-Reklama-

W co grają przedszkolaki? Poznaj gry, które kochają małe dzieci!

Ferie zimowe to wspaniały czas i doskonały moment, by spędzić wspólne chwile w rodzinnym gronie. Często jednak jest to również nie lada wyzwanie dla dorosłych, którzy odpowiadają za wymyślanie nowych zajęć. Wiedzą o tym zwłaszcza rodzice maluchów, które wyjątkowo szybko się nudzą i niemal całkowicie polegają na naszej pomysłowości.

-Reklama-

Choć wielu rodzicom wydaje się, że gry planszowe to zabawa raczej dla dzieci w wieku szkolnym, tak naprawdę możemy je wykorzystywać znacznie wcześniej. Na rynku znajdziemy wiele tytułów odpowiednich już dla czterolatków, które, dzięki oparciu o proste mechanizmy, wspierają dziecko w rozwoju intelektualnym i odkrywaniu świata.

Wciągające historie

Wszyscy kochamy bajki. Zarówno te opowiadane, jak i czytane, zapraszają dzieci do fantastycznych światów i pozwalają rozwijać wyobraźnię. W przystępny, metaforyczny sposób uczą o przyczynach i skutkach ludzkich działań, a dzięki zawartym morałom przekazują ważne prawdy i życiowe lekcje.

W grze Opowiadanki uczestnicy mają wpływ na kształt snutych historii. We wskazanych momentach będziemy wybierali postaci, które dołączą do bajki, a ich charakterystyczne cechy będą mogły zmienić bieg wydarzeń. Kotek to odważny rycerz, a może samotny muzykant? Wiewiórka to ciekawska wiedźma czy niezdarna wojowniczka kung-fu? Opowiadane historie nie przestaną bawić, gdy będziemy mogli je modyfikować, a dzieci zyskają doskonałą okazję do obserwowania ciągów przyczynowo-skutkowych.

Spokojny sen

Z opowiadaniem historii nierozerwalnie związany jest również temat snów – w końcu bajki na dobranoc mają ułatwiać zasypianie i zapewniać spokojny odpoczynek. Niestety, jakkolwiek mocno byśmy się nie starali, od czasu do czasu przytrafia się nam koszmar. W takim wypadku warto mieć ze sobą bohaterskiego, pluszowego obrońcę!

Pluszowych snów to gra utrzymana w bajkowym klimacie, a jej mechanizm opiera się o szacowanie wielkości. W każdej rundzie losujemy jeden kafelek koszmaru. Ale spokojnie, nie jest wcale taki straszny! Naszym zadaniem jest wybranie spośród dostępnych obrońców takiego, który swoim rozmiarem zasłoni kafelek, będąc jednocześnie możliwie jak najmniejszym. W ten sposób maluchy uczą się obserwacji i oceniania rozmiarów.

Dynamicznie i ciekawie

Aby pobudzić dziecięcy umysł do działania, nawet w wolnym czasie, warto wybierać gry opierające się o refleks i spostrzegawczość. Oferują one krótkie i dynamiczne rozgrywki, które chcemy powtarzać raz za razem. Co więcej, doskonale nadają się do zabawy w zróżnicowanym gronie: czy to ze starszym rodzeństwem, czy też na przykład z dziadkami. Taki trening mózgu przyda się każdemu, niezależnie od wieku!

Doskonałym przykładem będą tutaj Dobble: popularna gra z charakterystycznymi, okrągłymi kartami. Podczas zabawy naszym zadaniem jest rozpoznawanie par identycznych symboli. Dowolne dwie karty z talii zawsze łączy dokładnie jeden wspólny obrazek, a my musimy wypatrzeć go i nazwać zanim zrobią to przeciwnicy. Co ważne, Dobble występują w wielu wersjach dostosowanych już dla czterolatków. Aby ułatwić dziecku zabawę i dodatkowo je zachęcić, możemy wybrać grę z bohaterami Psiego Patrolu, Kicią Kocią czy zwierzętami.

Poznawanie świata

Większości z nas gry planszowe kojarzą się wyłącznie z rozrywką. I słusznie, bo taki jest ich nadrzędny cel: mają przede wszystkim bawić. Wiele tytułów powstaje jednak z myślą o rozwijaniu konkretnej wiedzy lub umiejętności. Takie gry pod płaszczykiem doskonałej zabawy przemycają ważne treści i przygotowują dziecko do późniejszych szkolnych wyzwań.

Taką właśnie grą jest BrainBox – seria utrwalających wiedzę karcianek, które wykorzystują trening pamięci, by poszerzać wiedzę. Do wyboru mamy wiele wersji skoncentrowanych na konkretnych tematach, a dla najmłodszych przeznaczone są dwie: Obrazki oraz abc. Obie skupiają się na wzbogacaniu dziecięcego słownictwa, odkrywaniu najbliższego otoczenia oraz nauce alfabetu, kolorów, cyfr. Podczas zabawy staramy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów prezentowanego obrazka, a następnie odpowiadamy na przypisane do niego pytania.

Po drugiej stronie

Wspomniane wyżej zapamiętywanie to jedna z kluczowych umiejętności, jakie nabywamy w dzieciństwie. Sprawność mózgu zaowocuje nie tylko w czasie nauki szkolnej, kiedy przyjdzie nam zapamiętywać materiał z wielu różnych przedmiotów, ale też w dorosłym życiu. Dobra pamięć sprzyja przyswajaniu nowych umiejętności i wiedzy, a to z kolei wpływa na naszą zdolność adaptacji i sprawne rozwiązywanie problemów.

Najbardziej znaną zabawą wspierającą trening zapamiętywania jest oczywiście memo – zestaw kartoników z symbolami, które zakrywamy, by następnie szukać wśród nich par. To wyjątkowo uniwersalne zadanie, na tyle proste, że twórcy gry Jungle Speed Kids postanowili dodać do niej zręcznościowe urozmaicenie. W tej zabawie uczestnicy rywalizują ze sobą, poszukując fragmentów układanki, a osoba, która zlokalizuje parę, zanim odpowie, będzie musiała chwycić stojący na środku totem. Dodatkowy element rywalizacji sprawia, że dzieci chętniej skupiają się na zadaniu.

Wspólny cel

Gry planszowe to również ważne narzędzia w rozwoju umiejętności społecznych. Jako zabawy analogowe i grupowe doskonale uczą komunikacji, przestrzegania reguł, a także tego, że nie zawsze możemy wygrywać. Jest jednak pewna szczególna grupa gier, które wyjątkowo silnie wiążą się z interakcją: mowa tutaj o zabawach opartych na współpracy.

Gry kooperacyjne warto wykorzystywać od najmłodszych lat, dbając, by każdy członek grupy miał równie ważny głos i wpływ na podejmowane decyzje. Doskonałym wstępem do takich zabaw będzie Koncept Kids – Zwierzaki, czyli wariacja na temat kalamburów. W czasie rozgrywki dorosły przekazuje hasło (nazwę zwierzęcia) za pomocą planszy pełnej obrazków symbolizujących kolor, cechy szczególne, miejsce występowania czy pożywienie. Na podstawie otrzymanych wskazówek grupa stara się odgadnąć, o jakie zwierzę mogło chodzić. Oprócz cennych dyskusji w ramach drużyny, Koncept zapewnia okazję do poszerzania słownictwa i naukę operowania kategoriami nadrzędnymi.

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odbierz darmową bransoletkę! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Kolejna niezwykła okazja dla wszystkich mam! Bebiko właśnie rozdaje piękne bransoletki ze złotymi serduszkami. Zgłoś się po swoją!

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.