-Reklama- Suplementy diety - wybierz na Ceneo.pl

Tabletki antykoncepcyjne od zaraz? Najpierw wykonaj badania!

Tabletki antykoncepcyjne zawsze należy dobierać indywidualnie do potrzeb każdej kobiety, dlatego przed ich przepisaniem lekarz powinien przeprowadzić wywiad oraz zlecić wykonanie pakietu badań. To bardzo ważne, ponieważ koniecznie trzeba wykluczyć przeciwwskazania do stosowania preparatów tego typu oraz zalecić formę antykoncepcji, która będzie skuteczna i przede wszystkim bezpieczna, jak również ograniczyć do minimum działania niepożądane. A skuteczną i bezpieczną dla kobiet w każdym wieku jest antykoncepcja nowej generacji.

-Reklama-

Decyzja o rozpoczęciu stosowania antykoncepcji należy do pacjentki. Z kolei wybór drogi podania, schematu stosowania, czasu działania danej metody antykoncepcyjnej jest wspólny: lekarza i pacjentki. Ostatecznie wyboru najkorzystniejszego dla kobiety preparatu dokonuje ginekolog, który następnie wystawia receptę. Preparat ma być spersonalizowany pod względem zarówno przeciwwskazań, jak i preferencji pacjentki. Zanim jednak lekarz podejmie decyzję, powinien przeprowadzić wywiad oraz badania diagnostyczne – stwierdza dr n. med. Katarzyna Lau, ekspertka kampanii „Nowa Generacja – Antykoncepcja bez Estrogenu”.

Jakie badania należy wykonać przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej?

A/ Wywiad personalny i rodzinny

Lekarz powinien poruszyć kwestię daty ostatniej miesiączki, jej regularności, obfitości i ogólnie „uciążliwości”. Ważna jest też liczba porodów, ich przebieg, komplikacje w ciąży, poronienia. Ponadto ginekolog musi wiedzieć, czy kobieta nie jest obecnie w ciąży lub w okresie karmienia. Zapyta pacjentkę o jej choroby i wywiad rodzinny, tryb życia, nałogi – głównie palenie papierosów. Bardzo ważne jest to, aby nie ukrywać, że się pali. Taki nałóg może bowiem sprawić, że zastosowanie niektórych preparatów, np. z estrogenem, będzie niebezpieczne lub nawet przeciwwskazane.

-Reklama-

Wiele czynników z wywiadu może mieć znaczenie. Choroby, takie jak osteoskleroza, zakrzepica, choroby wątroby, nowotwory estrogenozależne, choroby zapalne jelit, reumatyczne, mutacje genetyczne, mogą sprawić, że preparaty z estrogenem będą nieodpowiednie – komentuje dr Katarzyna Lau.

Wywiad rodzinny w kierunku udarów, zawałów, zakrzepicy kończyn dolnych również ma znaczenie dla lekarza. Obecność schorzeń o etiologii zakrzepowej u kogoś z rodziny może sugerować obciążenie genetyczne wszystkich jej członków. W takiej sytuacji specjaliście powinno nasunąć się pytanie: czy zastosowanie antykoncepcji z estrogenem będzie bezpieczne? Może warto pomyśleć o nowoczesnej formie tabletek – antykoncepcji hormonalnej bez estrogenu?

Wywiady personalny i rodzinny są bogatym źródłem wiedzy dla lekarza przed przepisaniem pacjentce antykoncepcji hormonalnej. Bez ich przeprowadzenia nie ma szans na optymalne dobranie tabletek. Jeżeli kobieta pali papierosy, ma więcej niż 35 lat, cierpi na otyłość, karmi piersią lub jest w połogu, jeśli choruje na wymienione wcześniej choroby, ma bliskich krewnych, którzy zmarli na zawał czy udar – to zastosowanie tabletki dwuskładnikowej będzie przeciwwskazane. Nie oznacza to jednak, że doustna forma antykoncepcji hormonalnej jest u takiej kobiety niemożliwa.

Obecnie istnieją tabletki niezawierające estrogenu – ich zastosowanie jest całkowicie dozwolone u takiej pacjentki i nie naraża jej na powikłania zakrzepowo-zatorowe. Co więcej, mają taką samą skuteczność jak tabletki dwuskładnikowe z estrogenem. Gdy lekarz będzie miał rzetelną wiedzę na temat zdrowia kobiety, jej nałogów, wywiadu rodzinnego, przepisze preparat, który skutecznie zabezpieczy przed ciążą, a jednocześnie nie przyczyni się do wystąpienia zdarzeń niepożądanych – mówi dr Lau.

B/ Badanie cytologiczne

Jeżeli kobieta już współżyje, badanie takie powinno być wykonywane co 3 lata, a w pewnych przypadkach (np. przy nieprawidłowych wcześniejszych wynikach) nawet co rok.

C/ Pomiar ciśnienia krwi i masy ciała

Nadciśnienie tętnicze i nadwaga lub otyłość są czynnikami ryzyka zdarzeń zatorowych. Zastosowanie estrogenu niezależnie od innych czynników dodatkowo podnosi to ryzyko. Nie ma sensu narażać otyłej pacjentki na zwiększenie możliwości wystąpienia takich zdarzeń. Bezpieczniej będzie zrezygnować z estrogenu i zastosować tabletkę jednoskładnikową – stwierdza nasza ekspertka.

D/ Badanie piersi

Obejmuje badanie palpacyjne przez lekarza w gabinecie oraz USG piersi z częstotliwością uzależnioną od wieku i obciążeń rodzinnych. Nowotwory piersi są przeciwwskazaniem bezwzględnym do zastosowania tabletki dwuskładnikowej z estrogenem. To bardzo ważne, aby regularnie kontrolować piersi, zwłaszcza przy antykoncepcji.

E/ Badania laboratoryjne

W przypadku młodych, zdrowych kobiet nieobciążonych wywiadami personalnym i rodzinnym lekarz może wypisać preparat antykoncepcyjny bez dodatkowych badań. Jeśli wywiad wskazuje na konkretne zaburzenia, specjalista może dodatkowo zlecić takie badania, jak morfologia, enzymy wątrobowe, koagulogram (APTT, czas protrombinowy), poziom glukozy czy inne – w zależności od sytuacji. Potrzeba wykonania odpowiednich badań może wystąpić również w czasie przyjmowania antykoncepcji – w momencie gdy pacjentka zaczyna przyjmować inne leki lub pojawiają się u niej dodatkowe schorzenia.

Nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych mogą stanowić przeciwwskazanie do podawania estrogenów w preparatach dwuskładnikowych. Wówczas jedyną możliwą formą antykoncepcji doustnej będą tabletki jednoskładnikowe – mówi dr Lau.

Nieodpowiedni preparat? Czas na zmianę

Wszystkie wymienione badania mają na celu wybranie dla kobiety dopasowanego do jej potrzeb i oczekiwań bezpiecznego leku. Nie znaczy to jednak, że preparat, który wybierze lekarz, będzie tym idealnym i kobieta na pewno będzie z niego zadowolona. Pewnych indywidualnych reakcji organizmu nie da się przewidzieć, mimo najlepszych intencji specjalisty i wykonania właściwych badań. Czasem okazuje się, że konkretny preparat – choć teoretycznie dopasowany – nie jest przez organizm dobrze tolerowany. Wtedy najprawdopodobniej wystarczy zmiana leku na taki o innym składzie.

Dość często za niekorzystne objawy niepożądane, takie jak migreny, obrzęki, nadmiar wody w organizmie, bolesność piersi, odpowiadają estrogeny. Ich eliminacja i zastosowanie tabletki jednoskładnikowej są wówczas dobrym rozwiązaniem, gdyż nowoczesne preparaty jednoskładnikowe pozbawione są całkowicie efektów niepożądanych związanych z estrogenem – podsumowuje dr Katarzyna Lau.

Materiał powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Nowa Generacja – Antykoncepcja bez Estrogenu”, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat skutecznej i wysoce bezpiecznej jednoskładnikowej antykoncepcji hormonalnej. Zwraca też uwagę kobiet na czynniki, jakie uwzględnia lekarz przy wyborze najlepszej dla nich formy antykoncepcji. Dzięki inicjatywie pacjentki m.in. dowiedzą się, jak przygotować się do wizyty u ginekologa i na co zwrócić uwagę, opowiadając mu o swoich schorzeniach. Dodatkowo kampania kładzie nacisk na uświadomienie użytkowniczkom antykoncepcji, że ich styl życia czy wywiad rodzinny nie pozostają bez znaczenia. Czynniki te często mogą być decydujące przy wyborze bezpiecznego preparatu. Ważne, aby kobiety były świadome, jakie informacje należy przekazać lekarzowi.

Na stronie kampanii www.antykoncepcjanowejgeneracji.pl zamieszczono artykuły i porady ekspertów oraz udostępniono ankietę z kilkoma pytaniami, opracowaną przez specjalistkę w dziedzinie ginekologii. Celem ankiety jest przygotowanie kobiet do rozmowy z ginekologiem o antykoncepcji hormonalnej, m.in. przez określenie ryzyka związanego z przyjmowaniem syntetycznego estrogenu obecnego w tabletkach dwuskładnikowych.

informacja prasowa

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
410ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Prezent na roczek dla dziewczynki – jaki wybrać?

Kupowanie prezentów dla dzieci to nie lada wyzwanie. Świeżo upieczeni rodzice mogą nie orientować się, jakie zabawki i gadżety są aktualnie popularne. Co więcej, maluch szybko rośnie i jego potrzeby ciągle się zmieniają. Czy istnieją uniwersalne i praktyczne prezenty, które zawsze będą trafione? Jakie upominki są odpowiednie dla rocznej dziewczynki? Sprawdź najlepsze pomysły na wyjątkowy prezent.

Konkurs. Zgarnij bilety do kina i filmowe gadżety „Mia i Ja. Film”

„Mia i ja. Film” już od 30 września w kinach! Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników tego serialu do obejrzenia wersji kinowej. Zgarnij bilety i gadżety filmowe w naszym konkursie!

Rozszerzenie diety – sposoby na szybszą naukę

Wprowadzanie nowych pokarmów do diety maluszka, który do tej pory znał tylko mleko mamy, to bez wątpienia spore wyzwanie. Tak jak w każdym przełomowym momencie rozwoju dziecka, w głowie dorosłych pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. Od czego zacząć rozszerzanie diety? Jak ułatwić ten proces zarówno dziecku, jak i sobie? Kiedy jest odpowiedni czas na samodzielne jedzenie malucha łyżeczką? To tylko niektóre z nurtujących rodziców pytań. Dzisiaj postaramy się rozwiązać część z nich!

8 sposobów jak prawidłowo trzymać noworodka

Noworodki mają małe i delikatne ciałka, dlatego wymagają dużej ostrożności w noszeniu na rękach. Sprawdź, jak trzymać noworodka, by było bezpiecznie i wygodnie.

Jak urządzić pokój dla przedszkolaka?

Kilkulatek bardzo potrzebuje swojej przestrzeni! Okres przedszkolny to idealny moment, by zaaranżować dziecku jego własny pokój. Jak go urządzić, by wnętrze było nie tylko funkcjonalne i bezpieczne, ale również estetyczne i zachęcające dziecko do spędzania w nim czasu?