-Reklama- teddyeddie

Zasiłek macierzyński. Korzystne zmiany od 1 sierpnia 2022 roku! Nie przegap!

Od 1 sierpnia br. na skutek wdrożenia dyrektywy unijnej, dojdzie do zmian w polskim Kodeksie Pracy. To, co powinno zainteresować przyszłych rodziców to korzystne zmiany w wypłatach zasiłków macierzyńskich.

-Reklama-

Zasiłek macierzyński – co to takiego?

To świadczenie pieniężne przysługujące osobom, które w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w trakcie urlopu wychowawczego urodziły bądź przyjęły na wychowanie dziecko. Zasiłek macierzyński przysługuje bez względu na okres, na jaki kobieta została objęta ubezpieczeniem chorobowym. Oznacza to, że do zasiłku mają prawo osoby zatrudnione.

Świadczenie pieniężne przysługuje nie tylko za okres trwania urlopu macierzyńskiego, ale też za czas urlopu rodzicielskiego. Oznacza to, że zasiłek jest wypłacany przez czas 52 tygodni (jeśli mówimy tu o narodzinach jednego dziecka) – 20 tygodni urlopu macierzyńskiego + 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego.

O tym, jak ubiegać się o zasiłek, pisaliśmy TUTAJ

Wysokość zasiłku macierzyńskiego – jak było do tej pory?

Wysokość świadczenia zależy od dotychczasowych zarobków osoby je pobierającej. Do tej pory było to 80% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, jeśli zadeklarowano pobieranie zasiłku od razu, przez cały rok lub 100% średniego wynagrodzenia za okres urlopu macierzyńskiego (20 tygodni) + 60% średniego wynagrodzenia za okres urlopu rodzicielskiego (32 tygodnie).

Wysokość zasiłku macierzyńskiego – jak się zmieni po 1. sierpnia 2022 roku?

Zmiany wymuszone tzw. dyrektywą rodzicielską, dotyczą przede wszystkim wysokości zasiłku macierzyńskiego. Od 1 sierpnia, kobieta która w ciągu 21 dni od porodu zawnioskuje o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na cały rok, jej zasiłek wyniesie 81,5% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli jednak zdecyduje, że chce otrzymać zasiłek w wysokości 100% jej średniego wynagrodzenia przez cały okres urlopu macierzyńskiego, po upływie tego czasu (20 tygodni) będzie jej przysługiwać zasiłek na czas urlopu rodzicielskiego (32 tygodnie) w wysokości jej 70% średniego wynagrodzenia.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Poranione brodawki podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Karmienie piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia dziecka, ale może być również bolesne i nieprzyjemne dla matki. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się karmiące kobiety, są poranione brodawki. Co je powoduje, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Noszenie dziecka na rękach – potrzeba czy rozpieszczanie?

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najbardziej naturalnych i instynktownych sposobów okazywania mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że przez zbyt częste noszenie mogą rozpieścić swoje dziecko i zaszkodzić jego rozwojowi. Czy tak jest naprawdę? Czy noszenie na rękach ma same zalety, czy też niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźmy, co mówią na ten temat eksperci i badania naukowe.

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!