-Reklama-
teddyeddie

Zbilansowana dieta dla każdego przedszkolaka

Nie można nie zgodzić się z faktem, iż racjonalne żywienie dzieci w wieku przedszkolnym ma ogromne znaczenie w procesie ich rozwoju. Okres ten obejmuje dzieci w wieku od 4 do 7 lat i stanowi czas wszechstronnego rozwoju wielu umiejętności. W tym okresie, dziecko intensywnie się rozwija i rośnie. Następuje w nim proces kształtowania logicznego i abstrakcyjnego myślenia, pierwsze liczenie, poszerzanie słownictwa, a także usprawnianie koordynacji mięśniowo-ruchowej. Dodatkowo, maluch w tym wieku jest nad wyraz aktywny fizycznie i ruchowo, co niewątpliwie zwiększa jego wydatek energetyczny. Z powyższych powodów jasnym staje się fakt, iż kluczowym celem w żywieniu dzieci w wieku przedszkolnym jest dostarczenie niezbędnej ilości energii, a także witamin i składników min mineralnych w ilościach i proporcjach zapewniających optymalny wzrost i dalszy rozwój młodego organizmu.

-Reklama-

Nie można nie zgodzić się z faktem, iż racjonalne żywienie dzieci w wieku przedszkolnym ma ogromne znaczenie w procesie ich rozwoju. Okres ten obejmuje dzieci w wieku od 4 do 7 lat i stanowi czas wszechstronnego rozwoju wielu umiejętności. W tym okresie, dziecko intensywnie się rozwija i rośnie. Następuje w nim proces kształtowania logicznego i abstrakcyjnego myślenia, pierwsze liczenie, poszerzanie słownictwa, a także usprawnianie koordynacji mięśniowo-ruchowej. Dodatkowo, maluch w tym wieku jest nad wyraz aktywny fizycznie i ruchowo, co niewątpliwie zwiększa jego wydatek energetyczny. Z powyższych powodów jasnym staje się fakt, iż kluczowym celem w żywieniu dzieci w wieku przedszkolnym jest dostarczenie niezbędnej ilości energii, a także witamin i składników min mineralnych w ilościach i proporcjach zapewniających optymalny wzrost i dalszy rozwój młodego organizmu.

Jaka dieta będzie odpowiednia?

dieta2

Plan żywieniowy dla dziecka w wieku przedszkolnym powinien obfitować w takie produkty, które zapewnią mu odpowiednie zrealizowanie norm na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, czyli węglowodany złożone, pełnowartościowe białko, zdrowe tłuszcze (szczególnie roślinne), odpowiednia dawkę błonnika pokarmowego, z uwzględnieniem dwóch jego frakcji, a także cały pakiet witamin i składników mineralnych niezbędnych do odpowiedniego rozwoju dziecka. Wszystkie wymienione składniki powinny być skomponowane w pełnowartościowe posiłki. Przez określenie „pełnowartościowy” należy tu uważać danie, które zawiera wszystkie wymienione wyżej i kluczowe makro- i mikroskładniki. Nie mniej ważna jest także regularność ich spożywania. Najlepiej, gdy dziecko będzie zjadać mniejsze porcje, ale częściej, w równych odstępach czasu.

Plan żywieniowy przedszkolaka powinien obfitować w 4-5 posiłków (trzy podstawowe  dwie dodatkowe posiłki/przekąski). Warto zaznaczyć, że placówka przedszkolna powinna zapewniać dzieciom 3 posiłki, tak więc w domu dziecko powinno jadać zazwyczaj pierwsze śniadania i kolacje. W diecie małego dziecka powinny występować tylko naturalne produkty, całkowicie pozbawione konserwantów i sztucznych barwników. Substancje te wpływają niekorzystnie nie tylko na zdrowie dziecka, ale także wykazano, iż mogą utrudniać koncentracje malucha i jego nadaktywność ruchową. Rodzice powinni więc stawiać na żywność zdrową, naturalną, świeżą i wysokiej jakości. Dodatkowo bardzo ważne jest jej zróżnicowanie, gdyż aby zapewnić odpowiednie zbilansowanie diety, powinno się spożywać wszystkie produkty z każdej grupy. W związku z tym jadłospis dziecka powinien obejmować produkty takie jak: naturalne półtłuste mleko i przetwory mleczne, chude, wysokogatunkowe mięso (głównie drób) i wędliny drobiowe, warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i nasiona roślin strączkowych, a także odpowiednią dawkę zdrowych, nierafinowanych tłuszczów roślinnych (spożywanych głównie na surowo).

Produkty, które należy wyeliminować

dietmap

Każdy zdrowy przedszkolak powinien wystrzegać się słodkich batonów, czekolad i czekoladek (szczególnie tych nadziewanych), cukru do słodzenia, słonych przekąsek, jogurtów owocowych, nektarów i soków w nadmiarze, a także wszelkiej żywności typu fast-food i tzw. „ready to eat”. Eliminując te produktów z jadłospisu dziecka należycie zadbamy o jego prawidłowy rozwój i zdrowie, także zębów.
Aby skomponować odpowiednią dietę dla przedszkolaka warto zaufać wiedzy i doświadczeniu dietetyków. W związku w tym powstał innowacyjny dietetyk online DietMap, który zajmuje się komponowaniem szerokiej gamy planów żywieniowych przy współpracy z dietetykami klinicznymi. Dietmap posiada w swojej ofercie jadłospisy oparte o zasady diet tj.: zbilansowana, tania, wygodna, wegetariańska, cukrzycowa, a nawet bezglutenowa. Tak szeroki wybór stwarza możliwość jak najlepszego dopasowania określonego planu żywieniowego do użytkownika. Dodatkowo rodzic ma możliwość holistycznego zarządzania jadłospisem dziecka, poprzez wymianę posiłku na inny z setek, znajdujących się w bazie programu Dietmap, a także poprzez opcję wygenerowania tygodniowej listy zakupów obfitującej w produkty niezbędne do kontunuowania diety. Dzięki wszystkim tym udogodnieniom żywienie dziecka stanie się bardzo wygodne, szybkie, łatwe, a co najważniejsze zapewni mu całkowitą możliwość rozwoju i wzrostu.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!

Gałganek Aliny – naturalny sposób na katar i zatoki

Katar i zatoki to częste dolegliwości, które mogą utrudniać oddychanie, powodować ból głowy, gorączkę i złe samopoczucie. Zanim sięgniemy po leki czy krople do nosa, warto spróbować naturalnego sposobu na udrożnienie dróg oddechowych - gałganka Aliny. Co to jest, jak działa i jak go zrobić? Oto kilka informacji na ten temat.

Dowiedz się, jak pomóc dziecku cierpiącemu na depresję! Kup tę książkę!

Nawet jeśli wydaje ci się, że jesteś najlepszym rodzicem dla swojego dziecka, nie musisz wiedzieć o walce, jaka toczy się w jego wnętrzu. Przeczytaj tę książkę, by wiedzieć i widzieć więcej. Depresja nie powinna być tematem tabu, szczególnie w czasach, gdy stała się tak powszechna.

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...