-Reklama-

Proszę „tam” nie zaglądać, czyli o higienie intymnej najmłodszych

Odpowiednia pielęgnacja noworodka jest niezwykle istotna dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Obecnie zaleca się, by pierwsza kąpiel malucha odbyła się kilka dni po porodzie ze względu na ochronne właściwości mazi płodowej.

-Reklama-

Dla młodych rodziców to czynność bardzo stresująca, dlatego często korzystają przy kąpieli z pomocy babć, których wskazówki niekoniecznie są aktualne. O ile artykułów dotyczących samej kąpieli jest sporo, o tyle niewiele się mówi o higienie intymnej noworodków i niemowląt. Często słyszymy „proszę tam nie zaglądać”. W porządku, bezpośrednio po porodzie wystarczy przetrzeć pozostałości smółki, ale co po wypisie ze szpitala? W zaleceniach pielęgnacyjnych ze świecą szukać informacji, jak pielęgnować krocze dziecka. Jak powinna wyglądać higiena intymna niemowląt?

Proszę „tam” zajrzeć

Głównym problemem, szczególnie u dziewczynek, jest dokładne wymycie warg sromowych mniejszych i większych. Po urodzeniu znajduje się tam duża ilość mazi płodowej, która jest gęsta. Po kilku dniach gromadzi się smółka, później papkowaty stolec. Tworzy to konsystencję zastygającego betonu, a ciepło i wilgoć są doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii.

Wyobraź sobie, że sama się nie podmywasz kilka dni lub tygodni. Ciężko, prawda? Świąd, pieczenie i dyskomfort prowadzą do niepokoju, a często również do zakażeń układu moczowego. Wielokrotnie moje małe pacjentki trafiają na oddział z powodu podejrzenia zakażenia w układzie moczowym. Zdejmujemy pieluszkę, rozchylamy wargi sromowe i możemy tam znaleźć dosłownie wszystko. I to dlatego, że ktoś kiedyś powiedział mamie, żeby „tam” nie zaglądała.

Pierwsza toaleta dziewczynki

Sprawdzonym sposobem na pozbycie się zaschniętej mazi płodowej i wydzielin jest dokładne wytarcie delikatnym płatkiem kosmetycznym nasączonym oliwką. Tłuszcz dość sprawnie wszystko rozpuści, jeśli poświęcimy na toaletę trochę czasu. Należy to zrobić przed kąpielą, w której jeszcze raz przemyjemy krocze wodą z mydłem. I nie bój się własnego dziecka, one tak łatwo się nie psują.

Pierwsza toaleta chłopca

U chłopców sprawa jest prostsza, ale to nie znaczy, że można ich zaniedbać. Nie zaleca się odciągania napletka na siłę, ze względu na niewielką elastyczność tkanek, ale delikatne sprawdzanie, czy napletek odsuwa się samoistnie – najlepiej w trakcie kąpieli, gdy dziecko jest rozluźnione. Tworząca się mastka ma za zadanie ułatwić oddzielanie się napletka od prącia.

Codzienna higiena intymna niemowląt

Nawilżane chusteczki zostawiamy tylko na wyjścia. Przy każdej zmianie pieluszki pośladki i krocze dziecka należy przemyć ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego mydła lub emolientu. Następnie stosujemy maść natłuszczającą na okolice odbytu, pośladki oraz pachwiny i wargi sromowe większe u dziewczynek. Nie smarujemy warg sromowych mniejszych ani ujścia cewki moczowej. Do codziennej pielęgnacji wystarczy maść, np. Linomag. Preparaty z tlenkiem cynku wysuszają skórę i nie są zalecane do regularnego stosowania. Nie należy używać też zasypek, pudrów i mąki ziemniaczanej (obojętnie, co mówi mama, teściowa lub babcia; po prostu nie). Właściwa pielęgnacja polega na stworzeniu tłustego filmu, który oddziela skórę dziecka od pieluszki.

Powodzenia w pielęgnacji!

autor: Agata Joutsen – pielęgniarka neonatologiczna z 7-letnim doświadczeniem
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również