-Reklama-

Owulacja – jak obliczyć dni płodne?

Zastanawiasz się jak obliczyć dni płodne, bo starasz się o ciążę? A może przeciwnie - termin owulacji jest ci potrzebny, bo chcesz uniknąć zapłodnienia? Kiedy dokładnie są dni płodne w kalendarzu miesiączkowych i co to jest owulacja - powtarzamy jeszcze raz.

-Reklama-

Zastanawiasz się jak obliczyć dni płodne, bo starasz się o ciążę? A może przeciwnie – termin owulacji jest ci potrzebny, bo chcesz uniknąć zapłodnienia? Kiedy dokładnie są dni płodne w kalendarzu miesiączkowych i co to jest owulacja – powtarzamy jeszcze raz.

Zastanawiasz się jak obliczyć dni płodne? Postaramy się to wyjaśnić. Kalendarz miesiączkowy powinna prowadzić każda kobieta starająca się o dziecko, wtedy zwiększa swoje szanse na zapłodnienie. Z drugiej strony wiele kobiet stosuje kalendarz dni płodnych jako pewnego rodzaju metodę antykoncepcji i nie stosuje żadnej innej mowa tu o tzw. kalendarzyku małżeńskim. Co nie jest wcale takie proste i bardzo często zgubne. Dobrze,  tylko jak obliczyć dni płodne? Zacznijmy od początku.

Co to jest owulacja?

Owulacja to moment wydostania się dojrzałego jajeczka (komórki jajowej) z tzw. pęcherzyka Graafa.

Kiedy są dni płodne?

Dokładnie w połowie cyklu miesiączkowego. Przy cyklu 28-dniowym, owulacja wypada w 14 dniu od terminu ostatniej miesiączki i 14 dni przed pojawieniem się kolejnej menstruacji.

Jak obliczyć dni płodne?

Teoretycznie jest to bardzo proste – termin owulacji wyliczymy dzieląc długość cyklu na pół. Sprawa się jednak komplikuje, gdy nasze cykle miesiączkowe nie są tak regularne, książkowe. Jeśli twój cykl miesięczkowy jest dłuższy niż wspomniane 28 dni, wówczas owulacja przypadnie na 14 dni, ale przed wystąpieniem miesiączki – problem pojawia się, kiedy twój cykl jest zmienny, bo wówczas nie wiesz kiedy możesz spodziewać się następnej menstruacji. Jeśli twoje cykle są krótksze, ale stałe, wówczas owulacja będzie proporcjonalnie bliżej terminu ostaniej miesiączki np. cykl 24 dniowy – owulacja wypadnie około 12 dnia od ostatniej miesiączki.

Testy owulacyjne – pomogą ci określić dni płodne

Dni płodne to nie tylko sama owulacja. Do zapłodnienia może dojść zarówno przed, jak i po jajeczkowaniu. Jeśli chcesz zajść w ciążę lub przeciwnie – poprzez monitorowanie swojego cyklu, chcesz uniknąć zapłodnienia, obserwuj swoje ciało. Podczas owulacji:

  • śluz staje się przejrzysty i rozciągliwy jak surowe białko kurze, czujesz też większą wilgotność
  • możesz czuć pobolewnia brzucha jak na miesiączkę lub ucisk po jednej stronie brzucha – zwykle po stronie owulacji
  • temperatura twojego ciała wzrasta nawet o kilka kresek! – wiesz, że są nawet specjalne termometry do monitorowaniu etapu cyklu?
  • możesz odczuwać większe libido

Jeśli bardzo zależy ci na dokładnych wyliczeniu dni płodnych, kup sobie w aptece specjalny test owulacyjny – jego działanie polega na wykryciu w moczu specjalnego hormonu o nazwie LH, którego poziom wzrasta tuż przed samą owulacją. Pomocne w obliczeniu dni płodnych są także specjalne kalkulatory dni płodnych – które po wprowadzeniu odpowiednich danych (pierwszy dzień miesiączki oraz długość cyklu), szacują dzień, w którym mamy największą na zapłodnienie – dni płodne.

Cykle miesiączkowy nie są sobie równe

Niestety natura jest tylko naturą. Mimo prowadzenia kalendarzyka, obserwacji własnego ciała czy nawet używania testów owulacyjnych, nigdy nie masz pewności, kiedy dokładnie wypada owulacja i czy jesteś w stanie obliczyć dni płodne. Nie traktuj więc tej metody jako jedynej metody antykoncepcyjnej.

autor: freya

foto: foter.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również