Reklamaads-single

Odparzenia pieluszkowe – domowe sposoby, najlepsze maści i kremy

Odparzenia pieluszkowe to koszmar wielu rodziców. Wynikają zwykle z nieodpowiedniej higieny dziecka – zbyt rzadkiego zmieniania pieluszek, niekorzystania z preparatów nawilżających i natłuszczających. Odparzenia mogą pojawić się na delikatnej skórze dziecka bardzo szybko. Nie oznacza to, że rodzice źle się nim opiekują. Zamiast zatem panikować lepiej dowiedzieć się, w jaki sposób się przed nimi uchronić i je leczyć.

Reklama
Reklamaciążowe rajstopy uciskowe

Odparzenia pieluszkowe – domowe sposoby

Jednym z najczęściej wykorzystywanych domowych sposobów na odparzenia jest mączka ziemniaczana, czyli tak zwany krochmal. Ma on na celu wysuszenie podrażnionej skóry i zabezpieczenie jej przed ewentualną wilgocią zbierającą się w pieluszce. Równie popularnymi środkami są także pudry i zasypki, które nierzadko w swoim składzie zawierają substancje łagodzące podrażnienia, takie jak alantoina. Rodzice jednak zauważają, iż pudry są dość trudne w aplikacji, a także brudzące. Mogą także powodować zatykanie się porów, a co za tym idzie gorsze oddychanie skóry. Dlatego też domowe sposoby wypierane są raczej przez specjalistyczne maści i kremy.

Kremy na odparzenia. Jakie kremy wybrać?

Kremy na odparzenia powinny znaleźć się w każdej kosmetyczce małego dziecka. Jest to niezastąpiony element pielęgnacji – kremem powinno się smarować skórę malucha po każdej zmianie pieluszki. W przeciwieństwie do maści, o których opowiemy później, działają one profilaktycznie. Zawierają bowiem niewiele substancji czynnych, takich jak alantoina czy panthenol. Jednymi z najpopularniejszych kremów stosowanych przeciw odparzeniom jest Sudocrem, który dzięki zawartości lanoliny doskonale natłuszcza skórę niemowlęcia. Wspiera naturalną barierę hydrolipidową naskórka, co zmniejsza ryzyko pojawienia się podrażnień oraz odparzeń. Kolejnym kremem do pielęgnacji okołopieluszkowej, z którego warto korzystać, jest krem ochronny Linomag. Zawiera on tlenek cynku, który działa osuszająco i przeciwzapalnie. Warto jednak pamiętać, iż krem nie będzie w stanie pomóc w sytuacji, w której odparzenia już się pojawią.

Maści na odparzenia. Czy są lepsze od kremów?

Maści na odparzenia to preparaty, z których rodzice powinni korzystać w momencie, gdy na skórze zauważalne są już pierwsze zaczerwienienia świadczące o pojawieniu się odparzeń. Maści, ze względu na większe stężenie substancji aktywnych i leczniczych, umożliwiają leczenie miejscowe zmian skórnych. Wyróżnić można maści dostępne w aptekach i drogeriach bez recepty, a także te na receptę, zawierające substancje lecznicze. Charakteryzują się gęstszą konsystencją, przez co są trudniejsze do rozsmarowania. Jedną z najpopularniejszych maści do pielęgnacji skóry z odparzeniami jest Bepanthen Baby, zawierający deksapantenol wspierający prawidłową regenerację nabłonka.

Maści charakteryzują się także tym, iż można korzystać z nich na błonach śluzowych oraz bezpośrednio na podrażnieniach.

Gdzie można stosować preparaty na odparzenia?

Ze względu na to, iż odparzenia powstają w różnych miejscach, nie tylko na pupie, preparaty na odparzenia możemy stosować w różnych miejscach. Gdzie najczęściej można je zauważyć? To:

  •   Odparzenia między pośladkami – ze względu na to, iż przestrzeń między pośladkami jest najbardziej narażona na kontakt z kałem, odparzenia w tym miejscu są bardzo częste.
  •   Odparzenia na pupie niemowlaka – odparzenia w tym miejscu są reakcją na przegrzanie, mogą wiązać się ze zbyt długim noszeniem pieluszki przez dziecko, ale także zbyt grubym ubraniem (na przykład latem).
  •   Odparzenia na szyi u niemowląt – odparzenia w tym miejscu pojawiają się najczęściej u noworodków, które jeszcze większą część dnia spędzają w pozycji leżącej, a także u dzieci otyłych. Szyja jest wyjątkowo narażona na pocenie się oraz przegrzewanie. Stąd właśnie odparzenia na szyi są niezwykle częste.
  •   Odparzenia pod brzuchem – podobnie jak w przypadku szyi, odparzenia w fałdach na brzuszku pojawiają się dość często. Dlatego podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na te miejsca – delikatnie je myć, osuszać oraz natłuszczać.

Odparzenia pieluszkowe są nieprzyjemną, bolesną i trudną do wyleczenia przypadłością. Dlatego warto dobrze przyłożyć się do działań profilaktycznych, korzystając z odpowiednich preparatów ochronnych oraz dobrej jakości pieluszek jednorazowych, które umożliwiają skórze oddychanie.

wpis gościnny

0
179
0