-Reklama-

Co robi ciąża z twoimi organami? Zobacz film.

Dziwisz się, że w ciąży masz zaparcia albo problemy z oddychaniem, a twój pęcherz wyjątkowo szybko robi się pełny? Jak zobaczysz ten film, wszystko stanie się jasne. Ciąża to trudny okres dla twoich organów wewnętrznych, bo nagle coś innego zajmuje ich miejsce. Co się wtedy dzieje?

-Reklama-

Biedne te nasze wnętrzności w ciąży. Macica rosnąca wraz z dzieckiem skutecznie zabiera im miejsce i zaczyna je przemieszczać, gdzieniegdzie dociskać. Ma to ewidentny wpływ na nasze samopoczucie, stąd problemy z oddychaniem, zaparciami, częstym oddawaniem moczu czy różnego typu bólami.

Zobacz film, na którym pokazano te niezwykłe zmiany wewnątrz organizmu matki!

Ale jak to wygląda po kolei?

Na początku ciąży pracują same hormony, które wpływają na wszystkie narządy w ciele matki. Od nich zaczyna się zmiana samopoczucia – pojawiają się nudności, zmęczenie, dziwne zachcianki.

Po ośmiu tygodniach od poczęcia u płodu można zaobserwować już serce, rączki, nóżki, pierwsze rysy twarzy. Pod koniec pierwszego trymestru już wiadomo jakiej płci jest dziecko, zaczynają pracować u niego mięśnie i nerwy. Ciąża w tym czasie staje się już widoczna na zewnątrz. W okolicy 20. tygodnia dziecko staje się bardzo aktywne a przyszła mama może już odczuć jego ruchy. W 24. tygodniu macica kobiety jest na tyle duża, że zaczyna zabierać miejsce innym narządom. Wątroba przemieszcza się ku górze i w ten sposób w okolic serca robi się ciaśniej, co sprawia że samo serce pracuje ciężej. W trzecim trymestrze, narządy matki są już bardzo ściśnięte. Płuca są przesunięte lekko do góry i przez ucisk nie mają możliwości swobodnej pracy. Zmienia się sposób oddychania, bo przepona jest uciskana. Jelita, które w normalnym okresie zajmują znaczną przestrzeń w organizmie, teraz są ściśnięte macicą – tak jak i żołądek. Pęcherz moczowy przez ucisk ma mniejszą pojemność niż zwykle. Na dodatek jest narażony coraz bardziej na kopnięcia dziecka.

Zobacz, jak bardzo różni się anatomia kobiety przed ciążą i w ciąży:

pregnancyorgansjpg

childbirthconnection.org

Najbardziej fascynujące jednak jest to, jak szybko narządy matki wracają do pierwotnego położenia po porodzie. Obkurczająca się macica robi coraz więcej miejsca innych organom, kończą się uciążliwości z okresu ciąży.

Zobacz jeszcze:

Dlaczego ciąża ciąży nierówna?

Poród. Jak wygląda od środka?

autor: Sylwia
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również