-Reklama-teddyeddie

Tabletki antykoncepcyjne od zaraz? Najpierw wykonaj badania!

Tabletki antykoncepcyjne zawsze należy dobierać indywidualnie do potrzeb każdej kobiety, dlatego przed ich przepisaniem lekarz powinien przeprowadzić wywiad oraz zlecić wykonanie pakietu badań. To bardzo ważne, ponieważ koniecznie trzeba wykluczyć przeciwwskazania do stosowania preparatów tego typu oraz zalecić formę antykoncepcji, która będzie skuteczna i przede wszystkim bezpieczna, jak również ograniczyć do minimum działania niepożądane. A skuteczną i bezpieczną dla kobiet w każdym wieku jest antykoncepcja nowej generacji.

-Reklama-

Decyzja o rozpoczęciu stosowania antykoncepcji należy do pacjentki. Z kolei wybór drogi podania, schematu stosowania, czasu działania danej metody antykoncepcyjnej jest wspólny: lekarza i pacjentki. Ostatecznie wyboru najkorzystniejszego dla kobiety preparatu dokonuje ginekolog, który następnie wystawia receptę. Preparat ma być spersonalizowany pod względem zarówno przeciwwskazań, jak i preferencji pacjentki. Zanim jednak lekarz podejmie decyzję, powinien przeprowadzić wywiad oraz badania diagnostyczne – stwierdza dr n. med. Katarzyna Lau, ekspertka kampanii „Nowa Generacja – Antykoncepcja bez Estrogenu”.

Jakie badania należy wykonać przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej?

A/ Wywiad personalny i rodzinny

Lekarz powinien poruszyć kwestię daty ostatniej miesiączki, jej regularności, obfitości i ogólnie „uciążliwości”. Ważna jest też liczba porodów, ich przebieg, komplikacje w ciąży, poronienia. Ponadto ginekolog musi wiedzieć, czy kobieta nie jest obecnie w ciąży lub w okresie karmienia. Zapyta pacjentkę o jej choroby i wywiad rodzinny, tryb życia, nałogi – głównie palenie papierosów. Bardzo ważne jest to, aby nie ukrywać, że się pali. Taki nałóg może bowiem sprawić, że zastosowanie niektórych preparatów, np. z estrogenem, będzie niebezpieczne lub nawet przeciwwskazane.

Wiele czynników z wywiadu może mieć znaczenie. Choroby, takie jak osteoskleroza, zakrzepica, choroby wątroby, nowotwory estrogenozależne, choroby zapalne jelit, reumatyczne, mutacje genetyczne, mogą sprawić, że preparaty z estrogenem będą nieodpowiednie – komentuje dr Katarzyna Lau.

Wywiad rodzinny w kierunku udarów, zawałów, zakrzepicy kończyn dolnych również ma znaczenie dla lekarza. Obecność schorzeń o etiologii zakrzepowej u kogoś z rodziny może sugerować obciążenie genetyczne wszystkich jej członków. W takiej sytuacji specjaliście powinno nasunąć się pytanie: czy zastosowanie antykoncepcji z estrogenem będzie bezpieczne? Może warto pomyśleć o nowoczesnej formie tabletek – antykoncepcji hormonalnej bez estrogenu?

Wywiady personalny i rodzinny są bogatym źródłem wiedzy dla lekarza przed przepisaniem pacjentce antykoncepcji hormonalnej. Bez ich przeprowadzenia nie ma szans na optymalne dobranie tabletek. Jeżeli kobieta pali papierosy, ma więcej niż 35 lat, cierpi na otyłość, karmi piersią lub jest w połogu, jeśli choruje na wymienione wcześniej choroby, ma bliskich krewnych, którzy zmarli na zawał czy udar – to zastosowanie tabletki dwuskładnikowej będzie przeciwwskazane. Nie oznacza to jednak, że doustna forma antykoncepcji hormonalnej jest u takiej kobiety niemożliwa.

Obecnie istnieją tabletki niezawierające estrogenu – ich zastosowanie jest całkowicie dozwolone u takiej pacjentki i nie naraża jej na powikłania zakrzepowo-zatorowe. Co więcej, mają taką samą skuteczność jak tabletki dwuskładnikowe z estrogenem. Gdy lekarz będzie miał rzetelną wiedzę na temat zdrowia kobiety, jej nałogów, wywiadu rodzinnego, przepisze preparat, który skutecznie zabezpieczy przed ciążą, a jednocześnie nie przyczyni się do wystąpienia zdarzeń niepożądanych – mówi dr Lau.

B/ Badanie cytologiczne

Jeżeli kobieta już współżyje, badanie takie powinno być wykonywane co 3 lata, a w pewnych przypadkach (np. przy nieprawidłowych wcześniejszych wynikach) nawet co rok.

C/ Pomiar ciśnienia krwi i masy ciała

Nadciśnienie tętnicze i nadwaga lub otyłość są czynnikami ryzyka zdarzeń zatorowych. Zastosowanie estrogenu niezależnie od innych czynników dodatkowo podnosi to ryzyko. Nie ma sensu narażać otyłej pacjentki na zwiększenie możliwości wystąpienia takich zdarzeń. Bezpieczniej będzie zrezygnować z estrogenu i zastosować tabletkę jednoskładnikową – stwierdza nasza ekspertka.

D/ Badanie piersi

Obejmuje badanie palpacyjne przez lekarza w gabinecie oraz USG piersi z częstotliwością uzależnioną od wieku i obciążeń rodzinnych. Nowotwory piersi są przeciwwskazaniem bezwzględnym do zastosowania tabletki dwuskładnikowej z estrogenem. To bardzo ważne, aby regularnie kontrolować piersi, zwłaszcza przy antykoncepcji.

E/ Badania laboratoryjne

W przypadku młodych, zdrowych kobiet nieobciążonych wywiadami personalnym i rodzinnym lekarz może wypisać preparat antykoncepcyjny bez dodatkowych badań. Jeśli wywiad wskazuje na konkretne zaburzenia, specjalista może dodatkowo zlecić takie badania, jak morfologia, enzymy wątrobowe, koagulogram (APTT, czas protrombinowy), poziom glukozy czy inne – w zależności od sytuacji. Potrzeba wykonania odpowiednich badań może wystąpić również w czasie przyjmowania antykoncepcji – w momencie gdy pacjentka zaczyna przyjmować inne leki lub pojawiają się u niej dodatkowe schorzenia.

Nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych mogą stanowić przeciwwskazanie do podawania estrogenów w preparatach dwuskładnikowych. Wówczas jedyną możliwą formą antykoncepcji doustnej będą tabletki jednoskładnikowe – mówi dr Lau.

Nieodpowiedni preparat? Czas na zmianę

Wszystkie wymienione badania mają na celu wybranie dla kobiety dopasowanego do jej potrzeb i oczekiwań bezpiecznego leku. Nie znaczy to jednak, że preparat, który wybierze lekarz, będzie tym idealnym i kobieta na pewno będzie z niego zadowolona. Pewnych indywidualnych reakcji organizmu nie da się przewidzieć, mimo najlepszych intencji specjalisty i wykonania właściwych badań. Czasem okazuje się, że konkretny preparat – choć teoretycznie dopasowany – nie jest przez organizm dobrze tolerowany. Wtedy najprawdopodobniej wystarczy zmiana leku na taki o innym składzie.

Dość często za niekorzystne objawy niepożądane, takie jak migreny, obrzęki, nadmiar wody w organizmie, bolesność piersi, odpowiadają estrogeny. Ich eliminacja i zastosowanie tabletki jednoskładnikowej są wówczas dobrym rozwiązaniem, gdyż nowoczesne preparaty jednoskładnikowe pozbawione są całkowicie efektów niepożądanych związanych z estrogenem – podsumowuje dr Katarzyna Lau.

Materiał powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Nowa Generacja – Antykoncepcja bez Estrogenu”, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat skutecznej i wysoce bezpiecznej jednoskładnikowej antykoncepcji hormonalnej. Zwraca też uwagę kobiet na czynniki, jakie uwzględnia lekarz przy wyborze najlepszej dla nich formy antykoncepcji. Dzięki inicjatywie pacjentki m.in. dowiedzą się, jak przygotować się do wizyty u ginekologa i na co zwrócić uwagę, opowiadając mu o swoich schorzeniach. Dodatkowo kampania kładzie nacisk na uświadomienie użytkowniczkom antykoncepcji, że ich styl życia czy wywiad rodzinny nie pozostają bez znaczenia. Czynniki te często mogą być decydujące przy wyborze bezpiecznego preparatu. Ważne, aby kobiety były świadome, jakie informacje należy przekazać lekarzowi.

Na stronie kampanii www.antykoncepcjanowejgeneracji.pl zamieszczono artykuły i porady ekspertów oraz udostępniono ankietę z kilkoma pytaniami, opracowaną przez specjalistkę w dziedzinie ginekologii. Celem ankiety jest przygotowanie kobiet do rozmowy z ginekologiem o antykoncepcji hormonalnej, m.in. przez określenie ryzyka związanego z przyjmowaniem syntetycznego estrogenu obecnego w tabletkach dwuskładnikowych.

informacja prasowa

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!

Gałganek Aliny – naturalny sposób na katar i zatoki

Katar i zatoki to częste dolegliwości, które mogą utrudniać oddychanie, powodować ból głowy, gorączkę i złe samopoczucie. Zanim sięgniemy po leki czy krople do nosa, warto spróbować naturalnego sposobu na udrożnienie dróg oddechowych - gałganka Aliny. Co to jest, jak działa i jak go zrobić? Oto kilka informacji na ten temat.

Dowiedz się, jak pomóc dziecku cierpiącemu na depresję! Kup tę książkę!

Nawet jeśli wydaje ci się, że jesteś najlepszym rodzicem dla swojego dziecka, nie musisz wiedzieć o walce, jaka toczy się w jego wnętrzu. Przeczytaj tę książkę, by wiedzieć i widzieć więcej. Depresja nie powinna być tematem tabu, szczególnie w czasach, gdy stała się tak powszechna.