-Reklama-
-Reklama-

Ciąża po 35. roku życia

Coraz później zostajemy mamami. Coraz częściej w Polsce obserwuje się tendencję wchodzenia w macierzyństwo po 35. roku życia. Czy decydowanie się na dziecko w tym wieku jest dobre dla zdrowia? Czy dojrzałe ciężarne są obarczone większym ryzykiem komplikacji? Sprawdź, z czym się wiąże ciąża po 35. roku życia.

-Reklama-

 

Co tu dużo mówić? Z roku na rok wydłuża się średnia długość życia, dlatego i pewne życiowe decyzje odkładamy na później, wiedząc, że na wszystko starczy nam czasu. Trudno porównywać macierzyństwo dziś do tego sprzed 100 lat, gdy średnia długość życia kobiety wynosiła 50 lat. Lepsze standardy życia, nowoczesna opieka zdrowotna – między innymi te zjawiska sprawiają, że żyjemy o wiele dłużej. Nie oznacza to jednak tego, że starzenie się nie ma wpływu na jakość naszego życia i nasze zdrowie.

Czy łatwo zajść w ciążę po 35. roku życia?

Wiek bywa jedną z najczęstszych przyczyn problemów z płodnością. Niestety, płodność kobiet na tym etapie życia drastycznie spada. Wszystko dlatego, że maleje ilość komórek jajowych. Dla porównania – w wieku 25 lat kobieta posiada ich około 400 tysięcy, po 35. roku życia ma ich już tylko 35 tysięcy. Szanse na zajście w ciąże są zatem stosunkowo mniejsze i wynoszą średnio około 15%. Po 40. jest to już tylko 5%. W tym wieku starania o ciążę są długie i nie zawsze zakończone sukcesem. Bywa, że niektóre cykle są bezowulacyjne, niedające szansy na zapłodnienie. Istnieje także ryzyko ciąży pozamacicznej, gdy zarodek zagnieżdża się poza macicą np. w jajowodzie. Taka ciąża jest nie do uratowania.

Ciąża po 35. roku życia a zdrowie matki

Ciążą w wieku 35 lat jest automatycznie klasyfikowana jako ciąża wysokiego ryzyka. Bez względu na stan zdrowia przyszłej mamy czy przebieg samej ciąży. 35 lat to już według lekarzy zaawansowany wiek matki. Ryzyko, jakim obarczona jest ciąża takiej dojrzałej mamy jest większe, jeśli kobieta będzie rodzić po raz pierwszy.

Badania wykazały, że kobiety po 35. roku życia są bardziej podatne na komplikacje w czasie ciąży. W tym wieku wiele schorzeń i dolegliwości jest już powszechnych, co może mieć wpływ na przebieg ciąży. Do takich problemów zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na ciążę zaliczamy: cukrzycę, nadciśnienie, problemy z tarczycą itp. W ciąży mogą zaistnieć też inne problemy: stan przedrzucawkowy, problemy z łożyskiem (większe ryzyko krwawienia ze względu na niską implantację zarodka), mięśniaki. Ciąża po 35. roku życia może zakończyć się znacznie przed terminem (ryzyko przedwczesnego porodu) a maluch może mieć niską wagę urodzeniową. Nie można zapominać też o dość wysokim ryzyku poronienia. Po 35. roku życia wynosi ono trochę mniej niż 20%, po 40. roku życia stanowi już 33%.

Komplikacje w ciąży bywają najczęstszą przyczyną rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie.

Ciąża po 35. roku życia a zdrowie dziecka

Każda kobieta decydująca się na dziecko w wieku 35 lat powinna być świadoma ryzyka wystąpienia u malucha rozmaitych wad genetycznych. Zespół Downa to najpowszechniejsza z wad chromosomalnych. Ryzyko wystąpienia takich wad u dziecka wynosi 1:335 jeśli przyszła mama ma 35 lat. W wieku 40 lat, to ryzyko wynosi aż 1:100.

Ciąża po 35. roku życia – badania

Ciężarne po 35. roku życia poza ogólnymi badaniami, powinny mieć co miesiąc wykonywane badanie poziomu glukozy we krwi oraz mierzone ciśnienie. Wszystko przez większe ryzyko wystąpienia nadciśnienia krwi oraz cukrzycy ciążowej.

Kobietom, które zaszły w ciążę po 35. roku życia zaleca się wykonanie badań prenatalnych. Są one w tym wieku bezpłatne. Badanie może mieć postać inwazyjną (nakłucie pęcherza płodowego i pobranie wód płodowych do badań) lub nieinwazyjną (badanie USG, test NIFTY, test PAPP-A).

Ciążą po 35. roku życia a poród

Jeśli ciąża upływa bez komplikacji, a wyniki badań mamy i dziecka są dobre – sam poród nie odbiega zwykle od normy. Jeżeli lekarz podjął decyzję o naturalnym porodzie, nie powinien on się niczym różnić od naturalnego porodu w każdym innym przypadku.

Porody, w których lekarze muszą interweniować czyli: cesarskie cięcia, indukcja porodu, vacuum, poród kleszczowy – wynikają tylko z powikłań, jakie pojawiają się na tym ostatnim etapie. Sam wiek rodzącej nie ma tutaj na to wpływu.

Planowanie ciąży po trzydziestce

Jeśli decydujesz się na dziecko po ukończeniu 30 lat, najrozsądniej jest wcześniej omówić tę kwestię ze swoim ginekologiem. Z pewnością pomoże ci się przygotować do tego momentu poprzez zalecenie zmiany trybu życia, wprowadzenia zdrowej diety, rzucenia używek. Lekarz znający twoją historię zdrowotną, będzie najlepiej wiedział, jakie leczenie wspierające zastosować, by zwiększyć twoje szanse na poczęcie dziecka i zdrową ciążę. Dla pewności można również wykonać testy genetyczne, by przekonać się czy nie posiadamy genów, które mogłyby wywołać wady u dziecka. Planując ciążę z wyprzedzeniem mamy czas, by zadbać o swój organizm i przygotować go na rewolucję, jaka go czeka. Skoro już tak długo czekaliśmy na macierzyństwo, warto równie dojrzale do niego podejść.

Zobacz jeszcze:

Cukrzyca ciążowa – objawy, badania, dieta przy cukrzycy ciążowej

Autor: Sylwia
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wybieramy ekspres do kawy – który będzie najlepszy?

Nic tak nie potrafi rozbudzić zmysłów jak zapach aromatycznej kawy. A wiadomo, że najlepsza kawa to ta przygotowana w ekspresie. Tylko jak go wybrać?

Docenić położną – ostatni miesiąc głosowania na położne na medal

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można oddawać głosy na położne startujące w konkursie Położna na medal. Tytuł po raz dziewiąty przyznają pacjentki i ich rodziny. Plebiscyt, będący częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej, wyróżni i nagrodzi położne niosące na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Specjalistki z wysokimi kompetencjami medycznymi i wiedzą, dla których każda kobieta i pacjentka jest ważne. Najlepsze położne poznamy na początku 2023 roku. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Akademia Malucha Alantan i Zakłady Farmaceutyczne “UNIA” S.P.

Święta z maluszkiem przy wigilijnym stole

Boże Narodzenie to wyjątkowy, rodzinny czas, który spędzany jest przede wszystkim przy wspólnym stole. Jak w tym czasie zadbać o menu najmłodszych członków rodziny? Żywienie maluchów podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wigilii, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, wymaga uwagi oraz wiedzy na temat produktów, które mogą spożywać. Jak zdrowo i bezpiecznie cieszyć się świątecznymi przysmakami? Czego wystrzegać się w trakcie przyrządzania potraw?

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!