-Reklama-

Kąpiel w ciąży? Na pewno zakazana?

Na pewno słyszałaś, że w ciąży lepiej jest brać prysznic niż kąpiel w wannie. Czy rzeczywiście na czas ciąży należy porzucać relaks w pianie? A może jednak nie ma ku temu przeciwwskazań?

-Reklama-

Kąpiel w ciąży

Ponieważ to temat bardzo często poruszany u nas na forum, postanowiliśmy odpowiedzieć wam na nurtujące pytania dotyczące brania kąpieli w ciąży.

Czy ciepła kąpiel w ciąży jest zakazana?

Nie. Pod pewnymi warunkami możesz kąpać się w wannie przez całą ciążę. Jakie to warunki?

  1. Nie odeszły ci jeszcze wody płodowe.
  2. Nie masz infekcji pochwy lub układu moczowego.
  3. Czujesz się dobrze.
  4. Temperatura wody nie przekracza 37 stopni Celsjusza.

To byłoby na tyle. Jeśli spełniasz te warunki, możesz kąpać się w wannie nawet kilka razy dziennie.

Dlaczego warto się kąpać w wannie w ciąży?

W ciąży kąpiel w ciepłej wodzie może znacznie poprawiać samopoczucie i neutralizować niektóre ciążowe dolegliwości np. bóle pleców czy uczucie zmęczenia. Kąpiel w pachnącej pianie pozwala się zrelaksować i obniżyć poziom stresu, który często towarzyszy na końcówce ciąży. Sama kąpiel jest przyjemna również dla dziecka, do którego docierają uspokajające dźwięki szumu wody. Nie bez powodu wanna wypełniona ciepłą wodą jest jednym z udogodnień podczas porodu. Ciepła woda działa znieczulająco podczas skurczów.

O czym pamiętać kąpiąc się w ciąży?

Najważniejsza jest odpowiednia temperatura. By określić, że woda nie przekracza 37 stopni Celsjusza, można posłużyć się zwykłym termometrem kąpielowym (takim jak dla niemowląt). Na czas ciąży warto zrezygnować z zapachowych płynów do kąpieli, które mogą uczulać. Tak samo, odradza się wszystkie tabletki musujące i kolorowe sole. Jeśli jesteś bardzo zmęczona lub męczą cię zawroty głowy, zrezygnuj z kąpieli. Wyjdź z niej, gdy poczujesz się gorzej, niekomfortowo. Po wyjściu z wanny nie zapomnij nasmarować się oliwką lub innym bezpiecznym kosmetykiem, który zapobiegnie wysuszeniu skóry i uchroni cię przed rozstępami. Dbaj również o czystość wanny i staraj się nie korzystać z wanien hotelowych lub innych, co do których nie masz zaufania, że na pewno są dobrze wyczyszczone. W ciąży jest się bardziej podatnym na infekcje i trudniej się je potem leczy, więc warto minimalizować ryzyko zarażenia.

Czy w ciąży można korzystać z jacuzzi?

Z powodu zbyt wysokiej temperatury wody, kąpiel w jacuzzi jest w ciąży zakazana (tak jak i wizyta w saunie). Zbyt gorąca woda może negatywnie wpływać na dziecko. Szczególne niebezpieczeństwo występuje w pierwszym trymestrze ciąży. Gorąca woda podnosi temperaturę ciała matki, co wiąże się ze słabszym przepływem krwi do dziecka a to już realne zagrożenie dla jego życia.

Autor: sylwia
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!