szansę się odmoczyć 🙂 Zdarza się nawet, że są zrośnięte z opuszkiem palców. To zupełnie normalne, bo płytka paznokcia jest niemalże tak delikatna, jak skóra.

Dlaczego nie można obciąć paznokci zbyt wcześnie?

Dopiero po upływie kilku tygodni – zwykle 2 – 3, kiedy płytka jest już w miarę sztywna (twardnieje przez kontakt z powietrzem) i oddzielona od paluszka, możliwe jest skrócenie paznokcie. Zbyt wczesne obcięcie, może być nawet niebezpieczne – możemy skaleczyć dziecko (nawet obcinając sam paznokieć, może polecieć krew).

Paznokcie same odpadają

Oczywiście dzieje się też, że paznokcie same zaczynają się kruszyć i łamać – wtedy wystarczy obciąć odpadającą część.  Czasem dzieje się to tak intensywnie, że kiedy przyjdzie czas na pierwsze obcinanie, nie ma już czego obcinać 🙂

Rękawiczki: tak czy nie?

Tu zdania są podzielone. W ostatnim czasie głównie neurolodzy sprzeciwiają się ich używaniu twierdząc, że szkoda dla dziecka wynikająca z braku rękawiczek (zadrapanie się), jest znacznie mniejsza niż szkoda, jaką powoduje ograniczenie ruchów paluszków dziecka – także używanie ich jako uspokajacza.

Jak obciąć pierwsze paznokcie?

Trzeba to robić bardzo delikatnie i z wyczuciem. Najlepiej na półokrągło. Późne obcinanie paznokci ważne jest także ze względu na zapobieganie ich wrastaniu oraz utrzymanie właściwego kształtu płytki. Wiadomo, w głównej mierze ma na nią wpływ genetyka, jednak niewłaściwe obcinanie – szczególnie na tym pierwszym etapie, kiedy paznokcie się wykształcają – może je bardzo zdeformować. Dlatego nie obcinajmy paznokci za krótko (obniżamy wtedy ich górną linię). Niewłaściwe obcięcie paznokci może także zdeformować opuszki u palców (płytka się do nich dostosowuje i odkształca).

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?