-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Czytanie z ciążowego brzucha

Przyszłe mamy często niepokoją się tym, że ich brzuch w ciąży nie przypomina tego, znanego z kolorowych gazet, zapominając o tym, że ile ciężarnych, tyle ciążowych brzuszków. To, że któryś jest większy, mniej okrągły i z rozstępami nie musi oznaczać nieprawidłowości. Sprawdź, kiedy wygląd i dolegliwości związane z ciążowym brzuchem mogą niepokoić.

-Reklama-

Zbyt mały brzuch w ciąży

Jeśli brzuch ciążowy jest dziwnie mały i nieadekwatny do wieku ciąży, warto poszukać przyczyny. Być może powodem jest źle wyliczony termin porodu i tym samym niepoprawne określenie wieku ciąży. Zdarza się to, jeśli kobieta np. przed zajściem miała nieregularne cykle lub nie pamięta, kiedy po raz ostatni miesiączkowała. Powodem nienaturalnie małego brzucha może być też mała ilość wód płodowych. Niepokojące może być nagłe zatrzymanie się wielkości brzucha. Jeśli brzuch przestał rosnąć a nie było wykonywane żadne badanie potwierdzające, że z dzieckiem wszystko dobrze – należy zgłosić się do lekarza, który sprawdzi czy nie doszło do zatrzymania się ciąży (poronienie wewnątrzmaciczne).

Zbyt duży brzuch w ciąży

Bardzo duży brzuch może mieć różne przyczyny i niekoniecznie są to powody do niepokoju. Czasem winna jest tkanka tłuszczowa i szybkie przybieranie na wadze, czasem to efekt ciąży mnogiej. Może być również tak, że samo dziecko jest dość duże jak na swój wiek i istnieje ryzyko makrosomii płodu. W takim przypadku lekarze zwykle rozważają rozwiązanie porodu przez cesarskie cięcie.

Niekształtny brzuch w ciąży

Nie każda mama jest zadowolona z kształtu swojego brzucha. Nie zawsze ciążowy brzuch przypomina te, które są pokazywane na filmach lub kolorowej prasie. Na kształt brzucha wpływa wiele czynników – m. in. ułożenie dziecka czy genetyka. Mitem jest, że kształt brzucha zależy od płci dziecka. W zaawansowanej ciąży dziecko potrafi się tak wiercić i wypychać, że brzuch przyjmuje naprawdę „kosmiczne” kształty. Nisko osadzony brzuch to zwykle oznaka zbliżającego się porodu (tzw. obniżenie brzucha) – dno macicy się obniża, przygotowując do wydania dziecka na świat.

Brzydka skóra na brzuchu ciążowym

Ze skórą na ciążowym brzuchu podobnie jest jak z cerą – jedne są mniej problematyczne, inne bardziej. Dlatego też, u jednej mamy mogą pojawić się głębokie rozstępy, krostki a inna będzie miała gładki i idealny brzuszek. Duża w tym zasługa genów, więc nawet zapobiegawcze stosowanie kosmetyków może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. No, ale dbać nie zaszkodzi.

Swędzenie brzucha w ciąży

Zwykle wiąże się z normalną reakcją na rozciąganie się skóry na brzuchu. Napięta skóra staje się mniej nawilżona i stąd ten dyskomfort. W tym przypadku wystarczy codziennie nawilżać skórę na brzuchu, by była bardziej elastyczna.

Brzydki pępek w ciąży

Pępek to bardzo indywidualna kwestia. Na rosnącym brzuchu zwykle przyjmuje dziwne kształty. Najczęściej się rozciąga i praktycznie zanika, bywa prawie niewidoczny. Czasem jednak staje się wręcz wystający i zabawnie odznacza się pod ubraniem. Nie ma się tym co przejmować, pępek wraca do swojego pierwotnego kształtu wraz z odzyskaniem formy po porodzie.

Bolesność brzucha w ciąży

Na bóle brzucha skarży się większość ciężarnych. Ćmiące bóle przypominające bóle menstruacyjne nie są groźne, jeśli nie są silne i można je zneutralizować np. ciepłą kąpielą lub nospą. Bóle wiążą się z rosnącą macicą oraz skurczami przepowiadającymi (tzw. skurcze Braxtona – Hicksa) i nie są niepokojące. Niebezpieczne mogą być bóle nagłe, rwące, mocne kłucia czy szarpnięcia – to zawsze warto sprawdzić w szpitalu. Powodem do niepokoju mogą być również nasilające się skurcze, coraz bardziej bolesne – jeśli jest za wcześnie na poród. Z takimi bólami należy jak najszybciej udać się do szpitala.

autor: Iguana
foto:David Salafia / Foter / CC BY-ND

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

9 ciekawostek o dzieciach urodzonych w lutym

Twój maluch urodzi lub urodził się w lutym? Sprawdź, co o twoim dziecku mówi miesiąc jego urodzin! Oto rzeczy, których nie wiedziałaś o dzieciach urodzonych w drugim miesiącu roku.

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!