-Reklama-
-Reklama-

Noworodek i normy. Co, jak i ile?

Urodziłaś dziecko. Wychodzisz z nim ze szpitala do domu i wtedy pojawia się ta niepewność. Czy on dobrze przybiera na wadze? Czy powinien robić tyle kup dziennie? Ile dawać mu mleka? Mnóstwo pytań i brak odpowiedzi. Spróbujemy ci pomóc.

-Reklama-

Noworodek to jedna wielka zagadka. Nie mówi, nie ma z nim jakiegoś lepszego kontaktu i co najważniejsze – nie ma do niego instrukcji obsługi. I choć każdy noworodek jest inny i trudno traktować wszystkie nowo narodzone dzieci tak samo, istnieją pewne normy, które można do niego odnieść. Jak one wyglądają?

Ile śpi noworodek?

Noworodek potrafi przespać nawet 20 godzin w ciągu doby. Z każdym tygodniem, potrzeba snu jest mniejsza. Generalizując – kilkutygodniowe dziecko może mieć potrzebę drzemki nawet 4-5 razy w ciągu dnia. Dobra drzemka trwa nawet 3 godziny, przy dłuższym spaniu noworodka powinno się wybudzać, bo długa drzemka może grozić spadkiem cukru we krwi i wywołaniem hipoglikemii.

Jak często należy karmić noworodka?

Noworodki zwykle dają znać o tym, że są głodne, dlatego najlepszą metodą jest karmienie dziecka w tym okresie na żądanie – bez opracowywania harmonogramu karmień. To zbyt małe dziecko, by wkładać je w ramy czasowe i ilościowe. Trzeba jednak dbać, by tych karmień na dobę było co najmniej 8 – maluch nie je dużo i szybko trawi pokarm, więc ma częstą potrzebę wypełniania swojego żołądka.

Ile mleka powinien zjadać noworodek?

  • karmienie piersią

Karmiąc dziecko piersią, trudno oszacować ilość pokarmu, jaką zjada. Można jednak określić, czy się najada czy nie. Dziecko, które przerywa karmienie odwracając główkę lub zasypia, zwykle w ten sposób kończy swój posiłek. Warto jednak dbać o efektywne karmienie. Noworodek powinien ssać nieprzerwanie przez 15-20 minut. To oznaczałoby, że jest najedzony i będzie się domagać kolejnego karmienia za 2-3 godziny.

  • karmienie butelką

Łatwiej jest kontrolować ilość zjadanego pokarmu, jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym lub mlekiem ściągniętym do butelki. Tak wyglądają normy:

Tygodniowy noworodek – 30-60 ml mleka na karmienie
2-tygodniowy noworodek – 70-80 ml mleka na karmienie
3-tygodniowy noworodek – 80-90 ml mleka na karmienie
Miesięczne dziecko – 90-110 ml mleka na karmienie

Ile pieluch zużywa noworodek i jaka powinna być ich zawartość?

Zużycie pieluch przez pierwszy miesiąc – około 10 pieluch dziennie

Mocz:

1 dzień życia – 1-2 pieluchy mokre na dobę (nieznacznie mokre)
2 dzień życia – co najmniej 2 mokre pieluchy
1 tydzień życia – co najmniej 6 mokrych pieluch na dobę
2-3 tydzień życia – co najmniej 8 mokrych pieluch na dobę

Stolec:

1-2 dzień życia – 1-2 kupki na dobę (stolec czarny lub zgniłozielony)
3-4 dzień życia – 3 kupki na dobę (stolec przejściowy – brązowy, zielony)
1-4 tydzień życia – 3-4 kupki na dobę (stolec żółty, papkowaty)

Ile powinien przybierać na wadze noworodek?

W pierwszych trzech dobach dziecko traci średnio na wadze około 7% swojej wagi urodzeniowej. Zaczynając od 4-5 doby życia noworodek przybiera od 26 do 31 g na dobę. Swoją wagę urodzeniową osiąga w 10-14 dobie życia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Noworodek przechodzi pierwsze skoki rozwojowe w pierwszych tygodniach życia. Z tym wiążą się pewne zmiany w zachowaniu dziecka np. „wiszenie na piersi”, częstsze wybudzanie się w nocy czy niespokojne ssanie. To całkiem normalne i po jakimś czasie mija. Zdrowy noworodek charakteryzuje się tym, że jest bardzo aktywny, głośno płacze, budzi się na karmienie a po jedzeniu jest spokojne i zadowolone.

Przeczytaj jeszcze:

Ale dziwny ten noworodek!

Odwiedziny u noworodka – jak się zachować?

Noworodek sam pełznie do piersi – FILM

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?