-Reklama-

Glukoza – słodkie ciążowe szaleństwo

Na to badanie szłam z nastawieniem całkiem pozytywnym. Uwielbiam słodycze i sądziłam, że to dla mnie żadne wyzwanie – w pierwszej ciąży poszło gładko. Myślałam, że i tak będzie tym razem. Z miną nietęgą, ale bez większych problemów wypiłam dawkę – zalecane 75 g glukozy na czczo, a jakże! Ale co się działo potem...

-Reklama-

Na to badanie szłam z nastawieniem całkiem pozytywnym. Uwielbiam słodycze i sądziłam, że to dla mnie żadne wyzwanie – w pierwszej ciąży poszło gładko. Myślałam, że i tak będzie tym razem. Z miną nietęgą, ale bez większych problemów wypiłam dawkę – zalecane 75 g glukozy na czczo, a jakże! Ale co się działo potem…

Ponieważ, jak wiecie, jestem w drugiej ciąży, do badania glukozy w ciąży podeszłam naprawdę wyluzowana. Pierwsza moja próba badania – test obciążenia glukozą (sprzed kilku lat)  wyglądała tak, że pobrano mi krew, wypiłam bez problemu glukozę, a następnie poszłam na kolejne badania krwi. I tyle. Moje samopoczucie na tym nie ucierpiało.

Test obciążenia glukozą – czy można się jakoś przygotować do tego badania?

Kilka lat temu z reguły robiło się badania 2-stopniowe (badania na czczo i po wypiciu glukozy). Teraz raczej 3-stopniowe (badanie na czczo i dwa razy po: godzinę i dwie) i do tego glukoza 75 g, a nie 50 g jak kiedyś.

Ponieważ badanie (łącznie) trwa nieco ponad 2 godziny a w przychodni badania są do 10tej, warto stawić się przed 8. Ja tego dnia zabrałam sobie ze sobą książkę, magazyny, notes – aby się nie nudzić… Jak się domyślacie, raczej z niczego nie skorzystałam. Glukozę wypiłam z miną nietęgą, ale jakoś poszło. Usiadłam i wtedy się zaczęło. Najpierw zrobiło mi się duszno, a potem stałam się bardzo senna. Poszłam do gabinetu i wystraszyłam panie pielęgniarki… (podobno byłam blada jak ściana) położyłam się i po kilkunastu minutach wszystko się jakoś unormowało. Pamiętajcie, żeby zabrać osobę towarzyszącą na takie badanie – zawsze to jakieś wsparcie. Oczywiście wszystko może być ok, ale lepiej mieć zabezpieczenie.

Test obciążenia glukozą – jak wygląda to badanie i kiedy się je wykonuje?

Próba glukozytest obciążenia glukozą (GTC) wykonuje się pomiędzy 24. a 28. tc. Wszystko po to, by wykluczyć lub zdiagnozować ewentualną cukrzycę ciążową. W zależności od tego, w jakiej przychodni będziemy robić badanie, trzeba albo stawić się po prostu na badanie (przychodnia zapewnia glukozę) lub wcześniej kupić 50 g lub 70 g glukozy w aptece – lekarz zleci jaką dawkę. Po wykonaniu badania na czczo, należy w kilka minut wypić glukozę i za godzinę ponownie poddać się badaniu i po następnych 60 minutach, kolejny raz. Aby nieco zniwelować słodycz glukozy, można sobie dodać do roztworu glukozy parę kropel soku z cytryny.

Wyniki badań – glukoza 75 g

Glukoza – poziom w surowicy: 70-100 mg/dl
Glukoza po obciążeniu 75 g po 1 godzinie – do 180 mg/dl
Glukoza po obciążeniu 75 g po 2 godzinach – do 140 mg/dl

Cukrzyca ciążowa – jak się leczy?

Leczenie cukrzycy ciążowej, w większości przypadków, polega na stosowaniu odpowiedniej diety. Cukrzyca ciążowa zwykle mija po ciąży, ale i wtedy warto kontrolować poziom cukru.

Na szczęście moje wyniki badania okazały się prawidłowe. Potwierdziła mi to moja lekarka – koniecznie pokaż wyniki swojemu lekarzowi prowadzącemu.

Dzielcie się swoim doświadczeniem z czasu ciąży, czekam na Wasze listy pod adresem: [email protected]

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!