-Reklama-

Poród VBAC. Wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Cesarskie cięcie nie jest wyznacznikiem dla kolejnych porodów. Coraz więcej kobiet rodzi siłami natury, mimo tego, że wcześniejsze ich porody kończyły się CC. Poród pochwowy po cesarskim cięciu to poród VBAC.

-Reklama-

Poród VBAC – co to takiego?

Skrót VBAC oznacza Vaginal Birth After Caesarean, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza poród naturalny po cesarskim cięciu. Termin ten stosowany jest w odniesieniu do kobiet, które po porodzie przez CC rodzą kolejne dziecko w sposób naturalny. Poród VBAC nie jest normą. Nie zawsze kobieta może po wykonanym już u niej cesarskim cięciu urodzić następne dziecko pochwowo. Wpływa na to wiele czynników. Sama chęć i motywacja ciężarnej tu nie wystarczy. Decyzję o VBAC podejmuje lekarz po zapoznaniu się z historią ciąży, także tą wcześniejszą i stanem zdrowia przyszłej mamy oraz jej dziecka.

Czy poród VBAC jest bezpieczny?

Uważa się, że poród naturalny po cesarskim cięciu jest bezpieczny, ale pod warunkiem, że decyzję o nim podjęto w oparciu o wskazania medyczne. Czasem taki poród jest obciążony ryzykiem i wtedy ze względów bezpieczeństwa odradza się go ciężarnej. Największe szanse na poród VBAC mają kobiety z dobrą historią zdrowotną. Jeśli ciąża przebiega książkowo, poród następuje spontanicznie, a dziecko i jego mama są zdrowi, taki poród ma szansę na powodzenie.

Ryzyko związanie z porodem VBAC

Nikt nie zagwarantuje nam, że poród VBAC jest całkowicie wolny od ryzyka. Ono zawsze istnieje, zresztą tak jak przy każdym porodzie. Największym ryzykiem w porodzie naturalnym po CC jest pęknięcie blizny w macicy po cesarskim cięciu. To mimo wszystko niskie ryzyko, bo zdarza się ono zaledwie u 0,5% kobiet rodzących w ten sposób. Z tego powodu lekarze przed podjęciem decyzji o porodzie VBAC muszą wykluczyć takie ryzyko, a w trakcie porodu jeszcze uważniej monitorować całą sytuację. Z czym się wiąże pęknięcie macicy? W najgorszym przypadku może być to wskazaniem do usunięcia macicy w całości.

Czy poród VBAC jest możliwy w domu?

Poród domowy to raczej zły pomysł dla mamy, która wcześniej rodziła przez cesarskie cięcie. Jednym z warunków bezpiecznego porodu VBAC jest możliwość interwencji chirurgicznej. Rodząca powinna rodzic w warunkach szpitalnych, by w razie nieprzewidzianych komplikacji, można było podjąć natychmiastową decyzję np. o wykonaniu CC. Pamiętajmy, że nie zawsze poród VBAC – mimo jego zaplanowania, dochodzi do skutku. Czasem sytuacja podczas porodu się zmienia, pojawiają się nieprzewidziane okoliczności, a wtedy trzeba szybko reagować.

Kiedy nie można urodzić naturalnie po cesarskim cięciu?

Najczęstszymi przeciwwskazaniami do porodu VBAC są następujące okoliczności:

 • Wcześniejsze cesarskie cięcie było bardzo skomplikowane
 • Nadal istnieje powód, dla którego wykonano u ciężarnej cesarskie ciecie
 • Ciężarna przeszła już 2 lub więcej cesarskich cięć
 • Kiedyś już doszło do pęknięcia macicy
 • Ciężarna przeszła operację na macicy np. wycięcie mięśniaków
 • Ciąża jest mnoga
 • Od poprzedniej ciąży minęło mniej niż 1,5 roku
 • Istnieją czynniki, które uniemożliwiają poród naturalny np. złe ułożenie dziecka, wysokie ciśnienie krwi, makrosomia płodu

Zalety porodów VBAC

Poród naturalny po cesarskim cięciu ma wiele atutów. Są to m. in.:

 • ograniczone ryzyko powikłań np. infekcji czy zakrzepów (po porodzie naturalnym jest ich zdecydowanie mniej niż po CC),
 • krótszy czas rekonwalescencji po porodzie,
 • zmniejszone ryzyko powikłań w kolejnych ciążach,
 • mniejsze ryzyko problemów z oddychaniem u dziecka.

Chcesz mieć poród VBAC? Pamiętaj o tych rzeczach!

Jeśli masz za sobą cesarskie cięcie, a pragniesz urodzić kolejne dziecko siłami natury, powiedz o tym swojemu ginekologowi. To on powinien podjąć decyzję, czy kwalifikujesz się do porodu VBAC. Jeśli wybierasz położną do porodu, znajdź taką, która ma doświadczenie w tego typu porodach. Bardzo ważne w tego typu porodzie jest twoje nastawienie i samopoczucie. Musisz być przekonana do takiego rozwiązania. Jeśli nie jesteś, bardzo się boisz, myślisz o zagrożeniach, porozmawiaj z innymi mamami, które mają to doświadczenie za sobą. Na sali porodowej zapewnij sobie wsparcie bliskiej osoby, możesz rozpatrzyć zatrudnienie douli. Ważne jest także fizyczne przygotowanie do takiego porodu. Dbaj o siebie w ciąży, dobrze się odżywiaj i bądź aktywna fizycznie – to wszystko wpływa na przebieg porodu. Im lepsza kondycja twojego organizmu, tym większa szansa na poród VBAC zakończony powodzeniem.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.

W końcu polubiłam prasowanie! Recenzja parownicy i żelazka 2w1 Deerma HS300

Na wstępie od razu się przyznam - prasowanie nigdy nie było moją ulubioną czynnością. Teraz się okazuje, że to wszystko zależy od sprzętu, jaki się posiada! Zobaczcie, co ostatnio wpadło mi w ręce!

Jakie produkty zbożowe podawać dziecku?

Produkty zbożowe są jedną z podstawowych grup produktów spożywczych, które lądują na naszych talerzach. Do tej grupy zaliczymy m.in. kasze, makarony, pieczywo...

Wygraj złoty naszyjnik z literką imienia Twojego dziecka!

W zamian za zakupy NAN rozdaje super prezenty. Do wygrania między innym złote naszyjniki z literkami od firmy YES.

Nie bójmy się powiedzieć, że dzieci można odchudzać! Tak, można!

Wiecie, że Polska jest na czele europejskich Państw, a nawet na świecie, jeśli chodzi o alarmujący wzrost otyłości u naszych dzieci? Widać to nawet...