Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży! Gratulujemy! Następnym krokiem jest umówienie się na wizytę do ginekologa. Oto, czego możesz się spodziewać podczas takiego spotkania.
Podczas pierwszej wizyty u ginekologa potwierdzi on ciążę, a następnie przeprowadzi badanie, w celu oceny ogólnego stanu twojego zdrowia. Twoja waga i ciśnienie krwi zostaną zmierzone i zapisane. Lekarz może też zbadać twoje serce, płuca, brzuch i piersi. Lekarz zapyta cię także o badanie cytologiczne – w celu wykrycia raka szyjki macicy. Jeśli robiłaś dawno, będziesz miała je zlecone. Przejdziesz badanie czystości pochwy, w celu wykrycia zakażeń przenoszonych drogą płciową.
Zostanie też ci zlecone badanie moczu. Twój mocz zostanie sprawdzony pod kątem obecności białka, glukozy (cukru), białych krwinek, krwi i bakterii. Zlecone zostanie także pobranie krwi. Próbka krwi zostanie wykorzystana do określenia twojej grupy krwi i stanu Rh oraz sprawdzenia ewentualnej obecności anemii. Twoja krew będzie również badana pod kątem miana przeciwciał (poziomów) i odporności na niektóre choroby (takie jak różyczka i ospa wietrzna) i prawdopodobnie pod kątem niedoboru witaminy D.
Lekarz zaleci też ci badanie krwi pod kątem zakażeń przenoszonych drogą płciową, takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu B, kiła, rzeżączka, chlamydia i HIV. Niezwykle ważne jest również badanie poziomu cukru we krwi. Ginekolog powinien zlecić ci ten test, jeśli miałaś cukrzycę ciążową w poprzedniej ciąży lub jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej.
Ginekolog następnie ręcznie określi rozmiar twojej macicy i miednicy, jednocześnie sprawdzając, czy nie występują jakiekolwiek nieprawidłowości w obrębie macicy, jajników i jajowodów. To niezwykle ważne, ponieważ istnieją pewne czynniki, które mogą mieć wpływ na ciążę, takie jak np. wysokie ciśnienie krwi lub infekcje, które należy zidentyfikować i natychmiast poddać leczeniu.
Podczas pierwszej wizyty lekarz zapozna się również z twoją historią zdrowia i historią chorób występujących w twojej rodzinie, aby ustalić, czy istnieją jakiekolwiek czynniki ryzyka, które mogą mieć wpływ na przebieg twojej ciąży. Te czynniki ryzyka mogą obejmować twój wiek, wszelkie istniejące lub poprzednie schorzenia, które możesz mieć oraz wszelkie choroby genetyczne, które występują w twojej rodzinie.
Ginekolog zapyta cię również o wszelkie przebyte jak dotąd operacje lub choroby zakaźne, a także o wszelkie leki – na receptę lub bez recepty – które zażywasz lub przyjmowałaś w przeszłości.
Podczas pierwszej wizyty będziesz odpowiadać na wiele pytań, ale nie zapominaj, że twój lekarz również jest otwarty na to, żeby odpowiedzieć na twoje pytania! A tych na pewno będziesz miała mnóstwo. Kobietom w ciąży towarzyszy nie tylko ogromna ekscytacja, ale również niepewność. Zastanawiają się, co powinny jeść? Czy objawy i odczucia, które im towarzyszą są normalne? Jakich czynności powinny unikać w okresie ciąży? Jak często i czy w ogóle powinny ćwiczyć? Kiedy urodzą? Czy mogą uprawiać seks? Nie bój się zadawać nurtujących cię pytań. Lekarz jest po to, żeby ci pomóc i rozwiać wszelkie twoje wątpliwości dotyczące ciąży.
Ta pierwsza wizyta to dopiero początek śledzenia rozwoju twojego dziecka w okresie ciąży. Jeśli wybierzesz troskliwego i doświadczonego ginekologa, który z chęcią będzie odpowiadał na wszystkie twoje pytania i na każdym kroku będzie udzielał ci otuchy i wsparcia, ta dziewięciomiesięczna przygoda zapisze się w twoim umyśle na zawsze i pozostawi same miłe i przyjemne wspomnienia, co których będziesz chętnie wracać.
Pytania i odpowiedzi:
Czy to prawda, że pierwsza wizyta prenatalna jest najdłuższa?
Tak. Twoja pierwsza wizyta prenatalna może być jedną z najdłuższych, jakie będziesz mieć w czasie ciąży – i zdecydowanie będzie ona najbardziej drobiazgowa. Nie tylko przejdziesz różne testy w celu zgromadzenia niezbędnych informacji, ale także ginekolog poświęci mnóstwo czasu na pytania i udzielanie odpowiedzi. Otrzymasz również wiele porad – od tego, co jeść (lub nie), jakie witaminy prenatalne należy przyjmować i ile ćwiczyć…
Kiedy powinnam zaplanować pierwszą wizytę prenatalną?
Gdy tylko wynik testu ciążowego będzie pozytywny, zadzwoń do lekarza, aby umówić się na spotkanie. Dobra opieka prenatalna jest jednym z najważniejszych kroków zdrowej ciąży. Pierwsza wizyta prenatalna odbywa się zwykle w drugim miesiącu, między 6. a 8. tygodniem ciąży.
Jak powinnam przygotować się na pierwszą wizytę w ciąży?
Przygotuj przed taką wizytą kilka podstawowych informacji na temat:
Twojej osobistej historii medycznej: twoje szczepienia, przebyte poważne choroby lub operacje, alergie, w tym alergie na leki.
Twojej historii zdrowia psychicznego: każda historia depresji, zaburzeń lękowych lub innych zaburzeń zdrowia psychicznego.
Twojej historii ginekologicznej: wiek pierwszego okresu, szczegóły dotyczące twojego cyklu, problemy związane z PMS lub PMDD, wcześniejsze operacje ginekologiczne, historia nieprawidłowych rozmazów lub chorób przenoszonych drogą płciową.
Twojej historii położniczej: poprzednie ciąże, w tym komplikacje lub utrata ciąży oraz szczegóły dotyczące poprzednich porodów.
Potencjalnego narażenia na chorobę: wszelkie choroby zakaźne, na które możesz być narażona (np. jeśli niedawno podróżowałaś za granicę lub pracujesz w służbie zdrowia).
Zrób też przegląd swojej szafki na leki. Twój ginekolog będzie również chciał poznać nazwy i dawki wszelkich stosowanych przez ciebie leków i suplementów (w tym ziół i witamin).
Dowiedz się więcej na temat chorób, które występują w twojej rodzinie i rodzinie twojego partnera.
Zanotuj wszystkie swoje pytania. Podekscytowanie pierwszym spotkaniem prenatalnym sprawia, że wiele przyszłych mam zapomina zadać palące pytania, które nie dają im spokoju – więc zrób taką listę wcześniej i nie zapomnij zabrać jej ze sobą.
Czy zobaczę moje dziecko na USG?
USG prenatalne podczas pierwszej wizyty, jest najdokładniejszym sposobem potwierdzenia ciąży. Na takim obrazie możesz zobaczyć dziecko w formie niewielkiej fasolki. Przy bardzo dobrym sprzęcie można zobaczyć tę „fasolkę” już w 2. tygodniu ciąży. Wygląda ona wtedy, jak główka szpilki.
Zobacz także: KALENDARZ BADAŃ W CIĄŻY
AUTOR: ANNA BORKOWSKA
FOTO: PEXELS.COM