-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Jak wybrać dobrego pediatrę?

Wybór pediatry to odpowiedzialne zadanie. Wybrany lekarz będzie towarzyszył twojemu dziecku do pełnoletności, dobrze więc nie podejmować tej decyzji zbyt pochopnie. Podpowiadamy, jak wybrać dobrego pediatrę.

-Reklama-

Pediatra to najważniejszy lekarz dla twojej rodziny. To jemu powierzasz zdrowie i kontrolę nad dobrym rozwojem swojego dziecka. To od niego będą zależeć kluczowe decyzje w leczeniu, to on jako pierwszy będzie reagować na ewentualne niepokojące sygnały chorobowe. Jeśli chcesz mieć gwarancję, że twoje dziecko ma zapewnioną najlepszą opiekę lekarską, nie wybieraj pediatry przypadkowo. Tę decyzję należy dobrze przemyśleć a w samym wyborze kierować się wieloma czynnikami.

Wywiad środowiskowy

W pierwszej kolejności popytaj o dobrego lekarza znajome mamy, najlepiej te z okolicy, w której mieszkacie. Możesz również pójść do bliskiej przychodni i po prostu porozmawiać w poczekalni z mamami, które tam przychodzą ze swoimi dziećmi. Jeśli pracuje tam dobry pediatra, na pewno jego nazwisko pojawi się w wielu wypowiedziach. Dobrym źródłem informacji są także lokalne fora zrzeszające rodziców zamieszkujących bliską okolicę. Po otrzymaniu kilku nazwisk, resztę pomoże ci zweryfikować portal służący do oceniania lekarzy. Czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę są jeszcze godziny przyjęć pediatry. Dobrze jest je skonfrontować ze swoimi możliwościami organizacyjnymi, by wizyty np. na szczepieniach nie kolidowały z innymi ważnymi zajęciami.

Odległość od miejsca zamieszkania

Chociaż nie ma rejonizacji i na pediatrę swojego dziecka możesz wybrać lekarza z drugiego końca miasta, warto poszukać kogoś, kto przyjmuje w pobliżu. Jeśli nie masz samochodu, poszukaj przychodni, do której masz dobry dojazd środkami komunikacji lub możesz dojść na piechotę. Odległość jest ważna z dwóch powodów – czasu, jaki zajmie ci dotarcie do lekarza (są sytuacje, gdy do lekarza musisz dostać się szybko) oraz wygody (np. dziecko z gorączką nie powinno odbywać męczącej podróży do przychodni). Odległość od domu nie jest już tak ważna, jeśli wybierasz lekarza prywatnego, który każdorazowo dojedzie na wizytę do ciebie.

Jaka przychodnia?

Sama przychodnia nie pozostaje tu bez znaczenia. Zapisując dziecko do pediatry pracującego w danym ośrodku, akceptujesz też to, że twoja pociecha będzie podlegać pod opiekę tamtejszych lekarzy specjalistów. Dobrze więc jest, gdy przychodnia czy ośrodek zdrowia zatrudnia podstawowych lekarzy dziecięcych takich jak okulista, dentysta czy laryngolog. Ułatwi ci to konsultacje lekarskie – będą się odbywały w jednym miejscu. Istotną sprawą jest także to, czy przychodnia ma wydzielone miejsce dla dzieci chorych i czy jest ono izolowane od miejsca przyjmowania dzieci zdrowych (np. dwa osobne wejścia do przychodni). Dzięki temu, idąc z dzieckiem na bilans czy szczepienie, nie narazisz go na zarażenie.

JAK ROZPOZNAĆ CZY TO DOBRY PEDIATRA?

Oprócz pozytywnej opinii innych rodziców, warto sprawdzić podejście danego lekarza do istotnych dla nas kwestii. Na przykład – jaki ma stosunek do szczepień (szczególnie tych nieobowiązkowych) albo do karmienia niemowląt (karmienie piersią, rozszerzanie diety), czy jest zwolennikiem antybiotykoterapii lub homeopatii itd.
Warto również zapoznać się z określonym pediatrą i odbyć pierwszą wizytę – jeszcze zanim zdecydujemy się na dobre zapisać do niego dziecko. Pierwsza wizyta potrafi powiedzieć wszystko – czy lekarz jest uprzejmy, jakie ma podejście do dziecka, czy cierpliwie i wyczerpująco odpowiada na pytania. Jeśli taka wizyta będzie rozczarowująca, mamy jeszcze czas by dziecko przepisać do innego lekarza.

PRYWATNIE CZY PAŃSTWOWO?

Nawet jeśli stać cię obecnie na to, by płacić za każdą wizytę u pediatry i możesz pozwolić sobie na luksus wyboru dowolnej prywatnej placówki z najlepszymi specjalistami, doradzam zapisanie dziecka również do lekarza w poradni państwowej. Dlaczego? Dobra sytuacja finansowa nie musi trwać wiecznie, tak jak i praca u pracodawcy, który zapewnia pakiet medyczny. Dziecko tymczasem, potrzebuje stałej opieki lekarskiej. Warto więc założyć mu kartę i co jakiś czas chodzić na kontrolne wizyty także do poradni państwowej. Dzięki temu, unikniemy nerwowego szukania zastępczego lekarza pediatry, gdy skończy nam się możliwość prywatnego leczenia.

Autor: iguana
foto: maessive / Foter / CC BY-ND

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...