-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Pytania, które warto zadać lekarzowi prowadzącemu ciążę

Znacie to uczucie, kiedy dopiero po wyjściu od lekarza, nasuwają wam się pytania, które warto było zadać podczas wizyty? Ja tak. Dlatego w karcie ciąży zaczęłam nosić małą ściągę. Najzwyczajniej w świecie zaczęłam spisywać sobie pytania, które nasuwały mi się pomiędzy wizytami.

-Reklama-

Znacie to uczucie, kiedy dopiero po wyjściu od lekarza, nasuwają wam się pytania, które warto było zadać podczas wizyty? Ja tak. Dlatego w karcie ciąży zaczęłam nosić małą ściągę. Najzwyczajniej w świecie zaczęłam spisywać sobie pytania, które nasuwały mi się pomiędzy wizytami.

Być może macie to szczęście, że wasza lekarka jest zawsze pod telefonem i w każdej chwili chętnie odpowie na wasze pytania. Ja tego szczęścia nie mam, a dostać się do mojej doktor, poza planowymi wizytami, jest strasznie ciężko.

Ściąga u lekarza

Dlatego, kiedy coś mnie niepokoi spisuję wszystko na kartce i po badaniu, zasypuję lekarkę pytaniami. Pamiętajcie, lekarze są od tego, by odpowiadać na nasze pytania. Nie mogą was zbywać. Jeśli lekarz jest małomówmy i „odwala” brzydko mówiąc wizytę, po prostu go zmieńcie! Ciąża to czas, kiedy musicie być pełne spokoju.

Zwykle, jeśli lekarza coś niepokoi lub badania wyjdą niepomyślnie, sam nas o tym informuje. Jednak dla swojego dobrego samopoczucia, zawsze warto się upewnić!

O co warto pytać lekarza?

Przyjmowanie lekarstw…

Zdarza się, że w ciąży musimy przyjmować lekarstwa. Zwykle ma to miejsce wtedy, kiedy szkoda nieleczonej choroby jest większa niż ewentualnych konsekwencji brania leku. Zanim jednak wykupisz receptę, koniecznie zapytaj: co to jest za lek i jakie ma dokładnie działanie – czy działa miejscowo, czy ogólnoustrojowo? Co się stanie, jeśli nie zdecydujesz się go przyjąć? Czy jest bezpieczny dla dziecka (ponieważ badania na ciężarnych się nie wykonuje, zapobiegawczo na większości medykamentów znajdziemy informację, by nie stosować w ciąży). Ważne też, byś już na początku wiedziała jak długo będzie trwać leczenie – w razie zmiany lekarza czy wizyty w szpitalu, taka wiedza bardzo się przyda.
Już na wstępie suplementacji, warto się też dowiedzieć ile będziesz przyjmować także kwas foliowy, żelazo czy magnez, jeśli masz takie zalecenia.

Czy to normalne, że…

Szczególnie kiedy jesteśmy w ciąży pierwszy raz, wiele objawów może nas niepokoić. Pytajmy się więc lekarza o wszystkie zmiany w swoim ciele: o wagę (czy nie wzrasta zbyt szybko), niepokojący śluz (zapach, kolor, konsystencja, ilość), wszelkie pobolewanie brzucha i podbrzusza – często bóle w ciąży są fizjologiczne, ale lekarz powinien o nich wszystkich wiedzieć. Z dobrym lekarzem możemy też porozmawiać o zmianach w swoim nastroju, psychice itd. Oczywiście nie mówię tu o terapii, ale zwykłej rozmowie. Czasem kilka słów od profesjonalisty, naprawdę potrafi podnieść na duchu.

Formalności…

Tego niestety nie da się uniknąć. Powiedz lekarzowi jaki zawód wykonujesz i na czym polega twoja praca. Każda ciąża jest inna i może będziesz potrzebowała więcej odpoczynku. Gdy twoje samopoczucie tego wymaga, śmiało proś o zwolnienie od pracy jakakolwiek by ona nie była. Gdy usłyszysz, że ciąża to nie choroba, zmień lekarza. Dobrze też zapytać o zaświadczenie o opiece lekarskiej (potrzebne do becikowego).
Pamiętaj też o poinformowaniu lekarza o swoich wszystkich chorobach – oczu, kręgosłupa czy innych chorobach przewlekłych. W ciąży będą one wymagały dodatkowych konsultacji, na które lekarz powinien wypisać ci skierownie.

Badania…

Pamiętaj, że nie musisz się na nich znać. Przed wizytą przejrzyj odebrana wyniki i porównaj je z normami – niektóre odchylenia od normy w ciąży są fizjologiczne, ale inne nie. Lekarz przeglądając badania, powinien ci wyjaśnić czy nieprawidłowy wynik
(poza granicami normy) jest spowodowany ciążą, czy może swiadczyć o innym schorzeniu.

Gdzie rodzić?

Choć wybór szpitala należy do rodziców, warto poznać opinię lekarza. Zapewne lepiej zna swoje środowisko i może doradzić, gdzie będą dla nas lepsze warunki porodu – gdzie dobrze robią cesarkę, a gdzie jest lepszy oddział neonatologczny.

USG

Czy wszystko w porządku? To pytanie pewnie najczęściej pada z ust przyszłej mamy, czy rodziców. Drugie, równie popularne: czy widać już płeć? 🙂 Tymczasem, z USG lekarz może wyczytać naprawdę sporo o naszym dziecku i to rzeczy dużo ważniejszych, mówiących tak naprawdę o zdrowiu naszego dziecka. Jak jest duże, czy w narządach wewnętrznych wszystko jest w porządku. Możesz też śmiało zapytać o ułożenie dziecka – potwierdzisz wtedy, czy ty podobnie „odczuwasz dziecko” – kopniaki w żebra to prawdopodobnie znak, że dziecko jest już ułożone główkowo.

Zgłaszaj wszystko, co cię niepokoi: od opuchlizny przez zawroty głowy po dziwne bóle brzucha – większość niepokojących objawów jest normalna w ciąży, ale niektóre mogą świadczyć o jakiś nieprawidłowościach.

Zobacz też: Glukoza – słodkie ciążowe szaleństwo

autor: @laura
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Nowy sezon Strażaka Sama z polskim akcentem! Do gry wchodzi Polka – pilotka Krystyna!

Kochacie Strażaka Sama? Pokochacie go jeszcze bardziej! Nowa postać pilotki Krystyny Kaminski, kierującej samolotem ratowniczym, wnosi jeszcze więcej radości i edukacji dla dzieci. Nowy, 14. sezon Strażaka Sama możecie oglądać od soboty (10 grudnia) na kanale MiniMini+.

Dermokosmetyki – kosmetyki do zadań specjalnych

Dermokosmetyki - termin powszechnie znany i często stosowany, ale czym są tak naprawdę dermokosmetyki? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Najlepsze szkoły rodzenia online

Uczestnictwo w szkole rodzenia bez wychodzenia z domu? Od jakiegoś czasu jest to możliwe. Szkoły rodzenia online są z roku na rok coraz bardziej popularne i świetnie wpisują się w dzisiejsze potrzeby przyszłych rodziców.

Pęknięcie krocza – wszystko co powinnaś o tym wiedzieć

Pęknięcie krocza to częsty uraz w porodzie naturalnym. Choć zdarza się u wielu rodzących i pociąga za sobą wiele powikłań, czasem nie da się mu zapobiec. Co powinnaś wiedzieć na temat pęknięcia krocza?

Jak zmienić mleko modyfikowane – instrukcja

Kiedy, jak i dlaczego zmieniamy mleko w diecie dziecka? Powodów może być mnóstwo, a nagła zmiana pokarmu może okazać się trudna zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka. Eksperci programu edukacyjnego Nestlé Baby&Me zebrali garść cennych informacji na temat tego jak bezpiecznie i łagodnie wprowadzić do diety maleństwa nowe mleko modyfikowane.