-Reklama-

3. miesiąc ciąży – czyli finał pierwszego trymestru ciąży

Trzeci miesiąc ciąży, czyli od skończenia 6 do 10 tygodnia rozwoju dziecka to okres przejściowy między pierwszym a drugim trymestrem. Pod koniec tego miesiąca większość ciążowych dolegliwości kończy się. Dziecko rozwija się bardzo szybko, dużo przybiera na wadze, a mamie zaczyna poszerzać się talia. Co dzieje się w 3. miesiącu ciąży? O tym, jakie zmiany zachodzą w trzecim miesiącu ciąży w organizmie kobiety, opowiada Monika Wójcik, położna i ambasadorka Kampanii „Położna na medal”.

-Reklama-

Rozwój dziecka w trzecim miesiącu

Jesteś już pewnie po pierwszej wizycie u ginekologa i mogłaś usłyszeć najbardziej wzruszający dźwięk, czyli akcję serca swojego dzidziusia. Twój mąż lub partner, jeśli uczestniczył w badaniu, w tym momencie na pewno miał łzy wzruszenia w oczach, a duma rozpierała jego pierś. Tak, to są te chwile, które głęboko zapadają w nasza pamięć.
U Twojego maluszka powstaje fizjologiczna przepuklina pępowinowa, która w późniejszym rozwoju powinna zaniknąć (ok. 10 tygodnia). Palce dłoni i stóp dziecka są rozdzielone. Twarz jest szeroka, a oczy są otwarte, ale w końcu 8 tygodnia następuje zamknięcie powiek. Małżowiny uszne przyjmują ostateczny kształt. Do końca 9 tygodnia zewnętrzne narządy płciowe żeńskie i męskie są bardzo do siebie podobne. Rozpoznanie czy to będzie syn czy córka jest możliwe już w 12 tygodniu. W nerkach rozpoczyna się produkcja moczu, który dziecko oddaje do wód płodowych, a produkty przemiany materii przenikają do organizmu mamy, który się ich następnie pozbywa. Twoje dzieciątko może już ważyć ok. 14g i mieć 61 mm wzrostu.

Dieta i odpoczynek – najważniejsze elementy trzeciego miesiąca

Zmęczenie może wciąż nie ustępować. Podobnie jest z nudnościami i wymiotami. Choć pod koniec trzeciego miesiąca ciąży dolegliwości te powinny zniknąć, nie jest to jednak regułą. W związku z tym można stracić na wadze trochę kilogramów. Częściej niż zwykle dokuczają bóle głowy. Pod koniec trzeciego miesiąca może się zaznaczyć zarys brzuszka, przez co ubrania staja się nieco za ciasne, zwłaszcza w talii, ale także na wysokości piersi. Zapotrzebowanie na witaminy wzrasta z powodu potrzeb twojego dzidziusia. Zdrowa dieta powinna zaspokoić te potrzeby. Przeciętnie waga w pierwszym trymestrze ciąży powinna wzrosnąć o 1,5-2,5 kg. Odpowiednia aktywność fizyczna jest korzystna zarówno dla mamy jak i dla dziecka i dobrym rozwiązaniem są spacery. Twoje włosy mogą stać się grubsze i wyglądać zdrowiej.

Badania w trzecim miesiącu ciąży

W 3 miesiącu ciąży, oprócz USG, kobieta powinna wykonać badania krwi – morfologię, badania na kiłę, HIV i różyczkę oraz badanie moczu. Ważne jest także określenie czynnika Rh matki. Jeśli jest on ujemny, istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego, w którym przeciwciała matki atakują organizm dziecka.

Trzeci miesiąc ciąży to dobry moment na wykonanie USG genetycznego

Wykonywane w tym czasie badania prenatalne mogą być źródłem niepokoju ale i ulgi.
Zastanawiasz się co dalej? Poprzez dzisiejszy rozwój medycyny mamy możliwość oceny, jeszcze w łonie matki, czy dzieciątko jest zdrowie. Wraz z tym pojawiają się kolejne dylematy. Powinnaś podjąć decyzję czy chcesz wiedzieć więcej ryzykując, że poznasz bolesną prawdę i staniesz wobec wielu trudnych decyzji, czy wolisz nie wiedzieć nic. Jeśli masz przyjaciółki, które robiły badania prenatalne, porozmawiaj z nimi i bez pośpiechu zastanów się co jest dla Ciebie najlepsze.

Rada położnej dla przyszłej mamy

W jednej z broszur dedykowanej przyszłym mamom spotkałam się z opinią, że niektóre kobiety mogą się w tym czasie spotkać z traktowaniem ich jako „opakowanie” chroniące bezcenną zawartość, jaką jest dziecko. Będą borykać się z opiniami: „To nic, że tego nie lubisz, musisz to zjeść, zrobić, wytrzymać.. Dla dobra dziecka”. Mają poczucie bycia traktowaną przedmiotowo. Jak sobie z tym poradzić? Jedne kobiety grzecznie wycofają się, bo nie mają w tym momencie siły na konfrontację. Innym będzie pomagało zaprotestowanie i powiedzenie wprost: „Halo ja też tu jestem”. Podejmij taka strategię, w której będziesz się czuła komfortowo.

Wpis gościnny
Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, piątej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2018 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2018 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal2018.pl
Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!