-Reklama-

Torba do szpitala – co tak naprawdę powinno się w niej znaleźć?

Widziałam wiele list i sama przygotowałam kilka. Trzy miesiące temu rodziłam - poród naturalny, po odejściu wód. Tydzień w szpitalu (mały jest wcześniakiem) - co mi się faktycznie przydało podczas tego pobytu? Zobacz sama!

-Reklama-

Widziałam wiele list i sama przygotowałam kilka. Trzy miesiące temu rodziłam – poród naturalny, po odejściu wód. Tydzień w szpitalu (mały jest wcześniakiem) – co mi się faktycznie przydało podczas tego pobytu? Zobacz sama!

Każdy szpital jest inny i inne rzeczy oferuje ale zobaczcie na moim przykładzie, może coś was zainspiruje. Warto też dowiedzieć się co akurat w waszym szpitalu będzie najbardziej potrzebne.

Zacznijmy od początku. Izba przyjęć.
– Słucham, co się dzieje?
– Odeszły mi wody, chyba zaczynam rodzić.
– Dowód poproszę!

Dokumenty potrzebne w szpitalu

Wspomniany dowód tożsamości. W tej chwili (ze względu na system EWUŚ) nie jest wymagane potwierdzenie ubezpieczenia. Pamiętajcie też według polskiego prawa, każda kobieta w ciąży (oraz w zakresie porodu i połogu)  posiadająca obywatelstwo polskie (lub prawo stałego pobytu) i zamieszkująca na terenie Polski ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej.

Na pewno będzie sprawdzana karta przebiegu ciąży. Zapisz też sobie w odpowiednim miejscu NIP pracodawcy lub własny (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą).

Wyniki badań

– grupa krwi (na oryginalnym dokumencie – nie może być np. przepisana do karty ciąży) – ja miałam zaświadczenie z poprzedniej ciąży – z 2009 r.

– ostanie badania: USG (po 36. tygodniu ciąży), morfologia, badanie moczu

– antygen HBS (żółtaczka) – badanie w kierunku żółtaczki zakaźnej

– WR – badanie w kierunku kiły  (muszą być dwa – z początku i z końca ciąży)

– obecność HIV

– posiew z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku Streptoccocus agalactiae (musi być zrobione po 35. tygodniu ciąży)

– konsultacje i inne istotne badania, np. obecność przeciwciał, w przypadku ujemnego Rh, skierownie na cesarkę itd.

Co potrzebne jest podczas porodu?

Partner 😉 Położna powiedziała mi, że ponoć szybciej się wtedy rodzi. A tak na poważnie – mi bardzo chciało się pić, więc warto mieć dużo wody. Podczas oddechów wysuszają się też usta, więc pomadka nawilżająca też się sprawdzi. Koszula lub po prostu dłuższy T-shirt i ciepłe skarpety. Ja rodziłam nad ranem i po samym porodzie strasznie mi było zimno – skarpety mnie uratowały. Warto mieć też gumkę do włosów lub opaskę, żeby włosy nie przeszkadzały. Jeśli poród zaczął się odejściem wód, warto już wtedy mieć pod ręką specjalne wkłady poporodowe – niektóre szpitale je zapewniają, inne nie.

Po porodzie – pobyt w szpitalu

I teraz się zaczyna… 🙂 tak naprawdę wszystko zależy od długości pobytu w szpitalu. Zapas koszul (najlepiej z wycięciem, do karmienia) – 2, 3 to minimum. Przy pierwszym porodzie wyszłam w 3. dobie, teraz byłam ponad tydzień, wielu rzeczy mi więc zabrakło.

kosmetyczka: szampon, żel pod prysznic i coś delikatnego do podmywania np. biały jeleń, antyperpirant – ja po porodzie strasznie się pociłam – prysznic kilka razy dziennie nie pomagał. Dobry dezodorant to podstawa.

klapki pod prysznic. nawet jak wszystko wygląda na czyste, warto je mieć. Ręczniki – ze dwie, trzy sztuki (mogą się łatwo zabrudzić).

majtki siatkowe – nie te papierowe, tylko faktycznie przewiewne i do tego wkłady poporodowe – mi przez tydzień zeszło około 5-6 paczek, mąż dowoził 😉 dobrze też mieć ze dwie rolki ręczników papierowych (do wycierania po podmywaniu).

z czasem (kiedy laktacja uruchomi się na dobre), przydadzą się też staniki do karmienia i wkładki laktacyjne.

Dla dziecka

Tu kierujmy się głównie rozsądkiem. Śmieszą mnie listy, na których jest podana liczba śpiochów, kaftaników, pajacyków. Generalnie wystarczy kilka zestawów: albo pajacyk, albo body i półśpiochy, to zależy od nas. Mi na poczatku najlepiej sprawdziły się pajacyki – jeden pełny strój – bluzka, spodenki i skarpetki w jednym 😉

Do tego rożek. Ma tylu zwolenników, ilu przeciwników. Przy pierwszym dziecku w ogóle go nie używałam – był lipiec i upały, w drugiej nie wyobrażam sobie bez niego pierwszych dni – mały jest wcześniakiem i bardzo marzł. Zamiast rożka może być kocyk.

Standardowe listy podają 10 pieluch tetrowych – mi starczyło 5. Pieluszek jednorazowych dużo więcej – jedna paczka newbornów było mało… Do tego oczywiście mokre chusteczki i krem do pupy – jakiś lekki na początek – wszyscy polecją Linomag. Jest ok. W moim szpitalu kąpano dzieci i nie trzeba było kosmetyków do mycia, ale wiem, że niektóre wymagają własnych.

Czapeczki i skarpetki warto spakować, ze dwie pary.

Rękawiczki? Teraz krążą teorie, że nie wolno ich dzieciom zakładać ze względów neurologicznych – ograniczają swobodę ruchów.

Torba czy walizka?

Z walizki chyba łatwiej wszystko wyjmować. Myślę też, że o wiele ważniejsze jest ułożenie rzeczy – na wierzchu rzeczy, które przydzą się na początek – koszula dla mamy i pierwsze ubranka dla dziecka. Resztę będziemy mogły potem sobie wygrzebać.

Zobacz również:

Czy ciąża jest tylko dla bogaczy?

Czy kupować laktator?

Czy kupować używane rzeczy dla dziecka?

autor: mycha
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?

Udrażnianie jajowodów – zabieg dla kobiet z problemami z płodnością

Wiele kobiet marzy o byciu matkami, ale nie wszystkie mogą spełnić to marzenie. Jedną z przyczyn niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów, czyli zablokowanie drogi, którą musi przebyć komórka jajowa, aby spotkać się ze spermą i zostać zapłodniona. Niedrożność jajowodów może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak infekcje, endometrioza, ciąża pozamaciczna, poronienie, operacje czy antykoncepcja. W takim przypadku naturalne poczęcie jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Jednym ze sposobów leczenia niedrożności jajowodów jest udrażnianie jajowodów - zabieg, który polega na usunięciu zrostów lub polipów z jajowodów i przywróceniu im prawidłowej drożności.

Jak przekonać dziecko do noszenia czapki? Porady dla rodziców

Czapka to nie tylko modny dodatek, ale również niezbędna ochrona przed zimnem, wiatrem, słońcem czy deszczem. Czapka zapobiega utracie ciepła przez organizm i zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie, grypę czy anginę. Czapka jest więc ważnym elementem garderoby każdego dziecka, zwłaszcza w zimie i w lecie.

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.