-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Świecące buty mogą być niebezpieczne?

Z pewnością widziałyście już dziecięcy hit - buty, które migają światełkami podczas chodzenia. Choć takie buty to prawdziwy szał na podwórku czy w szkole, może nieść pewne zagrożenie. W USA takie buty stały się przyczyną pożaru.

-Reklama-

Czy świecące buty są niebezpieczne?

Zdjęcia oraz opis sytuacji, którą zamieścił w serwisie Reddit.com Jovan Virag,  przyprawiają o zawał serca.

„W naszym samochodzie doszło do częściowego samozapalenia. Szybko się zorientowaliśmy, że źródło pożaru znajdowało się wewnątrz auta – dokładnie okolice podłogi za oparciem fotela pasażera. Spaleniu uległa również tylna kanapa samochodu. Po dłuższej analizie i przeszukaniu auta doszliśmy do wniosku, że najbardziej spalone są buty mojego syna i to one wyglądają na źródło pożaru. Buty były całkowicie zwęglone a z ich boków wystawały cienkie przewody, które odpowiadały za uruchamianie światełek podczas chodzenia…”

Tak wyglądały buty po pożarze, których zdjęcia zamieścił autor wpisu na Reddit:

(źródło http://imgur.com/a/jzlZ3#XZpw3RT –user jovianflower)

 

Czy rzeczywiście świecące buty mogły się same zapalić?

Buty, które mają wbudowane światełka, mają również wbudowaną specjalną baterię litową, która je zasila. Tak właśnie było w przypadku tych konkretnych butów, które zakupił swojemu synowi Jovan Virag. Obecnie trwa dochodzenie, które może potwierdzić, że właśnie ten mechanizm wbudowany w buty, mógł być przyczyną pożaru. Jest to bardzo prawdopodobne, bo jak twierdzą fachowcy – nawet mała bateria ma w sobie na tyle dużo energii, by wywołać samozapłon. Tym bardziej, jeśli warunki są sprzyjające np. bateria nagrzewa się lub jest już przestarzała. Buty pozostawione w samochodzie na słońcu mogły rozgrzać baterię i przewody i następnie doprowadzić do iskry. Rodzice, którzy nagłośnili sprawę, mogą się jedynie pocieszać, że w momencie samozapłonu ich syn nie miał butów na swoich nogach. Trudno wyobrazić sobie dramat, jaki by się wówczas rozegrał. Firma, która sprzedawała ten model obuwia, po zgłoszeniu wypadku od razu wycofała z oferty świecące buty.

 

Czy każde świecące buty są zagrożeniem?

Powyższy przypadek nie jest oczywiście dowodem na to, że każde buty ze światełkami są niebezpieczne. Warto jednak mieć na uwadze, że mechanizm elektroniczny wbudowany w but może być wadliwy. Z tego powodu, kupując świecące buty dziecku:

  • Kupuj je tylko w markowych sklepach (unikaj produkcji chińskiej, tanich podróbek).
  • Sprawdź, czy buty mają odpowiednie zezwolenie na użytkowanie przez dzieci (atest, znak jakości).
  • Wykorzystuj buty zgodnie z przeznaczeniem i pielęgnuj je tak, jak zaleca producent.
  • Po przepaleniu się światełek lub zepsuciu (jeśli czas działania był krótki) – zgłoś reklamację. Jeśli buty przestały świecić z powodu bardzo długiego użytkowania, nie zakładaj ich już dziecku. Stara bateria ma tendencję do rozlewania się i może narobić wiele szkody.
Autor: iguana
foto: imgur.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.