-Reklama-

Plama na ubrankach dziecka? Mamy na to sposób

-Reklama-

Pojawianie się różnych plam na ubraniach dziecięcych jest zjawiskiem absolutnie normalnym. W procesie wzrostu i rozwoju dzieci aktywnie poznają otaczający ich świat. Dlatego na ich rzeczach pojawiają się plamy z farby, soku, warzyw, owoców i inne ślady, które różne jedzenie może pozostawić na dziecięcych ubraniach. Czasami pojawiają się uporczywe plamy, których nie można usunąć podczas normalnego prania. W imię idei zero waste warto spróbować uporać się z takimi plamami, zamiast żegnać się z określoną częścią garderoby naszego dziecka – lub naszej.

Jak usunąć stare plamy?

Tak się złożyło, że w wielu rodzinach wielodzietnych dobre ubranka są przekazywane od starszego brata lub siostry do najmniejszego członka rodziny. Coraz popularniejsza jest też praktyka oddawania znajomym czy sprzedawania/kupowania rzeczy na takich serwisach jak OLX czy vinted. Przeszukując rzeczy dla kolejnego potomka lub kuzyna zauważamy często, że zdarzają się przypadki, gdy na ubraniach, które nie były używane przez długi czas, pojawiają się różne plamy o niezrozumiałym pochodzeniu.

Takie zabrudzenia może powstawać po prostu z biegiem czasu lub w wyniku niewłaściwych warunków przechowywania, a także w wielu przypadkach po prostu z przeoczenia. Chowamy zabrudzone rzeczy razem z innymi rzeczami. Tego typu plamy mogą mieć więcej niż rok, więc bardzo trudno będzie je usunąć w domu tak po prostu, ale możemy się podzielić kilkoma radami dla rodziców. 

Usuwanie starych żółtych plam

-Reklama-
Podróż i spacer z dzieckiem - sprawdź opinie

Żółte plamy pojawiają się na ubraniach często z biegiem czasu, lub są reakcją na czynniki takie jak mleko. Możemy stosować różne techniki, jak np do prania plam z potu na białych koszulach. Zawsze przed praniem warto sprawdzić czy materiał nadaje się do prania w pralce. W przypadku takich plam zalecamy użycie detergentów a nie naturalnych metod wybielania – zwłaszcza jeżeli mówimy o białych rzeczach i bardzo starych plamach.

Jednym ze sposobów może być:
1) Wymieszaj ze 150 gramami proszku do prania kilka łyżek wybielacza, który nie zawiera chloru, z taką samą ilością oleju roślinnego (można użyć zarówno oleju słonecznikowego, jak i oliwy z oliwek). Jeśli masz pod ręką dobry odplamiacz, możesz dodać do mieszanki taką samą ilość jak wybielacza.

2) Następnie powstałą mieszaninę należy rozcieńczyć w pięciu litrach wystarczająco ciepłej wody i namoczyć w niej rzeczy aż do następnego ranka.

3) Następnie zaleca się pranie rzeczy w zwykły sposób, stosując hipoalergiczny detergent do prania odzieży dziecięcej.

Usuwanie starych plam z owoców i jagód

Nieskomplikowane plamy z jabłek, bananów czy innych owoców można usunąć za pomocą zwykłego moczenia w ciepłej wodzie, w której wcześniej zaleca się dokładne rozpuszczenie kwasu cytrynowego w stosunku 1 litr wody na 1 łyżkę kwasku.

W niektórych przypadkach w wyeliminowaniu starych zabrudzeń z owoców lub warzyw może pomóc 72%-e mydło. Najpierw możemy dokładnie namydlić powierzchnię zabrudzenia, a następnie namoczyć obrobione ubrania w ciepłej wodzie z mydłem (na dwie godziny). Na końcu pierzemy w zwykły sposób z resztą ubrań z użyciem detergentów/proszków. 

Podobnych metod może być ogromna ilość. Dużym zainteresowaniem cieszą się porady dotyczące plam z marchewki, które jak mogłoby się wydawać sprać z biegiem czasu nie jest łatwo. Jest to zmora każdego rodzica, a często wystarczy na początku dobrać odpowiednie środki i każdą rzecz można uratować.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Testuj masło DERMEDIC baby – mamy polecają mamom!

Wiemy, że uwielbicie testowania! Dlatego też wspólnie z marką DERMEDIC zapraszamy Was do udziału w akcji, w...

Mamy przetestowały Zimowy krem do zadań specjalnych. Te opinie trzeba przeczytać!

Zimowy krem do zadań specjalnych MomMe Cosmetics zachwycił nas tak bardzo, że postanowiłyśmy podzielić się tym odkryciem z naszymi czytelniczkami. Zaprosiliśmy mamy...

Wybieramy LAKTATOR – na co zwrócić uwagę?

Laktator (inaczej odciągacz pokarmu) to urządzenie pozwalające na odciąganie pokarmu karmiącej kobiecie. Niektóre z nich, dzięki obecnym w zestawie pojemnikom, umożliwiają także...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
408ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Problematyczny trzeci migdał u dzieci – objawy, diagnoza, leczenie

Trzeci migdał u dzieci naturalnie powiększa się podczas infekcji. Jeżeli jednak obrzęk się utrzymuje – daje nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne objawy. Jakie...

WYGRAJ WYPRAWKĘ dla dziecka i zadbaj o jego przyszłość!

Kompletując wyprawkę dla dziecka, rodzice bardzo często na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo. Kupujemy bezpieczne foteliki, wózki, łóżeczka... A co z zabezpieczeniem zdrowia...

Testuj masło DERMEDIC baby – mamy polecają mamom!

Wiemy, że uwielbicie testowania! Dlatego też wspólnie z marką DERMEDIC zapraszamy Was do udziału w akcji, w...

Pokój dziecięcy małpi gaj, dzięki drabince Małpiszon

Choć dopiero pokój naszego syna w stylu prawdziwej dżungli nabiera kształtu, już teraz pojawił się w nim bardzo istotny element - drabinka...

Nowe wnioski 500+. Nie zapomnij złożyć!

Jeśli składaliście wnioski 500+ w 2021 roku, ich ważność upływa 31. maja. Nowe wnioski 500+, które umożliwią Wam dalsze korzystanie ze świadczeń...