-Reklama-teddyeddie

Plama na ubrankach dziecka? Mamy na to sposób

Pojawianie się różnych plam na ubraniach dziecięcych jest zjawiskiem absolutnie normalnym. W procesie wzrostu i rozwoju dzieci aktywnie poznają otaczający ich świat. Dlatego na ich rzeczach pojawiają się plamy z farby, soku, warzyw, owoców i inne ślady, które różne jedzenie może pozostawić na dziecięcych ubraniach. Czasami pojawiają się uporczywe plamy, których nie można usunąć podczas normalnego prania. W imię idei zero waste warto spróbować uporać się z takimi plamami, zamiast żegnać się z określoną częścią garderoby naszego dziecka - lub naszej.

-Reklama-

Jak usunąć stare plamy?

Tak się złożyło, że w wielu rodzinach wielodzietnych dobre ubranka są przekazywane od starszego brata lub siostry do najmniejszego członka rodziny. Coraz popularniejsza jest też praktyka oddawania znajomym czy sprzedawania/kupowania rzeczy na takich serwisach jak OLX czy vinted. Przeszukując rzeczy dla kolejnego potomka lub kuzyna zauważamy często, że zdarzają się przypadki, gdy na ubraniach, które nie były używane przez długi czas, pojawiają się różne plamy o niezrozumiałym pochodzeniu.

Takie zabrudzenia może powstawać po prostu z biegiem czasu lub w wyniku niewłaściwych warunków przechowywania, a także w wielu przypadkach po prostu z przeoczenia. Chowamy zabrudzone rzeczy razem z innymi rzeczami. Tego typu plamy mogą mieć więcej niż rok, więc bardzo trudno będzie je usunąć w domu tak po prostu, ale możemy się podzielić kilkoma radami dla rodziców. 

Usuwanie starych żółtych plam

Żółte plamy pojawiają się na ubraniach często z biegiem czasu, lub są reakcją na czynniki takie jak mleko. Możemy stosować różne techniki, jak np do prania plam z potu na białych koszulach. Zawsze przed praniem warto sprawdzić czy materiał nadaje się do prania w pralce. W przypadku takich plam zalecamy użycie detergentów a nie naturalnych metod wybielania – zwłaszcza jeżeli mówimy o białych rzeczach i bardzo starych plamach.

Jednym ze sposobów może być:
1) Wymieszaj ze 150 gramami proszku do prania kilka łyżek wybielacza, który nie zawiera chloru, z taką samą ilością oleju roślinnego (można użyć zarówno oleju słonecznikowego, jak i oliwy z oliwek). Jeśli masz pod ręką dobry odplamiacz, możesz dodać do mieszanki taką samą ilość jak wybielacza.

2) Następnie powstałą mieszaninę należy rozcieńczyć w pięciu litrach wystarczająco ciepłej wody i namoczyć w niej rzeczy aż do następnego ranka.

3) Następnie zaleca się pranie rzeczy w zwykły sposób, stosując hipoalergiczny detergent do prania odzieży dziecięcej.

Usuwanie starych plam z owoców i jagód

Nieskomplikowane plamy z jabłek, bananów czy innych owoców można usunąć za pomocą zwykłego moczenia w ciepłej wodzie, w której wcześniej zaleca się dokładne rozpuszczenie kwasu cytrynowego w stosunku 1 litr wody na 1 łyżkę kwasku.

W niektórych przypadkach w wyeliminowaniu starych zabrudzeń z owoców lub warzyw może pomóc 72%-e mydło. Najpierw możemy dokładnie namydlić powierzchnię zabrudzenia, a następnie namoczyć obrobione ubrania w ciepłej wodzie z mydłem (na dwie godziny). Na końcu pierzemy w zwykły sposób z resztą ubrań z użyciem detergentów/proszków. 

Podobnych metod może być ogromna ilość. Dużym zainteresowaniem cieszą się porady dotyczące plam z marchewki, które jak mogłoby się wydawać sprać z biegiem czasu nie jest łatwo. Jest to zmora każdego rodzica, a często wystarczy na początku dobrać odpowiednie środki i każdą rzecz można uratować.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Poranione brodawki podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Karmienie piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia dziecka, ale może być również bolesne i nieprzyjemne dla matki. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się karmiące kobiety, są poranione brodawki. Co je powoduje, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Noszenie dziecka na rękach – potrzeba czy rozpieszczanie?

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najbardziej naturalnych i instynktownych sposobów okazywania mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że przez zbyt częste noszenie mogą rozpieścić swoje dziecko i zaszkodzić jego rozwojowi. Czy tak jest naprawdę? Czy noszenie na rękach ma same zalety, czy też niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźmy, co mówią na ten temat eksperci i badania naukowe.

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!