-Reklama-

Uważajcie na tę niebezpieczną roślinę!

Uwaga rodzice! Obecnie trwa dynamiczny wzrost Barszczu Sosnowskiego! Zwracajcie uwagę na to, gdzie bawią się Wasze dzieci i gdzie sami przebywacie! Ta roślina jest bardzo niebezpieczna!

-Reklama-

Barszcz Sosnowskiego groźny dla każdego!

Wystarczy, że dziecko jej dotknie przypadkiem podczas zabawy, by doznało poważnych oparzeń! Zawarte w roślinie związki wchodzą w reakcję ze skórą pod wpływem działania promieni słonecznych. Oparzenia II i III stopnia to nie jedyna konsekwencja kontaktu skóry z rośliną. Barszcz Sosnowskiego ma działanie rakotwórcze, a u kobiet w ciąży może powodować wady płodu!
Barszcz Sosnowskiego to chwast osiągający nawet 4 m wysokości. Wyglądem przypomina koper, ma grubą zieloną łodygę u dołu pokrytą fioletowymi plamkami, posiada szerokie i duże liście ostro zakończone. Charakterystyczne w roślinie są białe kwiaty zebrane w pęki.

W związku z tym, że to roślina niebezpieczna, po znalezieniu jej należy zgłosić jej lokalizację służbom miejskim np. Straży Miejskiej czy też w wydziale w urzędzie gminy zajmującym się ochroną środowiska. Można to również zrobić przez serwis barszcz.edu.pl Nie próbujmy sami usuwać barszczu, lepiej jest zabezpieczyć teren wokół niego do przyjazdu odpowiednich służ np. wbijając w ziemię informację z ostrzeżeniem.

Co robić, gdy doszło do poparzenia Barszczem Sosnowskiego?

Objawy zwykle występują w pierwszych dwóch godzinach od kontaktu z rośliną. Zaczyna się od zaczerwienienia na skórze w miejscu kontaktu, pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Kontakt z rośliną może być również przyczyną nudności, bólu głowy, wymiotów czy zapalenia spojówek. Oparzenie może pozostawić po sobie blizny, w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do martwicy tkanek z koniecznością amputacji. Odnotowano również przypadki śmierci na skutek powikłań po oparzeniu, głównie u osób o obniżonej odporności.
Gdy dojdzie do kontaktu z barszczem Sosnowskiego należy:
1. Przemyć oparzone miejsce wodą z mydłem
2. Unikać wystawiania oparzonego miejsca na działanie promieni słonecznych
3. Udać się do szpitala w celu opatrzenia oparzenia oraz podania leków przeciwdziałających reakcjom alergicznym i łagodzących zmiany skórne.

 

Autor: iguana

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również