-Reklama-

Rodzaje smoczków dla dzieci

Wybór właściwego smoczka dla dziecka często wymaga od nas kupienia wielu rodzajów i sprawdzania ich w praktyce. Zanim jednak wykupisz pół sklepu, zapoznaj się z różnymi modelami smoczków uspokajających i do butelek. Oto najważniejsze rodzaje smoczków oraz ich wady i zalety.

-Reklama-

Rodzaje smoczków dla dzieci – do wyboru do koloru

Kompletując wyprawkę, można się pogubić. Ilość dostępnych akcesoriów jest olbrzymia i trudno jest wybrać te właściwe dla dziecka. Tak właśnie jest ze smoczkami – zarówno tymi do butelek, jak i smoczkami uspokajającymi. Możemy przebierać wśród rozmaitych kolorów, wielkości, kształtów i materiałów, ale nadal nie będziemy mieć pewności, że wybieramy właściwy. Zanim więc podejmiesz decyzję, jaki smoczek wybrać – zapoznaj się z najważniejszymi jego rodzajami i sprawdź ich wady oraz zalety.

Smoczki dla dzieci – z jakiego materiału?

Smoczki dla dzieci najczęściej produkowane są z dwóch materiałów – silikonu lub lateksu (kauczuku). Smoczki lateksowe mają długą historię – znają je nasze mamy i babcie. Silikon jako materiał na smoczki jest nowszym rozwiązaniem i świetną alternatywą – nie tylko ze względu na estetykę. Dziś smoczki silikonowe zdominowały rynek dziecięcych akcesoriów, ale nie udało im się wyprzeć całkowicie smoczków lateksowych.

Smoczek silikonowy – jest bezbarwny i odporny na odbarwienia, więc dłużej zachowuje estetyczny wygląd. Jest również neutralny smakowo i zapachowo, ale z drugiej strony jest twardszy od lateksu. Ma też dłuższą trwałość, jest również odporny na wysokie temperatury, więc można go wyparzać i sterylizować bez ryzyka uszkodzenia.

Smoczek lateksowy (kauczukowy) – to wersja bardziej ekologiczna. Smoczek ma charakterystyczny brązowawy kolor i specyficzny gumowy zapach oraz smak. Nie wszystkie dzieci z tego powodu go tolerują, choć atutem, który może je do niego przekonać, jest miękkość i plastyczność lateksu. Ponieważ smoczek kauczukowy nie jest trwały, i łatwo go uszkodzić przez wielokrotne wyparzanie, należy go często wymieniać. Smoczek lateksowy sprawdza się lepiej w przypadku problemów z karmieniem, bo pozwala on wzmocnić dziecku odruch ssania.

Rodzaje smoczków według wieku dziecka

Istotną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego smoczka dla dziecka, jest jego rozmiar. Producenci smoczków zwykle oferują trzy lub cztery podstawowe rozmiary:0+ (dla dzieci do 1. miesiąca życia), 1+ (dla dzieci 1-3 miesięcy), 3+ (dla dzieci 3-6 miesięcy), 6+ (dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia). Można też znaleźć smoczki największe dla dzieci 6-18 miesięcy.

Dobór rozmiaru do wieku dziecka jest ogromnie ważny, bo wpływa na prawidłowy rozwój jamy ustnej malucha, co ma później znaczenie np. dla mowy dziecka.

Wielkość dziurki też ma znaczenie

Poza samym rozmiarem smoczka, istotna jest także wielkość dziurki w smoczku do butelki. To ona wpływa na szybkość wylatywania przez nią pokarmu, dlatego warto wziąć pod uwagę zarówno wiek dziecka i jego apetyt, jak i konsystencję pokarmu podawanego z butelki. Najmniejsza dziurka S to bardzo mały otwór do podawania bardzo rzadkich płynów typu mleko mamy, woda czy herbatka. Otwór o rozmiarze M to średni otwór zwykle idealny do karmienia mlekiem modyfikowanym. Otwór L służy podawaniu dziecku papek.

Rodzaje smoczków do butelek – różne kształty

Wybierając smoczek do butelki pamiętaj, by zwrócić uwagę również na szerokość butelki. Z doświadczenia wiemy, że najlepiej jest kompletować smoczki i butelki z jednej firmy, bo nie wszystkie smoczki butelkowe są uniwersalne.

Smoczek imitujący kształt sutka – ten rodzaj smoczka ułatwia mamom karmienie mieszane – raz piersią, raz butelką. To smoczki stworzone na wzór piersi mamy są idealne dla dzieci, które mają problem z zaakceptowaniem butelki. Kształt smoczka jest anatomicznie podobny do kobiecego sutka. W wielu modelach smoczków anatomicznych możemy zaobserwować układ kilku dziurek, które podczas ssania imitują wypływ mleka podobny do ssania piersi.

Smoczek antykolkowy – ten rodzaj smoczka został stworzony z myślą o maluchach cierpiących na wzdęcia i kolki. Kształt smoczka oraz zastosowane w nim rozwiązania minimalizują przedostawanie się powietrza wraz z pokarmem do brzuszka dziecka.

Rodzaje smoczków uspokajających – różne kształty

Smoczek dynamiczny – rozciąga się i kurczy zgodnie z rytmem ssania dziecka. Tym samym – upodabnia się do do piersi mamy.

Lovi

Smoczek anatomiczny (ortodontyczny) – jego kształt odwzorowuje kształt kobiecego sutka, wymusza prawidłowe ułożenie języka u dziecka.

NUK

Smoczek symetryczny – dzięki symetrycznemu kształtowi smoczka, można go włożyć do buzi dziecka w dowolny sposób. Idealny dla dzieci nieco starszych, które samodzielnie wkładają sobie smoczki do ust.

Canpol

Smoczek okrągły – ma kształt zbliżony do żarówki. Dobrze sprawdza się jako pierwszy smoczek dziecka. Jest symetryczny.

BIBS

Zobacz jeszcze:

autor: Ania
Foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!