-Reklama-

Doula. Czy potrzebna przy porodzie?

Gdy ponad 15 lat temu w naszym kraju rozpoczynała się rewolucja w dziedzinie szpitalnej opieki okołoporodowej, nie spodziewano się, że zmiany przyjazne mamom i ich dzieciom nastąpią tak szybko. Pomimo dokonania się ogromnego postępu związanego z porodem i połogiem, wciąż nie ustają próby podnoszenia komfortu rodzącej. Dziś dodatkowe wsparcie dla przyszłych mam oferują doule.

-Reklama-

Kto to jest doula?

Chciałoby się powiedzieć, że ktoś taki jak doula istniał od zawsze. Dawno temu, kiedy porody odbywały się z dala od szpitala, każda rodząca w tym najważniejszym momencie miała wsparcie. Rodzącym towarzyszyły kobiety, które wyspecjalizowały się w asystowaniu przy porodach i których zadaniem było przeprowadzenie ciężarnej przez trudny etap narodzin dziecka. Gdy rodzące zostały objęte profesjonalną opieką medyczną, o roli osoby towarzyszącej przy porodzie zapomniano. Dopiero porody rodzinne na nowo uzmysłowiły potrzebę wspierania rodzącej przez bliskie jej osoby.

Doula – oficjalnie została uznana za zawód w Europie w latach 80. „Doula” jako określenie na kobietę, która wspiera rodzącą, zostało zapoczątkowane przez amerykańską antropolog Danę Raphael. Samo słowo wywodzi się z języka greckiego, w którym oznacza „kobietę, która służy”. Zadaniem douli jest towarzyszenie rodzącej kobiecie w trudnościach porodu i połogu. Jej wsparcie ma wyeliminować u przyszłej mamy stres i samotność. Doula to nie tylko emocjonalne wsparcie dla rodzącej, ale również dla jej bliskich, którzy także asystują przy porodzie. Zadaniem douli jest wsparcie fizyczne i psychiczne, dbanie o dobre samopoczucie i komfort przyszłej mamy, rozwianie wątpliwości, a także ułatwienie jej porodu i opieki nad noworodkiem. Doula jest obecna od pierwszych chwil porodu i ma fizyczny kontakt z kobietą rodzącą. Może głaskać przyszłą mamę, masować, narzucać odpowiednie tempo oddychania, słownie motywować – wszystko po to, by ulżyć jej w cierpieniu i sprawić, by poród był mniej bolesny i krótszy. Rola douli nie kończy się wraz z końcem akcji porodowej. Zadaniem tej osoby jest ułatwienie świeżo upieczonej mamie pierwszego kontaktu z dzieckiem, zadbanie o prawidłowe karmienie, a także pomoc w pielęgnacji po porodzie.

Trzeba wspomnieć, że doula to osoba, która nie ma nic wspólnego z położną. Po pierwsze, do wykonywania zawodu douli nie wymagane jest wykształcenie medyczne, więc doula nie może wchodzić w kompetencje personelu medycznego. Nie wykonuje badań, nie przeprowadza obserwacji medycznych i nie podejmuje decyzji, które wpływają na przebieg porodu. W przeciwieństwie do położnej, nie ponosi też odpowiedzialności za stan zdrowia rodzącej. Doula poświęca uwagę tylko przyszłej mamie, nie skupia się na niczym innym. Dostęp do wykonywania tego zawodu jest dość łatwy, więc doulami zazwyczaj zostają kobiety, które same rodziły i chcą po prostu pomagać innym mamom przez to przechodzić.

Rzeczywista rola douli

Samo poznanie zadań, które wykonuje profesjonalna doula nie jest odpowiedzią na pytanie, jaki wpływ ma obecność tej osoby na przebieg porodu. Wiarygodnym potwierdzeniem zalet wynajęcia douli przez przyszłą mamę mogą być badania przeprowadzone przez drów: Marshalla Klausa i Johna Kennela w latach 70. XX wieku. Wyniki ich badań potwierdziły, że obecność przy rodzącej osoby, która ją wspiera i pomaga ma dobroczynne działanie na przebieg porodu. W efekcie poród staje się łatwiejszy i jest mniej obciążony komplikacjami, akcja porodowa postępuje szybciej, rodząca lepiej radzi sobie ze skurczami i często nie wymaga podawania farmakologicznych środków przeciwbólowych. Wsparcie i pomoc osoby doświadczonej zwiększa kompetencje matki w opiece nad dzieckiem, w szczególności w zakresie prawidłowego karmienia.

Z racji tego, że doula jest także wsparciem dla bliskich rodzącej, którzy uczestniczą w porodzie, jej obecność przyczynia się do pogłębienia więzi przyszłej mamy np. z partnerem. Dobra doula nie zastępuje kobiecie rodzącej członka rodziny, ale jest dla nich wspólną podporą. Nie spycha w cień np. partnera rodzącej, ale daje mu siłę i wskazówki, co powinien robić, by ulżyć swojej kobiecie w cierpieniu. Poród dzięki douli jest także procesem bardziej świadomym dla rodzącej, gdyż dzięki wsparciu i pomocy w komunikacji między przyszłą mamą, a personelem szpitala, minimalizuje się stres i inne emocje zaburzające racjonalne myślenie.

Doule w Polsce

W Polsce historia douli jest krótka, bo liczy niewiele ponad 10 lat. Z pewnością jest to związane z późniejszymi niż na Zachodzie zmianami w zakresie polskiego położnictwa. Pierwsza organizacja, która powstała by zrzeszać doule w Polsce ma swój początek w 2011 roku. Jest to Stowarzyszenie DOULA W POLSCE. Stowarzyszenie jest odpowiedzialne za promowanie wsparcia okołoporodowego dla rodzących, a co najważniejsze – zrzesza i kształci wykwalifikowane doule z całego kraju. Na stronie internetowej stowarzyszenia funkcjonuje baza polskich douli, a także lista szpitali, które chętnie z nimi współpracują. Zapewne dużym minusem i przyczyną, dla której z pomocy douli korzysta wciąż mało Polek jest to, że jest to usługa odpłatna. Koszt wynajęcia douli zależy od wielu czynników (m.in. od zakresu pomocy, jakiej od niej oczekujemy), dlatego to może być zarówno kwota 500 złotych, jak i nawet 2.000 złotych.

Według informacji zawartych na stronie stowarzyszenia, by zostać wykwalifikowaną doulą wystarczy skończyć kurs i zdobyć certyfikat poprzedzony stażem. Szkolenia w tej profesji są prowadzone m.in. przez Fundację Rodzić po Ludzku. To zawód otwarty szczególnie dla tych kobiet, które mają za sobą własny poród, potrafią się utożsamiać z rodzącymi i pragną je wspierać. Wszystkie doule łączy jeden cel. Jak same mówią, ich misją jest „zwrócenie kobietom ich porodów”, czyli umożliwienie rodzącym przeżycia głębokiego, wyjątkowego i prawie mistycznego doświadczenia, tak jak to miało miejsce w przeszłości. Pozostaje pytanie, czy w tej kwestii też dokona się rewolucja i pomoc douli będzie równie powszechna, jak dzisiejsza obecność przy porodach przyszłych ojców? Czas pokaże.

autor: Ania
foto: greendoula / photo on flickr

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.