-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Wady letalne płodu – przyczyny, najczęstsze przypadki

Wady letalne płodu to zaburzenia w rozwoju płodu, które prowadzą do jego obumarcia. Do zgonu zwykle dochodzi jeszcze wewnątrz macicy, niekiedy wkrótce po przyjściu dziecka na świat.

-Reklama-

Wady letalne płodu to wady powstałe na etapie embrionalnym płodu. Wiążą się z nieprawidłowościami w budowie i rozwoju płodu i charakteryzują się wieloma deformacjami. Wady te mogą mieć przyczyny genetyczne ale również środowiskowe, czyli występujące np. na skutek przebytych w ciąży infekcji.

Tak naprawdę nie wiadomo ile jest na świecie wad letalnych płodu, ponieważ powstają coraz to nowe przypadki.

Wady letalne płodu prowadzą do jego obumarcia jeszcze w życiu płodowym lub wkrótce po narodzinach. Wyjątkiem jest TRISOMIA 21, czyli zespół Downa. Zaburzenie to również zalicza się do wad letalnych, natomiast dzieci dotknięte tą wadą mogą przeżyć długie lata. Wady letalne są nieuleczalne. Stosowane leczenie tzw. uporczywe leczenie po narodzinach ma tylko za zadanie uśmierzyć ból i zmniejszyć cierpienie.

Wady letalne płodu – rodzaje

Oprócz wspomnianej TRISOMII 21, to wad letalnych płodu zaliczamy także TRISOMIĘ 13, czyli zespół Pataua oraz TRISOMIĘ 18 czyli zespół Edwardsa.

Zespół Pataua to stosunkowo rzadka wada letalna. Płody z tą wadą mają nieprawidłowo wykształcony nos oraz wady wzroku. Często występuje ubytek skóry skalpu. Zdarza się także cyklopia (jedna gałka oczna).

Zespół Edwardsa występuję w przeważającej mierze u dziewczynek. Charakterystyczne dla tej wady są szeroko rozstawione oczy, zdeformowane stopy i kciuki. Charakterystyczne dla tej choroby są liczne wady ośrodkowego układu nerwowego.

Do wad letalnych zaliczamy także: wady cewy nerwowej, czyli wady czaszki i bezmózgowie, a także m.in wady lub brak serca.

Współczesna medycyna daje tak naprawdę ogromne możliwości diagnostyczne i tego typu wady wykrywane są jeszcze w czasie życia płodowego.

Wady letalne płodu – przyczyny

W około 20 procentach przyczynami powstania wad letalnych czynniki genetyczne. Nie są to jednak to jednak jedyne uwarunkowania do ich powstania. Istnieją jeszcze tak zwane przesłanki środowiskowe, czyli np. przebyte w ciąży przez ciężarną infekcje, przyjmowanie określonych leków, czy np. narażenie kobiety na negatywne czynniki zewnętrzne jak promieniowanie.

Wady letalne powstają już na początku rozwoju płodu w pierwszym jego etapie tzw. embrionalnym, kiedy wykształcają się wszystkie narządy.

Uporczywe leczenie wad letalnych płodu

Wady letalne są nieuleczalne. Stosowane leczenie, w przypadku noworodków ma na celu tylko uśmierzenie ich bólu i cierpienia. Ponieważ leczenie to nie przynosi skutków w postaci poprawy zdrowia i mimo jego zastosowania, dziecko umiera (proces ten jest po prostu wydłużony) mówimy tu o tzw. uporczywym leczeniu.

Wady letalne płodu, a przerwanie ciąży

Wady letalne płodu bardzo często w wielu krajach są przesłanką do wczesnego, legalnego zakończenia ciąży. W różnych krajach obowiązują różne przepisy. W Polsce do 22 października 2020 r. wady letalne płodu stanowiły przesłankę do legalnego usunięcia ciąży. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował ten przepis jako niezgodny z konstytucją.

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?