-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Uważajcie na tę niebezpieczną roślinę!

Uwaga rodzice! Obecnie trwa dynamiczny wzrost Barszczu Sosnowskiego! Zwracajcie uwagę na to, gdzie bawią się Wasze dzieci i gdzie sami przebywacie! Ta roślina jest bardzo niebezpieczna!

-Reklama-

Barszcz Sosnowskiego groźny dla każdego!

Wystarczy, że dziecko jej dotknie przypadkiem podczas zabawy, by doznało poważnych oparzeń! Zawarte w roślinie związki wchodzą w reakcję ze skórą pod wpływem działania promieni słonecznych. Oparzenia II i III stopnia to nie jedyna konsekwencja kontaktu skóry z rośliną. Barszcz Sosnowskiego ma działanie rakotwórcze, a u kobiet w ciąży może powodować wady płodu!
Barszcz Sosnowskiego to chwast osiągający nawet 4 m wysokości. Wyglądem przypomina koper, ma grubą zieloną łodygę u dołu pokrytą fioletowymi plamkami, posiada szerokie i duże liście ostro zakończone. Charakterystyczne w roślinie są białe kwiaty zebrane w pęki.

W związku z tym, że to roślina niebezpieczna, po znalezieniu jej należy zgłosić jej lokalizację służbom miejskim np. Straży Miejskiej czy też w wydziale w urzędzie gminy zajmującym się ochroną środowiska. Można to również zrobić przez serwis barszcz.edu.pl Nie próbujmy sami usuwać barszczu, lepiej jest zabezpieczyć teren wokół niego do przyjazdu odpowiednich służ np. wbijając w ziemię informację z ostrzeżeniem.

Co robić, gdy doszło do poparzenia Barszczem Sosnowskiego?

Objawy zwykle występują w pierwszych dwóch godzinach od kontaktu z rośliną. Zaczyna się od zaczerwienienia na skórze w miejscu kontaktu, pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Kontakt z rośliną może być również przyczyną nudności, bólu głowy, wymiotów czy zapalenia spojówek. Oparzenie może pozostawić po sobie blizny, w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do martwicy tkanek z koniecznością amputacji. Odnotowano również przypadki śmierci na skutek powikłań po oparzeniu, głównie u osób o obniżonej odporności.
Gdy dojdzie do kontaktu z barszczem Sosnowskiego należy:
1. Przemyć oparzone miejsce wodą z mydłem
2. Unikać wystawiania oparzonego miejsca na działanie promieni słonecznych
3. Udać się do szpitala w celu opatrzenia oparzenia oraz podania leków przeciwdziałających reakcjom alergicznym i łagodzących zmiany skórne.

 

Autor: iguana

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.