Reklamaads-single

Pieluchy – ile na nie wydasz?

Pieluchy to podstawowa rzecz wyprawki dla małego dziecka. Będą ci służyć przez wiele miesięcy a ich koszt znacząco obciąży twój budżet. Sprawdź, czy da się jakoś ograniczyć ten wydatek?

Reklamaads-single
Reklamaads-single

Statystycznie z pieluch dziecko korzysta do drugiego roku życia. Niektórym dzieciom pożegnanie z pieluchami przychodzi łatwiej, innym zajmuje to więcej czasu. Koniec z kupowaniem pieluch zwykle jest prawdziwym świętem dla rodziny, bo wiąże się również z dużymi oszczędnościami. Co jak co, ale pieluchy to niemały wydatek.

 

Ile pieluch zużywa dziecko?

Gdyby tak podsumować ilość zużywanych pieluch, dojdziemy do wniosku, że idzie to w tysiące. Dobrze obrazuje to poniższa tabelka, dzięki której łatwiej jest oszacować wydatki na pieluchy dla dziecka.

zużycie pieluch

Jak oszczędzić na pieluchach jednorazowych?

Przedział cenowy pieluch waha się pomiędzy 50 groszami za pieluszkę do nawet 90 groszy za sztukę. Oczywiście najdroższe są pieluchy popularnej na całym świecie marki, na tańsze produkty możemy liczyć wybierając pieluchy polskich producentów lub te z dyskontów.
Czy rzeczywiście jakościowo można je do siebie porównać? Mamy wiedzą, że różnice nie są tutaj aż tak widoczne. Tańsze pieluszki produkowane są z coraz lepszych materiałów, bez używania alergizujących dodatków. Są równie miękkie i chłonne i coraz bardziej kolorowe. Wiele osób nie widzi zatem różnicy, oprócz tej znaczącej – różnicy w cenie. Przekonanie się do tańszych rodzimych lub dyskontowych pieluch pozwala na ogromne oszczędności. Najprościej licząc: w ciągu dwóch lat użytkowania pieluch jednorazowych, szacując, że zużyjemy ich około 4000 sztuk, możemy zaoszczędzić nawet 2000 złotych. Warto sprawę przemyśleć.

 

Znaczące oszczędności możemy poczynić również wtedy, gdy pieluchy będziemy kupować w okazyjnych cenach. Warto na bieżąco przeglądać sklepowe gazetki, zamówić sobie newslettery na maila i śledzić parentingowe fora, by dowiadywać się o najlepszych promocjach na pieluchy. Opłacalne jest również kupowanie dużych pudeł pieluch tzw. mega/giga packów. Mimo znaczącego jednorazowego wydatku, pozwala nam to na spore oszczędności w dłuższej perspektywie.

 

Uwaga!
Pamiętajcie, by podczas zakupów pieluch zawsze sprawdzać cenę za sztukę, opakowania bowiem są różnej pojemności.

 

Czy pieluchy wielorazowe są opłacalne?

Zwolennikom ekologicznego podejścia do rodzicielstwa z pewnością spodoba się pomysł używania pieluch wielorazowych. Choć nie są one tanie – koszt jednej pieluchy waha się od 20 do 80 złotych, ich zakup jest finansowo opłacalny. Po pierwsze – mają one zwykle uniwersalny rozmiar – służą noworodkowi i kilkulatkowi (dzięki specjalnym regulacjom). Użytkownicy tych pieluch uważają, że 20 pieluch wystarczy na pełne pieluchowanie dziecka do momentu nocnikowania. W najdroższej opcji wychodzi więc 1600 złotych za komplet. Przypomnijmy, że na 4000 pieluch jednorazowych po najniższej cenie 50 groszy, wydamy 2000 złotych. Już w tym przypadku oszczędzamy zatem kilkaset złotych. Oczywiście minusem jest tutaj uciążliwość prania takich pieluch, choć dla wielu to mały koszt w odniesieniu do wszystkich atutów tych pieluch.

 

Autor: Ania
foto: pixabay.com
  • Z perspektywy czasu widzę, że pieluchy wielorazowe to największa oszczędność. Na początku nie byłem zbyt wielkim fanem tego typu pieluch, dopóki żona nie zakupiła kilku modeli i nie uświadomiła mnie, że to nie takie trudne 🙂

    Nasza rodzina wydała łącznie na pieluchowanie starszego syna około 3.600 zł (lata 2010-2013). W tym czasie używaliśmy głównie markowych pieluch Bella Happy, Huggies (których już nie ma na rynku) i Pampers, gdyż wierzyliśmy, że kupując wysokiej jakości produkty, dajemy dziecku to, co najlepsze.

    Przy drugim dziecku (ma ono 16 miesięcy) wprowadziliśmy eksperyment z pieluchami wielorazowymi. Stosujemy je naprzemiennie z pieluchami jednorazowymi i jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów. Taki wariant nie daje zbyt wielkich oszczędności finansowych (zaledwie 432 zł), ale umożliwia nam większą elastyczność (na wyjścia z domu albo w nocy pieluchujemy dziecko jednorazówkami).

    Gdybyśmy pieluchowali wielorazówkami, łączny estymowany koszt szacowałbym w naszym przypadku na kwotę około 2.000 zł przy założeniu, że dziecko będzie chodzic w pieluchach przez 33 miesiące. Tyle czasu zajęło naszemu starszemu synowi przestawienie się na nocnik i dlatego to samo założeniu przyjąłem dla drugiego dziecka.

Subscribe to our newsletter

autoresponder system powered by FreshMail