-Reklama-

Czy ja już rodzę? Kiedy jechać do szpitala?

Średnio kilkanaście pytań dziennie, które przysyłacie na nasz fanpage, dotyczy oznak porodu. Pytacie, czy objawy, które właśnie odczuwacie, oznaczają poród i czy macie jechać już do szpitala. By rozwiać wasze wszystkie wątpliwości przedstawiamy wam zatem wszystkie możliwe oznaki porodu. Te dopiero zapowiadające poród i te oznaczające, że już się on rozpoczął.

-Reklama-

Oznaki porodu

Od czterech do jednego tygodnia przed porodem:

  • Brzuch schodzi niżej. Dziecko schodzi na poziom miednicy i zaczyna bardziej uciskać pęcherz, więc normalnym jest częstsza potrzeba korzystania z toalety. Z drugiej strony odczuwasz ulgę w oddychaniu, bo dziecko już nie uciska płuc. Także w nieco innym miejscu zaczynasz odczuwać ruchy dziecka.
  • Szyjka macicy ma prawo się skrócić, może pojawić się rozwarcie. Wszystko przez większy ucisk dziecka, które napiera na szyjkę główką. Rozwarcie i długość szyjki oceni lekarz podczas badania ginekologicznego.
  • Pojawiają się nieregularne, niezbyt bolesne skurcze i bóle w plecach. To skurcze Braxtona-Hicksa, czyli przepowiadające. Jeśli pojawiają się i znikają, nie przybierają na sile i przechodzą np. po wzięciu No-spy lub ciepłego prysznica, są czymś normalnym.
  • Czujesz rozluźnione wiązadła i stawy. To wszystko przez hormon zwany relaksacyną, który działa rozluźniająco m. in. na spojenie łonowe, by ułatwić poród.
  • Pojawia się biegunka. Zwykle w ostatnim tygodniu przed porodem. Organizm w ten sposób oczyszcza się przed porodem, by zalegająca treść w jelitach czy żołądku nie utrudniała porodu.
  • Brak przyrostu wagi lub spadek wagi. Wiąże się to z biegunką, zmniejszeniem się objętości płynu owodniowego, częstym oddawaniem moczu i większą aktywnością na końcówce.
  • Problemy ze spaniem. W ostatnim czasie przed porodem pojawiają się trudności z przesypianiem nocy. Każda pozycja jest niewygodna a do tego częsta potrzeba oddawania moczu – nie jest łatwo.
  • Zwiększona aktywność. W ostatnich dniach przed porodem kobieta może odczuwać więcej energii niż wcześniej. To normalne – organizm przygotowuje się do dużego wysiłku.
  • Wahania nastroju. Raz jesteś smutna i przerażona, innym razem podekscytowana, że niedługo urodzisz. Zmienność samopoczucia to efekt buzujących hormonów na końcówce ciąży.

Oznaki porodu na kilka, kilkanaście godzin przed:

  • Zmiana konsystencji i koloru upławów. Upławy są obfitsze i gęstsze.
  • Odejście czopu śluzowego. Ma galaretowatą konsystencję i może być podbarwiony krwią. Może odchodzić etapami, odrywając się po kawałku lub oderwać się w całości.
  • Skurcze są silniejsze i coraz częstsze, ale jeszcze nieregularne i po jakimś czasie przechodzą. Macica wykonuje ostatnie ćwiczenia przed akcją porodową.

Oznaki porodu – kiedy się zaczyna?

  • Odchodzą wody płodowe. Następuje pęknięcie pęcherza płodowego i wylewają się wody płodowe. Objaw ten może pojawić się nawet na dobę lub więcej przed porodem, dlatego nie zawsze jest wskazaniem do szybkiej podróży do szpitala. Jeśli towarzyszą temu inne objawy nie ma co zwlekać. Tak samo, jeśli wody płodowe są zielone lub brunatne.
  • Skurcze są regularne i z każdą godziną przybierają na sile i częstotliwości. Nie można ich niczym zneutralizować, są bolesne. Odczuwa się również bóle krzyżowe.
  • Uczucie emocjonalnego podniecenia. Organizm zaczyna produkować hormony porodowe, które wpływają również na samopoczucie. Może pojawić się poddenerwowanie lub ekscytacja.

Niepokojące objawy, które nie wskazują na poród, ale są sygnałem, by pojechać do szpitala:

  • Nagły zanik ruchów dziecka,
  • Dziwne ruchy dziecka (szarpnięcia, gwałtowne kopnięcia),
  • Krwawienie z pochwy,
  • Silne bóle głowy, zaburzenia widzenia, obrzęk twarzy, rąk i stóp,
  • Wysokie lub niskie ciśnienie krwi.

Zobacz jeszcze:

18 rzeczy do zrobienia przed porodem

Poród. Jak wygląda od środka?

Lęk przed porodem. Czego się boisz?

Autor: Sylwia
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.

W końcu polubiłam prasowanie! Recenzja parownicy i żelazka 2w1 Deerma HS300

Na wstępie od razu się przyznam - prasowanie nigdy nie było moją ulubioną czynnością. Teraz się okazuje, że to wszystko zależy od sprzętu, jaki się posiada! Zobaczcie, co ostatnio wpadło mi w ręce!

Jakie produkty zbożowe podawać dziecku?

Produkty zbożowe są jedną z podstawowych grup produktów spożywczych, które lądują na naszych talerzach. Do tej grupy zaliczymy m.in. kasze, makarony, pieczywo...

Wygraj złoty naszyjnik z literką imienia Twojego dziecka!

W zamian za zakupy NAN rozdaje super prezenty. Do wygrania między innym złote naszyjniki z literkami od firmy YES.

Nie bójmy się powiedzieć, że dzieci można odchudzać! Tak, można!

Wiecie, że Polska jest na czele europejskich Państw, a nawet na świecie, jeśli chodzi o alarmujący wzrost otyłości u naszych dzieci? Widać to nawet...