Co zrobić na miesiąc przed porodem?
Przygotuj w domu miejsce dla dziecka
Najwyższa pora przygotować maluchowi kącik, w którym spędzi najbliższe miesiące po porodzie. Zakup łóżeczka i akcesoriów, odmalowanie ścian czy zadbanie o szczegóły aranżacji – miesiąc na to na pewno wystarczy. Najważniejsze sprzęty, które przydadzą się w tym kąciku/pokoiku to – oprócz łóżeczka – przewijak, komoda na ubranka i akcesoria, lampka nocna, fotel do karmienia.
Przeczytaj również:
Pokoik dla dziecka – o czym pamietać
Kup fotelik samochodowy i przetestuj jego wpinanie
Z zakupem fotelika samochodowego można poczekać do ostatniego miesiąca. Zwykle nie ma problemu z dostaniem właściwego modelu, bo sklepy są dobrze wyposażone i fotelik można nabyć od ręki. Zanim kupisz fotelik, sprawdź opinie o nim. Ponieważ wybór fotelików jest bardzo duży, przedstawiamy ci nasz typ!
FOTELIK X-CAR X-lander
Od urodzenia – 15 miesięcy | 0 – 13 kg | Waga 4,8 kg
Fotelik jest wyposażony w specjalną, redukującą wnętrze siedziska wkładkę, która zapewnia odpowiednie ułożenie w trakcie podróży . Wkładka zapewnia dodatkowe i właściwe podparcie już noworodkom. Poduszki zmniejszają nadmiar wolnej przestrzeni, zabezpieczając malucha, gwarantując mu odpowiedni komfort i bezpieczeństwo podczas podróży. Posiada dodatkową ochronę głowy, bioder i barków w razie uderzenia bocznego, zamontowaną w skorupie fotelika oraz wkładce redukcyjnej. Pasuje na większość ram wózków za pomocą adapterów. Spełnia restrykcyjne normy bezpieczeństwa, zgodne z wymagającą z normą R-129. Fotelik sprzedawany w dwóch wariantach.
Fotelik w cenie 539zł. W wersji z bazą Isofix w cenie 899zł
Przeczytaj również:
3. Spakuj torbę do szpitala
To ostatni dzwonek na spakowanie torby do szpitala. W torbie muszą się znaleźć rzeczy dla dziecka i dla ciebie. Sprawdź na stronie szpitala, w którym będziesz rodzić, co musisz spakować a co zapewni ci szpital. Poczytaj opinie innych mam rodzących w tej placówce. Pakując torbę, zapamiętaj umiejscowienie poszczególnych rzeczy. Rzeczy do porodu miej na samej górze, pod spodem powinny znaleźć się ubrania dla noworodka.
Przeczytaj również:
Torba do szpitala – co ma się w niej znaleźć?
4. Dowiedz się więcej o karmieniu noworodka
Porozmawiaj z innymi mamami o karmieniu piersią, zobacz jak to wygląda od strony technicznej, wyposaż się w pomocne akcesoria (np. poduszkę do karmienia). Jeśli zakupiłaś laktator, sprawdź, jak się go obsługuje, czy jest sprawny i wyparz poszczególne elementy. Jeśli z jakiegoś powodu wiesz, że nie będziesz karmić piersią, zdecyduj jakie mleko podasz dziecku i je zakup. Sprawdź opinie mam i położnych, wybierz właściwe akcesoria.
Przeczytaj również:
Karmienie piersią – kiedy można, kiedy nie?
5. Wybierz pieluszki i zakup odpowiednią ilość
Pieluchy to jedna z tych rzeczy, których będziesz potrzebować od razu po porodzie i to w dużych ilościach. Nie daj się zaskoczyć, zrób zapach pieluch przed porodem. Na początek kup najmniejszy rozmiar, licząc, że dziennie zużyjesz nawet 8-10 pieluszek. Jeśli jesteś zdecydowana na pieluchy wielorazowe, zrób rozeznanie i zakup te, które uważasz za najlepsze. Przetestuj sposób ich zakładania „na sucho” np. na lalce.
Przeczytaj również:
6. Zmień baterie w aparacie fotograficznym, naładuj kamerę
Jeśli chcesz uwiecznić swój poród i te chwile tuż po nim, do szpitala będziesz musiała wziąć ze sobą aparat fotograficzny lub kamerę. Nie daj się zaskoczyć i już teraz sprawdź, czy te sprzęty są niezawodne i gotowe do działania. Dla pewności wymień baterie lub naładuj akumulatorek.
Przeczytaj również:
Najlepsze na świecie zdjęcia z porodów
7. Zamroź trochę jedzenia na później
Jeśli po porodzie nie będziesz mieć pomocy z zewnątrz i będziesz musiała sama sobie gotować, zadbaj o to już teraz. Ugotuj kilka potraw, które można zamrozić i przechować przez kilka tygodni a potem podgrzać. Po porodzie będzie to cudowne rozwiązanie, które pozwoli ci zająć się tylko dzieckiem. Pamiętaj, że karmiąc piersią nie będziesz mogła jeść potraw ciężkostrawnych i pikantnych, więc uwzględnij to w swoim menu.
Przeczytaj również:
8. Wypierz ubranka, wyparz akcesoria
Ostatni miesiąc ciąży to dobry czas, by poprać ubranka i pościel dziecka oraz wyparzyć wszystkie akcesoria narażone na przenoszenie bakterii. Jeśli planujesz pranie dywanów, zrób to teraz – stosowanie niektórych środków piorących może być szkodliwe dla dziecka. Pamiętaj, że ubranka dziecka pierzemy w wysokiej temperaturze i w specjalnych antyalergicznych środkach dla dzieci.
9. Wybierz pediatrę
Jeśli to twoje pierwsze dziecko, zrób rozeznanie w przychodni, który pediatra jest dobry i będzie mógł prowadzić twojego malucha. Najlepiej popytać na lokalnych forach lub w samej przychodni porozmawiać z rodzicami. To bardzo ważna kwestia, bo dziecko powinno mieć jednego, stałego lekarza, który będzie je dobrze znał i leczył.
Przeczytaj również:
10. Zabezpiecz swoje łóżko
Skoro wiesz, że poród jest już tuż tuż, bądź przygotowana, że może cię zaskoczyć. By nie zniszczyć łóżka, na wypadek odejścia wód płodowych w nocy, dobrze jest położyć pod materac nieprzemakalny podkład. W domu warto mieć pod ręką folię, którą np. weźmiesz ze sobą do taksówki czy samochodu, jeśli ktoś będzie cię wiózł do szpitala. Położenie folii pod pupę ochroni siedzenie przed zabrudzeniem wodami.
11. Wypisz w domu najważniejsze telefony
W swoim telefonie musisz mieć zapisane najważniejsze numery na wypadek, gdybyś szybko musiała kogoś poinformować o swoim stanie. Ustaw sobie numery do: lekarza prowadzącego, szpitala, położnej, męża czy mamy w specjalnym folderze. Zapisz je również na kartce i powieś w domu, gdyby np. twój partner musiał z nich skorzystać.
12. Zmyj lakier do paznokci, pozdejmuj biżuterię
Do szpitala najlepiej jechać bez biżuterii. Z jednej strony to względy bezpieczeństwa, z drugiej wygoda. W ostatnim miesiącu ciąży warto powyjmować kolczyki i zdjąć pierścionki oraz obrączki. Istnieje ryzyko, że twoje dłonie spuchną i pierścionki utkną na palcach. W szpitalach również wymagają zmytych paznokci, dlatego już miesiąc przed terminem porodu zrezygnuj z światłoutwardzalnych manikiurów, które trudno usunąć.
13. Sprawdź trasę do szpitala
Zaplanuj dojazd do szpitala już teraz. Sprawdź, ile się do niego jedzie w czasie korków w godzinach szczytu i poza nim, sprawdź objazdy i plany ewentualnych zamknięć ulic z powodu remontów. To ważna informacja, bo jeśli poród będzie szybko postępował, a na drodze będą korki, w zanadrzu będziesz mieć sprawdzony objazd. Dobrze jest też zorientować się, jak wygląd parkowanie pod szpitalem. Jeśli szpital nie dysponuje parkingiem, sprawdź okoliczne ulice i poszukaj dobrych miejsc do parkowania. To tam będziesz się kierować, jadąc do porodu.
Przeczytaj również:
Błyskawiczny poród w samochodzie! Film
14. Kupuj produkty spożywcze o dłuższej dacie ważności
Zrób zapasy jedzenia i picia. Nie wiadomo, czy będziesz po porodzie mieć możliwość kupienia czegoś w sklepie. Napoje, makarony, mrożone owoce, ryż, mrożone mięsa, przetwory – to wszystko warto mieć w zapasie.
15. Miej plan na opiekę nad drugim dzieckiem lub zwierzęciem
Jeśli w domu masz już dziecko lub dzieci, ustal z bliskimi, kto się nimi zajmie, gdy ty pojedziesz rodzić do szpitala. Zwykle przy porodzie jest dwójka rodziców, więc dziecko musi być pod opieką innych osób. Musisz również pomyśleć o zwierzętach w domu (jeśli takie są). Niektóre są w stanie wytrzymać wiele godzin bez twojej obecności, inne nie. Ustal z bliskimi, kto przejmie opiekę nad twoim pupilem, gdy nie będzie cię w domu.
16. Przygotuj transport
Jeśli do porodu zamierzasz jechać z partnerem waszym samochodem, dbajcie by w tym ostatnim miesiącu samochód był zawsze zatankowany i na chodzie. Warto zrobić przegląd auta, by na trasie do szpitala wykluczyć wszelkie niespodzianki. Jeśli nie macie samochodu, ustal jak dojedziesz do szpitala. Możesz wezwać karetkę (ale ona zawiezie cię do najbliższego szpitala a nie tego, który wybrałaś na poród), możesz zadzwonić po taksówkę albo ustalić z bliskimi, kto będzie mógł cię szybko zawieźć. Warto ustalić co najmniej dwie takie osoby, gdyby pora porodu akurat kolidowała z planami jednej z nich.
17. Zwiedź szpital, porozmawiaj z personelem
Wiele szpitali oraz szkół rodzenia organizuje wizyty przyszłych rodziców w szpitalu. Warto z tego skorzystać, by potem czuć się w tym miejscu nieco pewniej. Jeśli wybrałaś swoją położną, musisz się z nią spotkać i omówić plan porodu. Przygotuj sobie listę pytań, które cię nurtują i nie bój się pytać nawet o intymne szczegóły. Ta rozmowa ma cię uspokoić.
18. Miej plan
Miesiąc przed porodem czas się zastanowić jaki jest plan, gdy poród się zacznie. Co zrobić najpierw, do kogo zadzwonić, jak reagować. Dowiedz się, jak może wyglądać początek porodu i kiedy jest powód do niepokoju. Dzięki temu, gdy zaczniesz rodzić, twoje zachowanie będzie bardziej racjonalne i zorganizowane.