-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Rozszerzanie diety. Nowy schemat WHO

WHO w tym roku ogłosiła nowy schemat żywienia niemowląt. Po raz pierwszy nie ma wyraźnego podziału na dzieci karmione piersią i mlekiem modyfikowanym. Jak powinno wyglądać rozszerzanie diety u dziecka?

-Reklama-

Najnowszy schemat żywienia jest efektem badań nad alergiami pokarmowymi. Wprowadza dużą swobodę karmienia – zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. To dziecko ma decydować ile zjeść, zaś rodzic odpowiada za dobór odpowiednich posiłków. Oto najważniejsze wytyczne.

Jak powinno wyglądać rozszerzanie diety u niemowląt?
 • Dzieci karmione piersią i mlekiem modyfikowanym, przy rozszerzaniu diety powinny być traktowane tak samo.
 • Zaleca się karmić dziecko samym mlekiem przez pierwsze pół roku życia.
 • Rodzic ma dość dużą swobodę dobierania posiłków dla malucha. Musi robić to w oparciu o jego umiejętności ( np. wprowadza pokarmy rozdrobnione wówczas, gdy maluch potrafi je przełykać).
 • Dziecko decyduje ile zje i czy w ogóle zje. Nie ma ścisłych wyliczeń dotyczących gramatury posiłków. Ważna zasada jest taka, by dziecka do jedzenia nie zmuszać.
 • Nie ma już podziału na białko i żółtko w przypadku jajka. Jajka w całości wprowadzamy w 7. miesiącu życia.
 • Przetwory mleczne mogą być wprowadzane wcześniej niż zalecano kiedyś. Obecnie dobrym okresem jest 7 miesiąc życia malucha. Należy to jednak robić roztropnie – pojedynczo, z przerwami, małymi porcjami, by obserwować ewentualne reakcje. Trzeba zadbać, by były to naturalne produkty a nie słodzone jogurty czy serki.
 • Przy wprowadzaniu papek z warzyw i owoców, w pierwszej kolejności należy dziecku podać warzywa , dopiero po 2 tygodniach jedzenia warzyw powinno się wprowadzić owoc, gdyż ten zwykle jest słodszy i smaczniejszy – podany wcześniej mógłby zniechęcić malucha do jedzenia warzyw.
 • Mięso wprowadzamy delikatnie – najpierw gotujemy je oddzielnie i dodajemy do warzywnego wywaru.
 • Zaleca się częstsze podawanie ryb, w momencie gdy dziecko zaczyna jeść mięso. Maluch może jeść rybę nawet 2 razy w tygodniu.
 • Dziecko powinno pić jak najwięcej wody. Woda może zastąpić napoje i herbatki. Niesłodzone soki z owoców należy podawać w niewielkiej ilości.
 • Pierwsze posiłki nie powinny byś solone i słodzone.
Rozszerzanie diety – schematy żywieniowe niemowląt
schemat-1AUTOR: IGUANA
GRAFIKA: MAMY-MAMOM.PL
FOTO:  benklocek / Foter / CC BY-SA

To Ci się przyda!

„Co jedzą szczęśliwe bobasy?”
Książka jest napisana przez dr med. Izabelę Jastrzębską – lekarkę z 20 letnią praktyką, a także mamę 6 dzieci! Naprawdę ciężko o lepszego i bardziej profesjonalnego doradcę w dziedzinie rozszerzania diety.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

5 KOMENTARZE

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

9 ciekawostek o dzieciach urodzonych w lutym

Twój maluch urodzi lub urodził się w lutym? Sprawdź, co o twoim dziecku mówi miesiąc jego urodzin! Oto rzeczy, których nie wiedziałaś o dzieciach urodzonych w drugim miesiącu roku.

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!