-Reklama-

Wizyta adaptacyjna – w jaki sposób nauczyć dziecko odwiedzać dentystę?

Wizyta u stomatologa na ogół kojarzy nam się z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Czy tak musi być? Nowoczesna stomatologia wychodzi naprzeciw wyzwaniu jakim jest spotkanie z dentystą czy stomatologiem. Najczęściej w grupie osób, które unikają wizyt w gabinecie znajdują się osoby z przypadłością dentofobii oraz dzieci.

-Reklama-

Czym jest wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym

Bardzo często osoby dorosłe są w stanie poradzić sobie z dentofobią same lub z pomocą specjalisty. A co z naszymi małymi pociechami? Dzieci nie rozumieją niestety świata tak dobrze jak dorośli. Potrzebują więc pomocy. Taką okazuje się wizyta adaptacyjna u stomatologa. Jest to pierwsze, zaplanowane spotkanie dziecka z dentystą w towarzystwie rodzica – oczywiście w gabinecie stomatologicznym!

Na czym polega wizyta adaptacyjna?

Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym ma za zadanie oswoić malucha z gabinetem. Najlepiej, by w tym dniu, dziecko było wypoczęte. Złe emocje będą wpływać negatywnie na przebieg wizyty. Kolejną istotną kwestią jest przygotowanie dziecka do spotkania z dentystą. Najlepiej, gdy będziemy się wypowiadać w sposób pozytywny o zabiegach dentystycznych. Nie są wskazane określenia negatywne, kojarzące się z bólem i strachem. W innym wypadku maluch będzie obawiał się wizyty, odczuje, obawy rodzica. Nie powinno się wymawiać fraz takich jak: ,,nie bój się”, nie będzie bolało”. Podczas pierwszej wizyty, stomatolog powinien pozwolić dziecku usiąść na fotel, dotknąć przedmiotów, które będą otaczały pociechę podczas zabiegu.  W taki sposób oswajamy nasze kruszyny z miejscem, w którym się znajduje. W efekcie dziecko poznając najbliższe otoczenie, bardziej mu ufa. Gdy spotyka się z aprobatą rodziców, czuje się jeszcze bardziej bezpieczne. 

Kiedy dojdzie do zabiegu dentystycznego podczas pierwszej wizyty, ważne by rodzic był przy dziecku. Może nawet trzymać je za rękę- najważniejsze by czuło się bezpieczne i zaopiekowane. Wtedy wie, że nikt nie chce zrobić mu krzywdy.

Nie straszmy dziecka dentystą

Pamiętajmy jednak, że pierwsza wizyta malucha w gabinecie może być jedynie adaptacyjną – tak, by dziecko wiedziało w jakim celu następnym razem będzie szło do stomatologa. Warto przypominać brzdącom w domu o stomatologu, zapytać jak im się podobało i zachęcać do kolejnych wizyt – tak, by nie zapomniały o tej, którą już odbyły. Stawianie stomatologa w pozytywnym świetle i wysłuchanie go podczas wizyty i zainteresowanie stanem zdrowia dziecka jest jak najbardziej wskazane. Rodzic powinien być dla dziecka przykładem i ostoją. Powinien pokazać, że wizyta u stomatologa może być przyjemna i że liczy się ze zdaniem specjalisty. Pamiętaj żeby nigdy nie straszyć dziecka dentystą! 

autor: Anna i Paulina – A.P. DENTI Anna Filipczak – Pacała

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również