-Reklama-

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

-Reklama-

Szybki lub nagły poród nie jest normą. Istnieją oczywiście przypadki, gdy ciężarna nie dociera do szpitala na czas i poród odbywa się poza nim, ale to nie zawsze oznacza poród błyskawiczny. Szanse na to, że dziecko się urodzi po kilku minutach skurczów są nikłe – poród to przecież złożony i wieloetapowy proces i nie da się go ograniczyć tylko do samych skurczów partych.

Poród błyskawiczny nie taki błyskawiczny

W wielu przypadkach poród następuje szybko z perspektywy rodzącej, ale wcale nie jest tak samo z perspektywy natury. Zdarza się tak, że poród zaczyna się wiele godzin wcześniej, ale przyszła mama nie odczytuje poprawnie sygnałów, które wysyła jej organizm. Być może nie uznaje napięć macicy i delikatnego pobolewania za skurcze i nawet nie wie, że to oznaka rozpoczynającego się porodu, po czym dopiero reaguje na silne skurcze, które już są tymi właściwymi porodowymi. Przegapiając pierwszy etap schodzenia dziecka do kanału rodnego, kobieta zaczyna reagować dopiero, gdy skurcze są już bardzo bolesne i dziecko jest już prawie na świecie. Wówczas rzeczywiście dalszy etap porodu może potoczyć się wyjątkowo szybko i dotarcie do szpitala na czas może się nie udać.

Szybki poród według medycyny

Według lekarzy nagłym (szybkim) porodem nazywamy taki, który rozpoczyna się i kończy bardzo szybko. Co to znaczy? W praktyce oznacza to, że dziecko rodzi się w ciągu 3 godzin od pierwszych skurczów. Nie ma zatem czegoś takiego jak poród 10-minutowy. Jeśli ktoś twierdzi, że urodził w kilka minut, zapewne mówi tylko o odstępie czasowym między odejściem wód płodowych a urodzeniem dziecka, albo o czasie odczuwanych silnych skurczów – czyli całym porodem nazywa tylko jego krótki etap. Wystarczy, że kobieta ma wysoki próg bólu, a jej sposób odbierania akcji porodowej jest zupełnie inny niż u reszty. Dla niej kilka minut bolesnych skurczów to cały poród.

Pamiętajmy, że normalny poród trwa od 6 do 18 godzin i składa się z kilku etapów , które nie mogą ot tak zniknąć. Organizm nie może od razu przejść z etapu „początek rozwierania szyjki macicy” do etapu „rodzenia główki dziecka”.

Które kobiety rodzą szybciej?

Na szybki poród liczy większość rodzących, bo im szybciej tym mniej bólu. Na szybki poród nie ma jednak żadnej skutecznej metody. Duże znaczenie mają tu uwarunkowania genetyczne, ale nie tylko:

  • Budowa anatomiczna – w przypadku niektórych kobiet poród może być szybszy dzięki predyspozycjom anatomicznym np. gdy szyjka macicy łatwo się rozszerza lub miednica jest szersza i ułatwia ruch schodzącemu do kanału rodnego dziecku.
  • Wielkość dziecka – im mniejsze dziecko tym poród może być szybszy
  • Odklejenie łożyska – może zapoczątkować nagłą i szybką akcję porodową
  • Historia porodowa – każde kolejne urodzenie dziecka może być szybsze (tak jest zazwyczaj, ale nie jest to sztywny wyznacznik)

Czy szybki poród jest dobry?

Choć kobiety liczą na szybki poród, nie zawsze jest on do końca bezpieczny. Zbyt szybka akcja porodowa może skutkować:

  • rozerwaniem krocza,
  • krwotokiem,
  • ryzykiem kontuzji u dziecka podczas zbyt szybkiego przeciskania się przez kanał rodny,
  • trudnościami z urodzeniem łożyska,
  • ryzykiem porodu poza szpitalem i brakiem odpowiedniego zaplecza medycznego,
  • traumą ciężarnej i psychiczną blokadą przed kolejną ciążą.

Czy da się przygotować na szybki poród?

Nie mamy wpływu na czynniki genetyczne, więc nie można u nikogo wykluczyć szybkiego porodu. Każda ciężarna powinna być przygotowana na taką ewentualność. Najważniejsze jest wsłuchiwanie się w swój organizm, szczególnie w trzecim trymestrze i notowanie skurczów. Nie należy bagatelizować choćby małych sygnałów, które mogą zwiastować początek porodu. Istotne jest także regularne badanie szyjki macicy.

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!