-Reklama-

Odwiedziny u noworodka. Jak się zachować?

Ten tekst niech będzie przestrogą i małym poradnikiem dla osób, które będą odwiedzać noworodka. Jako matka niemowlęcia, w końcu mam możliwość wykrzyczeć wam to, czego z racji dobrego wychowania nie zrobiłam, gdy moja rodzina i znajomi odwiedzali nas po porodzie. Oto moje rady, które warto wziąć sobie do serca zanim staniecie w progu domu, w którym właśnie zamieszkało małe dziecko.

-Reklama-

Tak naprawdę nie masz nic przeciwko, by was odwiedzali. Irytuje cię jednak to, że nie potrafią się zachować przy noworodku i traktują wizytę jak koleżeńskie spotkanie. A przecież noworodek to bezbronna i słaba istota, która wymaga zupełnie innego traktowania.

Odwiedziny u noworodka. Jak się zachować?

Nie pal przed wizytą. Nie ma nic gorszego niż papierosowy smród, szczególnie jeśli zamierzasz mieć kontakt z noworodkiem. Jako matka nie wyobrażam sobie, by po twoim wyjściu moje dziecko było przesiąknięte zapachem tytoniu.

Nie pij przy moim dziecku gorących napojów! Jedną z moich obsesji poporodowych był ogromny strach przed przypadkowym poparzeniem dziecka kawą lub herbatą. Wystarczy moment nieuwagi.

Raczej nie zabieraj ze sobą małych dzieci. Mi osobiście trudno było powiedzieć o tym każdemu podczas zapraszania do siebie, ale w głębi duszy łudziłam się, że zaproszeni goście będą na tyle rozsądni, że idąc z wizytą do noworodka nie będą brać ze sobą swoich małych pociech. Po pierwsze – małe dzieci trudno upilnować i zwykle traktują noworodka jak lalkę, co może być groźne. Po drugie – zachowują się głośno i mogą przestraszyć dziecko. Po trzecie – strasznie się bałam o zdrowie mojego malucha, gdy odwiedzał je przedszkolak tuż po przebytym rotawirusie…

Nie bagatelizuj godziny, na którą cię ktoś zaprosił. To, że świeżo upieczeni rodzice podali ci konkretny czas wizyty, znaczy tyle, że chcą cię gościć, gdy maluch będzie nakarmiony, przewinięty i wyspany. Spóźnienie się może mocno zaburzyć rytm dnia noworodka.

Myj ręce po przyjściu. Zawsze mnie to irytowało. Czy ludzie naprawdę uważają, że skoro przyszli w zimowych rękawiczkach albo jechali samochodem, są zwolnieni z dbania o higienę rąk? Dotykanie noworodka pełnymi groźnych bakterii rękoma, może mieć dla niego przykre konsekwencje.

Nie budź dziecka! Gdy zjawiasz się z wizytą u noworodka a on akurat śpi, nie wybudzaj go dla swojego kaprysu, by np. zobaczyć jaki ma kolor oczu albo jak na ciebie zareaguje. Chcesz zobaczyć dziecko, jak nie śpi? Poczekaj godzinę, dwie – z pewnością się doczekasz.

Nie przychodź tuż po chorobie lub co gorsza – w jej trakcie. Myślisz – mały katar nie jest groźny – a dla dziecka może być bardzo niebezpiecznym początkiem infekcji. Układ odpornościowy noworodka jest dość słaby, dlatego nie należy mu fundować atrakcji w postaci wirusów. Pamiętaj, co się odwlecze to nie uciecze…

Nie całuj noworodka! Jeju, jak ja tego nie lubiłam, gdy ktoś naruszał granicę bliskości z moim dzieckiem i całował je. Niedopuszczalne jest całowanie po twarzy, ale również i po rączkach, które maluch sobie potem wpycha do ust. Jeśli już nie możesz się powstrzymać, mały buziak w główkę będzie najmniejszym złem.

Nie próbuj być drugą matką. Zrozum, że w kobiecie, która dopiero co urodziła, buzują hormony. Ona nie lubi patrzeć, jak jej dziecko tuli w ramionach lub karmi ktoś inny, a co gorsza – maluchowi to się bardzo podoba. Zazdrość to mało powiedziane. Oszczędź kobiecie złych emocji i nie próbuj matkować jej dziecku.

Nie dawaj rad! Czy może być coś bardziej irytującego niż wtrącanie się w czyjeś życie? No właśnie! A ten kto przychodząc z wizytą do noworodka wymądrza się i daje złote rady młodej mamie – właśnie to robi. Pamiętaj, jeśli mama będzie potrzebować twojej pomocy, na pewno o nią poprosi. A tymczasem nie wychodź przed szereg…

Nie myśl, że to będzie wizyta, podczas której wszyscy będą wokół ciebie skakać. To dziecko jest najważniejsze, a młodzi rodzice są zbyt zaangażowani w opiekę nad nim. Bądź wyrozumiały – nie wymagaj, by częstowali cię kawą, herbatą, obiadem. Jeśli zaproponują ci coś do picia czy do jedzenia – zaoferuj, że pomożesz im w przygotowaniach. Na koniec wizyty posprzątaj po sobie np. odnieś naczynia do kuchni. Nie dokładaj młodym rodzicom obowiązków.

Nie towarzysz w intymnych sytuacjach. W trakcie twojej wizyty, młoda mama musi nakarmić dziecko piersią? Pozwól jej zrobić w ustronnym miejscu i nie narzucaj jej swojej obecności. Nie zaglądaj w pieluchę malucha, gdy dziecko jest przewijane. Nie bądź gapiem w łazience, gdy maluch jest kąpany. Jeśli świeżo upieczeni rodzice będą cię potrzebować, na pewno dadzą ci to do zrozumienia.

Szanuj czas. W gościach u noworodka nie przesiaduj godzinami. Optymalny czas wizyty to maksymalnie 2 godziny. Nie narzucaj się młodym rodzicom – oni i dziecko potrzebują dużo spokoju. Z pewnością są zmęczeni nieprzespanymi nocami i siedząc z tobą, tracą szansę na małą drzemkę.

Bądź wyrozumiały/a. Młodzi rodzice z pewnością nie będą robić z twojej wizyty wielkiego święta. Nie ubiorą się elegancko, być może przyjmą cię w dresach a świeżo upieczona mama nie będzie w najlepszej formie. Pamiętaj, że to normalne, gdy noworodek jest w domu, dlatego nie zawstydzaj gospodarzy uroczystym strojem.

Nie kupuj zabawek! Noworodek nie jest jeszcze zdolny do tego, by się bawić. Nic mu po grającym misiu czy zestawie klocków. Jeśli chcesz zrobić maluchowi prezent, postaw na praktyczność. Rodziców dziecka z pewnością ucieszy np. zapas pieluch, ręcznik kąpielowy, ubranka czy kosmetyki do pielęgnacji niemowląt.

Jeśli zdecydujesz się na ubranka, wybieraj te z najlepszej bawełny, dobrej jakości, aby dziecko nie dostało uczulenia. Ładnie wyglądają ubranka zapakowane w pudełeczko prezentowe. Zestawy takich ubranek znajdziesz w naszym sklepie mamy-mamom.pl/sklep

Bembi to marka ciesząca się dużą renomą wśród mam. Zestawy wyprawkowe pakowane są specjalne, estetyczne pudełka.

Przeczytaj jeszcze:

Ale dziwny ten noworodek!

Noworodek musi spać na plecach!

autor: Sylwia
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

2 KOMENTARZE

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również