-Reklama-

Ból brzucha w ciąży – czy jest groźny?

Ból brzucha w ciąży może być jednym z objawów ciążowych, ale trzeba umieć odróżnić go od symptomów choroby. Jakie bóle brzucha dokuczają ciężarnym?

-Reklama-

Ból brzucha w ciąży pojawia się nie raz w ciągu 9 miesięcy. Choć wiele mam, które je odczuwają, obawia się o zdrowie swoje i maluszka, większość tych bólów jest uwarunkowana ciążą i nie stanowi żadnego dla niej zagrożenia.

Ból brzucha w ciąży – co może oznaczać?

Kłucie w brzuchu

Ból brzucha w ciąży  może mieć różną postać. Przyszłe mamy często skarżą się na kłujące bóle w okolicach pępka. Zwykle ból wynika z procesów, które zachodzą w macicy. Jej rozrastanie powoduje często promieniujący właśnie do pępka ból. Źródłem bólu mogą być również inne narządy wewnętrzne, na które uciska dziecko np. jelita czy pęcherz. Ból w okolicy pachwin może zaś mieć swoje źródło w rozciąganiu się więzadeł, które podtrzymują macicę. Kłucie w brzuchu nie trwa zwykle długo i nie wymaga uśmierzenia. Jeśli ból jest ostry i nie ustaje przez dłuższy czas, należy sprawdzić, czy przyczyna nie jest jednak poważniejsza np. zapalenie wyrostka czy pęcherza.

Jak uśmierzyć ten ból – kłujący ból brzucha w ciąży najlepiej jest przeczekać. Często pomocna jest zwykła zmiana pozycji, która pozwala osłabić nacisk na narządy wewnętrzne. Pomocne okazać się może również ogrzanie miejsca bólu. Sprawdzi się ciepła kąpiel czy opatulenie się grubym kocem.

Bolesne wzdęcia

Problemy z jelitami bywają normą w ciąży. Trudno się dziwić – rosnące dziecko potrzebuje coraz więcej miejsca, więc narządy wewnętrzne bywają mocno uciskane, co czasem powoduje kłopoty z ich funkcjonowaniem. Dodatkowo, wpływ na zaparcia miewa gospodarka hormonalna ciężarnej, a w szczególności rosnący poziom progesteronu.

Jak uśmierzyć ten ból – w przypadku zatwardzenia i zaparć w ciąży istotna jest odpowiednia dieta i nawodnienie. Zaleca się wprowadzenie do jadłospisu produktów bogatych w błonnik, który skutecznie usuwa resztki pokarmowe z jelit. Na zatwardzenie pomogą m.in. śliwki, kefir, maślanka, siemię lniane, a także zioła: rumianek, koper włoski czy mniszek lekarski.

Bolesne napięcia występujące w odstępach czasowych

Ból skurczowy najłatwiej jest porównać do bólu miesiączkowego. W przypadku skurczów macicy przygotowującej się do porodu, przypominają one delikatne ćmienie (jak na początku miesiączki). Charakteryzuje je nie tylko niski poziom bólu (bardziej przypominający dyskomfort), ale również nieregularne przerwy czasowe między tymi skurczami. Ból ten nie jest powodem do niepokoju, bo jest wywoływany przez rozciąganie się macicy, która rośnie razem z dzieckiem. Nieco silniejsze skurcze mogą pojawić się na poźniejszym etapie, gdy ciąża jest bardziej zaawansowana. Wtedy ból może być już bardziej uciążliwy (nadal przypomina ból miesiączkowy), ale nadal występuje on z przerwami (nieregularnymi) i po jakimś czasie wycisza się (mija też, gdy chodzimy). Są to skurcze tzw. Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające, które oznaczają fakt, że macica ćwiczy czynność skurczową przed porodem.

Jak uśmierzyć ten ból – w przypadku występowania skurczów przepowiadających, najlepiej jest wziąć ciepłą (nie gorącą!) kąpiel lub zażyć środek rozkurczowy (no-spa). Można spróbować również rozchodzić „ból” np. pospacerować kilka minut.

Kiedy ból brzucha w ciąży jest powodem do niepokoju?

Nie każdy ból brzucha w ciąży jest czymś normalnym. Na pewno niepokojące mogą być bóle ostre – takie raczej nie mają prawa się pojawiać w czasie ciąży. Niebezpieczne dla ciąży mogą być też bolesne skurcze, które nie mijają i nasilają się. Mogą prowadzić np. do przedwczesnego porodu. W trakcie bólu brzucha należy zwracać również uwagę na ewentualne objawy towarzyszące. Jeśli pojawia się np. temperatura, krwawienie lub plamienie z pochwy, problemy z ciśnieniem – nie wolno tego lekceważyć. W takiej sytuacji wizyta w szpitalu jest najlepszym rozwiązaniem.

Zobacz jeszcze:

Uciążliwe bóle w ciąży. Które są nieszkodliwe?

autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również