-Reklama- teddyeddie

4 sposoby na odparzenia pieluszkowe u dzieci

Podczas lata i i wysokich temperatur, delikatna skóra dzieci jest szczególnie narażona na odparzenia pieluszkowe, co stanowi dyskomfort dla maluszków i ich rodziców. Aby uniknąć odparzeń wystarczy odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka. O czym należy pamiętać? Jak dbać o skórę pociechy, aby była zdrowa? Skorzystaj z rad doświadczonej położnej Edyty Szumowicz- laureatki konkursu “Położna na medal”.

-Reklama-

Przyczyny odparzeń u noworodków i niemowlaków

Zdrowa, gładka skóra u noworodka urodzonego o czasie tj. po 37 tygodniu ciąży, posiada właściwości ochronne oraz właściwą funkcjonalność i dojrzałość. Zdarza się jednak, że dzieci przychodzą na świat z suchą, nie dojrzałą skórą. Bardzo często, skóra noworodków pozbawiona jest płaszcza lipidowego, którego zadaniem jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć i bakterie, które mają duży wpływ na pojawienie się odparzeń pośladków. Nie bez znaczenia dla powstania podrażnień okolic intymnych ma rzadka zmiana pieluszki. Wilgoć i nadmierne pocenie się skóry może doprowadzić do uszkodzenia delikatnej skóry, a to z kolei sprzyja zakażeniom bakteryjnym bądź grzybiczym. Nierzadko spotykamy się również z odparzonymi pośladkami spowodowanymi reakcjami alergicznymi np. na materiał z którego wykonany jest pampers, bądź detergent w którym prana była pieluszka tetrowa.

Objawy odparzeń

Delikatne odparzenie jest bardzo łatwe do rozpoznania. Podczas zmiany pieluszki możemy zaobserwować, że skóra wokół pupy jest zaczerwieniona. Dzięki natychmiastowej interwencji, stan ten jest łatwy do opanowania. Jeśli nie zostaną podjęte żadne kroki, w bardzo szybkim tempie może pojawić się obrzęk a następnie rozwinąć się stan zapalny. Wówczas zaczerwienienie zmieni się w rumień, skóra będzie mocno podrażniona oraz pojawią się drobne krostki lub grudki. W konsekwencji skóra zaczyna się złuszczać co sprzyja pojawieniu się nadżerek. Zmiany te przysparzają dziecku bardzo duży dyskomfort oraz ból. Warto pamiętać, że gorące i wilgotne warunki panujące latem mogą zwiększać ryzyko wystąpienia odparzeń u dzieci.

Poznaj 4. sposoby na odparzenia okołopieluszkowe

 1. Często zmieniaj pieluszkę
  Częstotliwość zmiany pieluszki u dziecka należy dostosować do jego potrzeb indywidualnych. W okresie noworodkowym zaleca się jednak systematyczna zmianę pieluszek nie rzadziej niż co 3 godziny, bez względu na stopień ich zabrudzenia. Częstsza zmiana pieluszki jest wskazana w sytuacjach kiedy opiekun dziecka zauważy, że pampers jest mokry lub w sytuacji kiedy pojawią się pierwsze niepokojące zmiany takie jak np. zaczerwienienie. Takie działanie będzie sprzyjać utrzymaniu pośladków dziecka w suchości i ograniczenie ich kontaktu z drażniącym amoniakiem znajdującym się w moczu. To z kolei nie doprowadzi do podrażnień skóry.
 2. Wietrz pośladki
  Skóra noworodka i niemowlęcia powinna być sucha i czysta. Dziecku należy zapewnić częsty okres bezpieluszkowy w celu dostępu powietrza do miejsc wrażliwych. Wietrzenie pośladków ma kluczowe znaczenie w przeciwdziałaniu pieluszkowemu zapalenia skóry. Okolice pieluszkowe należy dokładnie umyć i pozostawić dziecko na parę minut na kocyku bądź nieprzemakalnym podkładzie tak, aby pośladki malca mogły dokładnie wyschnąć i wietrzyć się. Zaleca się stosować pieluszki z wysoce absorbującą warstwą, niealergizującą i nie ograniczającą swobodę ruchu dziecka.
 3. Stosuj kremy ochronne na skórę pośladków
  Przed działaniem substancji drażniących znajdujących się w moczu i kale skórę należy zabezpieczyć maścią. Do codziennej pielęgnacji zdrowej skóry noworodka i niemowlęcia dobrze jest stosować preparaty tłuste z lanoliną białą wazeliną, alantoiną oraz zawierające witaminy A, D, E, F. Należy pamiętać, aby nakładana warstwa tłustych preparatów była niewielka. Ich gruba powłoka nie wchłonie się całkowicie w skórę, a nadmiar osadzi się na wewnętrznej, chłonnej warstwie pieluszki co sprawi, że będzie ona pochłaniać mniejszą ilość wilgoci.
 4. Zachowaj właściwą higienę miejsc intymnych
  Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie pieluszkowego zapalenia skóry jest prawidłowa higiena miejsc intymnych. Podczas codziennej pielęgnacji należy pamiętać, że skóra pośladków powinna być czysta i dokładnie umyta po każdej kupce. Do przemywania okolic okołopieluszkowych zaleca się stosowanie chusteczek hipoalergicznych lub miękkich płatków kosmetycznych i ciepłej wody. Zawsze przed założeniem pieluszki należy osuszyć skórę i zaaplikować krem ochronny. Pupę niemowlaka należy myć od przodu do tyłu, tak by bakterie z kału nie dostały się do cewki moczowej lub pochwy w przypadku dziewczynek.
  Każdy rodzic powinien być świadomy tego, że prawidłowe nawyki wykorzystywane podczas codziennej pielęgnacji dziecka uchronią go przed odparzeniami pośladków lub pieluszkowym zapaleniem skóry. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie dobranie maści ochronnych do pielęgnacji. ​​Dzięki takiemu postępowaniu istnieje duża szansa że problem nie pojawi się.

“Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, 10. edycji konkursu przyjmowane będą od 1 kwietnia do 30 września 2023 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info
Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!

Gałganek Aliny – naturalny sposób na katar i zatoki

Katar i zatoki to częste dolegliwości, które mogą utrudniać oddychanie, powodować ból głowy, gorączkę i złe samopoczucie. Zanim sięgniemy po leki czy krople do nosa, warto spróbować naturalnego sposobu na udrożnienie dróg oddechowych - gałganka Aliny. Co to jest, jak działa i jak go zrobić? Oto kilka informacji na ten temat.

Dowiedz się, jak pomóc dziecku cierpiącemu na depresję! Kup tę książkę!

Nawet jeśli wydaje ci się, że jesteś najlepszym rodzicem dla swojego dziecka, nie musisz wiedzieć o walce, jaka toczy się w jego wnętrzu. Przeczytaj tę książkę, by wiedzieć i widzieć więcej. Depresja nie powinna być tematem tabu, szczególnie w czasach, gdy stała się tak powszechna.