-Reklama-teddyeddie

Zaparcia w ciąży – co warto o nich wiedzieć

Zaparcia są częstą przypadłością ciężarnych. Niektóre kobiety w ciąży miewają zaparcia już w pierwszym trymestrze, inne zaczynają je odczuwać dopiero pod koniec ciąży. Skąd biorą się zaparcia w ciąży i jak sobie z nimi radzić?

-Reklama-

Zaparcia – co to takiego?

Zaparcia, inaczej zatwardzenie lub obstrukcja, to nic innego jak zaburzenie rytmu wypróżniania. To męcząca dolegliwość, powodująca mniejszy lub większy dyskomfort. Wypróżnianie nie następuje codziennie, ale np. co kilka – kilkanaście dni, a stolec ma twardą i zbitą formę, więc jego wydalenie powoduje również trudność i ból. Zaparciom często towarzyszy dyskomfort związany z twardnieniem brzucha, uczuciem przepełnionych jelit i ciężkości.

Zaparcia w ciąży – przyczyny

Choć na zaparcia cierpi wielu ludzi, u ciężarnych są one wyjątkowo powtarzalne. Większość kobiet w ciąży, prędzej czy później zmaga się z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Skąd się biorą zaparcia w ciąży? Przyczyn jest kilka.

Po pierwsze – hormony

Ciąża to hormonalny rollercoaster, który ma wpływ na funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych. Progesteron rozluźnia mięśnie naszego ciała, także i jelita. Pod wpływem ciążowych hormonów jelita spowalniają swoją pracę i tym samym nie są tak efektywne jak przed ciążą. Stolec bardzo wolno przesuwa się w jelitach, a przy tym oddaje wodę jelicie grubemu, więc staje się twardy i trudny do wydalenia.

Po drugie – suplementacja

Kobiety w ciąży często przyjmują suplementy prenatalne. W wielu z nich znaczącą ilość stanowi żelazo. Pierwiastek ten często powoduje zaparcia i twarde, czarne stolce.

Po trzecie – zmiana budowy ciała

Na skutek rosnącej macicy w ciele ciężarnej, dochodzi do przemieszczania się niektórych narządów wewnętrznych – zobacz tutaj. Niektóre narządy stają się mniej efektywne, bo macica może na nie naciskać i zaburzać ich prawidłową pracę. Tak jest właśnie z jelitami, które pod wpływem nacisku macicy pracują wolniej. Stolec trudniej przeciska się przez uciśnięte jelita i dłużej w nich zalega.

Co na zaparcia w ciąży?

By radzić sobie z zaparciami w ciąży, nie trzeba sięgać po medykamenty. Istnieje wiele skutecznych sposobów domowych, by złagodzić tę dolegliwość. Najważniejszą rolę w zapobieganiu i likwidowaniu zaparć odgrywa dieta ciężarnej.

  • Błonnik bardzo wspiera pracę układu pokarmowego, szczególnie pracę jelit. Bywa remedium na wiele dolegliwości żołądkowych. Można go suplementować, ale o wiele lepiej jest po prostu sięgać częściej po produkty do jedzenia, które są w niego bogate. Błonnik znajdziemy m.in. w produktach zbożowych (pełnoziarnistych), w roślinach strączkowych, w niektórych warzywach (ziemniaki, brokuły), suszonych owocach czy orzechach.
  • Skutecznym narzędziem w walce z zaparciami w ciąży jest po prostu picie dużych ilości płynów. Najlepsza do nawodnienia jest woda, ale sprawdzą się również zupy, herbaty owocowe czy rozcieńczone soki. Staraj się również unikać przejadania się dużymi posiłkami, o wiele lepiej jest podzielić sobie jedzenie na mniejsze i częstsze porcje. Układ trawienny będzie miał ułatwione zadanie.
  • Jeśli męczą cię zaparcia w ciąży, warto podjąć jakąś aktywność. Delikatne ćwiczenia dla ciężarnych, pływanie w basenie, taniec czy choćby spacer – pomagają jelitom w pracy i przyspieszają proces wypróżniania.
  • Ostatnią rzeczą, po którą warto sięgnąć to probiotyki. Do prawidłowego funkcjonowania jelit potrzebne są też dobre bakterie. Probiotyki to zdrowe szczepy bakterii, które zasiedlają żołądek i jelita, normalizując ich pracę. Można kupić gotowy zestaw probiotyków w aptece lub czerpać probiotyki z produktów takich jak jogurt cz kiszonki.

Odradzamy lewatywę i środki przeczyszczające jako formę radzenia sobie z zaparciami w ciąży. Spowodowanie gwałtownych skurczów jelit może mieć wpływ również na ciążę – w najgorszym przypadku może to po prostu wywołać skurcze i zapoczątkować przedwczesny poród. Nie stosuj lewatywy i środków przeczyszczających bez pozwolenia lekarza prowadzącego ciążę.

zdjęcie: canva
-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Poranione brodawki podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Karmienie piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia dziecka, ale może być również bolesne i nieprzyjemne dla matki. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się karmiące kobiety, są poranione brodawki. Co je powoduje, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Noszenie dziecka na rękach – potrzeba czy rozpieszczanie?

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najbardziej naturalnych i instynktownych sposobów okazywania mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że przez zbyt częste noszenie mogą rozpieścić swoje dziecko i zaszkodzić jego rozwojowi. Czy tak jest naprawdę? Czy noszenie na rękach ma same zalety, czy też niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźmy, co mówią na ten temat eksperci i badania naukowe.

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!