-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Wady letalne płodu – przyczyny, najczęstsze przypadki

Wady letalne płodu to zaburzenia w rozwoju płodu, które prowadzą do jego obumarcia. Do zgonu zwykle dochodzi jeszcze wewnątrz macicy, niekiedy wkrótce po przyjściu dziecka na świat.

-Reklama-

Wady letalne płodu to wady powstałe na etapie embrionalnym płodu. Wiążą się z nieprawidłowościami w budowie i rozwoju płodu i charakteryzują się wieloma deformacjami. Wady te mogą mieć przyczyny genetyczne ale również środowiskowe, czyli występujące np. na skutek przebytych w ciąży infekcji.

Tak naprawdę nie wiadomo ile jest na świecie wad letalnych płodu, ponieważ powstają coraz to nowe przypadki.

Wady letalne płodu prowadzą do jego obumarcia jeszcze w życiu płodowym lub wkrótce po narodzinach. Wyjątkiem jest TRISOMIA 21, czyli zespół Downa. Zaburzenie to również zalicza się do wad letalnych, natomiast dzieci dotknięte tą wadą mogą przeżyć długie lata. Wady letalne są nieuleczalne. Stosowane leczenie tzw. uporczywe leczenie po narodzinach ma tylko za zadanie uśmierzyć ból i zmniejszyć cierpienie.

Wady letalne płodu – rodzaje

Oprócz wspomnianej TRISOMII 21, to wad letalnych płodu zaliczamy także TRISOMIĘ 13, czyli zespół Pataua oraz TRISOMIĘ 18 czyli zespół Edwardsa.

Zespół Pataua to stosunkowo rzadka wada letalna. Płody z tą wadą mają nieprawidłowo wykształcony nos oraz wady wzroku. Często występuje ubytek skóry skalpu. Zdarza się także cyklopia (jedna gałka oczna).

Zespół Edwardsa występuję w przeważającej mierze u dziewczynek. Charakterystyczne dla tej wady są szeroko rozstawione oczy, zdeformowane stopy i kciuki. Charakterystyczne dla tej choroby są liczne wady ośrodkowego układu nerwowego.

Do wad letalnych zaliczamy także: wady cewy nerwowej, czyli wady czaszki i bezmózgowie, a także m.in wady lub brak serca.

Współczesna medycyna daje tak naprawdę ogromne możliwości diagnostyczne i tego typu wady wykrywane są jeszcze w czasie życia płodowego.

Wady letalne płodu – przyczyny

W około 20 procentach przyczynami powstania wad letalnych czynniki genetyczne. Nie są to jednak to jednak jedyne uwarunkowania do ich powstania. Istnieją jeszcze tak zwane przesłanki środowiskowe, czyli np. przebyte w ciąży przez ciężarną infekcje, przyjmowanie określonych leków, czy np. narażenie kobiety na negatywne czynniki zewnętrzne jak promieniowanie.

Wady letalne powstają już na początku rozwoju płodu w pierwszym jego etapie tzw. embrionalnym, kiedy wykształcają się wszystkie narządy.

Uporczywe leczenie wad letalnych płodu

Wady letalne są nieuleczalne. Stosowane leczenie, w przypadku noworodków ma na celu tylko uśmierzenie ich bólu i cierpienia. Ponieważ leczenie to nie przynosi skutków w postaci poprawy zdrowia i mimo jego zastosowania, dziecko umiera (proces ten jest po prostu wydłużony) mówimy tu o tzw. uporczywym leczeniu.

Wady letalne płodu, a przerwanie ciąży

Wady letalne płodu bardzo często w wielu krajach są przesłanką do wczesnego, legalnego zakończenia ciąży. W różnych krajach obowiązują różne przepisy. W Polsce do 22 października 2020 r. wady letalne płodu stanowiły przesłankę do legalnego usunięcia ciąży. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował ten przepis jako niezgodny z konstytucją.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...