-Reklama-

Czop śluzowy bez tajemnic

O jego istnieniu przekonujemy się zwykle tuż przed porodem. To wtedy możemy go zobaczyć. Do tego momentu czop śluzowy pozostaje zagadką. Oto, co warto o nim wiedzieć.

-Reklama-

Czop śluzowy – co to jest?

Czop śluzowy jest mechaniczną barierą, która tworzy się u ujścia szyjki macicy. Porównuje się go do korka, który szczelnie zatyka szyjkę macicy. Powstaje ze śluzu szyjkowego, który jest gęsty i wypełnia ujście szyjki macicy. Na początku ciąży zasklepia szyjkę i w ten sposób chroni dziecko przed kontaktem z bakteriami i wirusami bytującymi na zewnątrz.

Czop śluzowy – jak wygląda?

Czop śluzowy ma postać galaretowatej, gęstej przezroczystej (może być też koloru białego lub lekko żółtego) wydzieliny. W całości wygląda jak kawałek galaretowatej masy o wielkości nakrętki od butelki. Odchodzący tuż przed porodem w całości czop śluzowy jest zwarty i zwykle podbarwiony krwią (może być lekko brunatny). Jeśli odchodzi w częściach ma formę ciągnącego się, gęstego śluzu, niekoniecznie z krwistym zabarwieniem.

Kiedy odchodzi czop śluzowy?

Odejście czopa śluzowego jest uważane za jeden z objawów porodu. Skoro odchodzi czop, szyjka przestaje być już szczelnie zamknięta i zaczyna się rozluźniać. Ale nie oznacza to jednoznacznie, że poród nastąpi szybko. Dziecko nie musi wejść w kanał rodny tuż po odejściu czopa, może to zrobić wiele dni lub tygodni później.

Ile czasu po odejściu czopa śluzowego następuje poród?

Pewnym jest fakt, że czop śluzowy musi odejść przed porodem. Ale nie ma reguły czy nastąpi to w dniu porodu czy kilka tygodni wcześniej. Jeśli ciąża jest donoszona, a czop odejdzie w całości i jest podbarwiony krwią, prawdopodobnie szyjka jest już gotowa na poród i może on nastąpić dość szybko. Jeśli czop będzie odchodził kawałkami, na poród można jeszcze długo poczekać.

Czy czop śluzowy musi odejść przed porodem?

Czop śluzowy może odchodzić etapami, po kawałku, więc nie zawsze jest to zauważalne przez przyszłe mamy. Odchodzący czop w kawałkach wygląda jak galaretowaty śluz i może być mylony z upławami. Jedno jest pewne – czop musi odejść przed porodem, by udrożnić szyjkę macicy. Mamy, które twierdzą, że go nie było, prawdopodobnie nie zauważyły jego wypadnięcia.

Czy odejście czopa śluzowego przed terminem porodu jest powodem do niepokoju?

Normalnym jest odejście całego czopa w okolicy terminu porodu. Jeśli nie wystąpiły inne objawy porodu, nie jest to powód, by jechać do szpitala. W tej sytuacji należy poczekać na inne objawy. Jednak gdy czop zostanie wydalony przed 36. tygodniem ciąży, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, bo może to oznaczać zmiękczenie i skracanie się szyjki macicy, czyli pojawia się ryzyko przedwczesnego porodu.

[contentblock id=1 img=gcb.png]

Zobacz jeszcze:

Czy ja już rodzę? Kiedy jechać do szpitala?

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.

W końcu polubiłam prasowanie! Recenzja parownicy i żelazka 2w1 Deerma HS300

Na wstępie od razu się przyznam - prasowanie nigdy nie było moją ulubioną czynnością. Teraz się okazuje, że to wszystko zależy od sprzętu, jaki się posiada! Zobaczcie, co ostatnio wpadło mi w ręce!

Jakie produkty zbożowe podawać dziecku?

Produkty zbożowe są jedną z podstawowych grup produktów spożywczych, które lądują na naszych talerzach. Do tej grupy zaliczymy m.in. kasze, makarony, pieczywo...

Wygraj złoty naszyjnik z literką imienia Twojego dziecka!

W zamian za zakupy NAN rozdaje super prezenty. Do wygrania między innym złote naszyjniki z literkami od firmy YES.

Nie bójmy się powiedzieć, że dzieci można odchudzać! Tak, można!

Wiecie, że Polska jest na czele europejskich Państw, a nawet na świecie, jeśli chodzi o alarmujący wzrost otyłości u naszych dzieci? Widać to nawet...