-Reklama-

Progesteron a zajście w ciążę – dlaczego ten hormon jest tak ważny?

Progesteron to ważny hormon, który odgrywa kluczową rolę w procesie zajścia w ciążę i jej utrzymania. Badanie poziomu progesteronu jest szczególnie ważne dla kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę lub doświadczają nawracających poronień. Warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni moment i formę badania.

-Reklama-

Progesteron to hormon, który odgrywa ważną rolę w procesie zajścia w ciążę i utrzymania jej przez cały okres. Jest to hormon żeński, produkowany przez jajniki, a także przez łożysko w późniejszych etapach ciąży. Zobacz, dlaczego progesteron jest tak ważny i kiedy warto wykonać badanie poziomu tego hormonu.

Progesteron a ciąża

Progesteron jest niezbędny do utrzymania ciąży, ponieważ działa na błonę śluzową macicy, przygotowując ją na implantację zarodka oraz utrzymując warunki sprzyjające rozwojowi płodu. W przypadku braku lub niedoboru progesteronu, błona śluzowa macicy może nie spełnić swojej roli i ciąża może ulec poronieniu lub przedwczesnemu porodowi.

Badanie poziomu progesteronu i koszt

W związku z tym, badanie poziomu progesteronu jest szczególnie ważne dla kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę lub doświadczają nawracających poronień. Ponadto, badanie poziomu progesteronu może być również przydatne w przypadku kobiet, które poddają się leczeniu niepłodności, a także w trakcie leczenia in vitro.

Badanie poziomu progesteronu polega na pobraniu krwi i ocenie jego stężenia w surowicy. Możemy takie badań wykonać w ramach NFZ, jeśli zleci nam je lekarz lub wykonać prywatnie. W zależności od laboratorium, koszt takiego badania może się różnić i wynosić od 30 do 50zł.

Kiedy wykonać badanie?

Warto jednak pamiętać, że badanie poziomu progesteronu powinno być wykonane w odpowiednim czasie w cyklu menstruacyjnym, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni moment i formę badania.

W przypadku kobiet, które starają się o dziecko, badanie poziomu progesteronu może być wykonane w okolicach 21. dnia cyklu, czyli około tydzień po owulacji. Natomiast w przypadku kobiet w ciąży, badanie poziomu progesteronu może być wykonane w celu oceny prawidłowego przebiegu ciąży lub diagnozowania zagrożenia poronieniem.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również