-Reklama-

Świecące buty mogą być niebezpieczne?

Z pewnością widziałyście już dziecięcy hit - buty, które migają światełkami podczas chodzenia. Choć takie buty to prawdziwy szał na podwórku czy w szkole, może nieść pewne zagrożenie. W USA takie buty stały się przyczyną pożaru.

-Reklama-

Czy świecące buty są niebezpieczne?

Zdjęcia oraz opis sytuacji, którą zamieścił w serwisie Reddit.com Jovan Virag,  przyprawiają o zawał serca.

„W naszym samochodzie doszło do częściowego samozapalenia. Szybko się zorientowaliśmy, że źródło pożaru znajdowało się wewnątrz auta – dokładnie okolice podłogi za oparciem fotela pasażera. Spaleniu uległa również tylna kanapa samochodu. Po dłuższej analizie i przeszukaniu auta doszliśmy do wniosku, że najbardziej spalone są buty mojego syna i to one wyglądają na źródło pożaru. Buty były całkowicie zwęglone a z ich boków wystawały cienkie przewody, które odpowiadały za uruchamianie światełek podczas chodzenia…”

Tak wyglądały buty po pożarze, których zdjęcia zamieścił autor wpisu na Reddit:

XZpw3RT
jKWwN9s

(źródło http://imgur.com/a/jzlZ3#XZpw3RT –user jovianflower)

 

Czy rzeczywiście świecące buty mogły się same zapalić?

Buty, które mają wbudowane światełka, mają również wbudowaną specjalną baterię litową, która je zasila. Tak właśnie było w przypadku tych konkretnych butów, które zakupił swojemu synowi Jovan Virag. Obecnie trwa dochodzenie, które może potwierdzić, że właśnie ten mechanizm wbudowany w buty, mógł być przyczyną pożaru. Jest to bardzo prawdopodobne, bo jak twierdzą fachowcy – nawet mała bateria ma w sobie na tyle dużo energii, by wywołać samozapłon. Tym bardziej, jeśli warunki są sprzyjające np. bateria nagrzewa się lub jest już przestarzała. Buty pozostawione w samochodzie na słońcu mogły rozgrzać baterię i przewody i następnie doprowadzić do iskry. Rodzice, którzy nagłośnili sprawę, mogą się jedynie pocieszać, że w momencie samozapłonu ich syn nie miał butów na swoich nogach. Trudno wyobrazić sobie dramat, jaki by się wówczas rozegrał. Firma, która sprzedawała ten model obuwia, po zgłoszeniu wypadku od razu wycofała z oferty świecące buty.

 

Czy każde świecące buty są zagrożeniem?

Powyższy przypadek nie jest oczywiście dowodem na to, że każde buty ze światełkami są niebezpieczne. Warto jednak mieć na uwadze, że mechanizm elektroniczny wbudowany w but może być wadliwy. Z tego powodu, kupując świecące buty dziecku:

  • Kupuj je tylko w markowych sklepach (unikaj produkcji chińskiej, tanich podróbek).
  • Sprawdź, czy buty mają odpowiednie zezwolenie na użytkowanie przez dzieci (atest, znak jakości).
  • Wykorzystuj buty zgodnie z przeznaczeniem i pielęgnuj je tak, jak zaleca producent.
  • Po przepaleniu się światełek lub zepsuciu (jeśli czas działania był krótki) – zgłoś reklamację. Jeśli buty przestały świecić z powodu bardzo długiego użytkowania, nie zakładaj ich już dziecku. Stara bateria ma tendencję do rozlewania się i może narobić wiele szkody.
Autor: iguana
foto: imgur.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również