-Reklama-

Noworodek i normy. Co, jak i ile?

Urodziłaś dziecko. Wychodzisz z nim ze szpitala do domu i wtedy pojawia się ta niepewność. Czy on dobrze przybiera na wadze? Czy powinien robić tyle kup dziennie? Ile dawać mu mleka? Mnóstwo pytań i brak odpowiedzi. Spróbujemy ci pomóc.

-Reklama-

Noworodek to jedna wielka zagadka. Nie mówi, nie ma z nim jakiegoś lepszego kontaktu i co najważniejsze – nie ma do niego instrukcji obsługi. I choć każdy noworodek jest inny i trudno traktować wszystkie nowo narodzone dzieci tak samo, istnieją pewne normy, które można do niego odnieść. Jak one wyglądają?

Ile śpi noworodek?

Noworodek potrafi przespać nawet 20 godzin w ciągu doby. Z każdym tygodniem, potrzeba snu jest mniejsza. Generalizując – kilkutygodniowe dziecko może mieć potrzebę drzemki nawet 4-5 razy w ciągu dnia. Dobra drzemka trwa nawet 3 godziny, przy dłuższym spaniu noworodka powinno się wybudzać, bo długa drzemka może grozić spadkiem cukru we krwi i wywołaniem hipoglikemii.

Jak często należy karmić noworodka?

Noworodki zwykle dają znać o tym, że są głodne, dlatego najlepszą metodą jest karmienie dziecka w tym okresie na żądanie – bez opracowywania harmonogramu karmień. To zbyt małe dziecko, by wkładać je w ramy czasowe i ilościowe. Trzeba jednak dbać, by tych karmień na dobę było co najmniej 8 – maluch nie je dużo i szybko trawi pokarm, więc ma częstą potrzebę wypełniania swojego żołądka.

Ile mleka powinien zjadać noworodek?

  • karmienie piersią

Karmiąc dziecko piersią, trudno oszacować ilość pokarmu, jaką zjada. Można jednak określić, czy się najada czy nie. Dziecko, które przerywa karmienie odwracając główkę lub zasypia, zwykle w ten sposób kończy swój posiłek. Warto jednak dbać o efektywne karmienie. Noworodek powinien ssać nieprzerwanie przez 15-20 minut. To oznaczałoby, że jest najedzony i będzie się domagać kolejnego karmienia za 2-3 godziny.

  • karmienie butelką

Łatwiej jest kontrolować ilość zjadanego pokarmu, jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym lub mlekiem ściągniętym do butelki. Tak wyglądają normy:

Tygodniowy noworodek – 30-60 ml mleka na karmienie
2-tygodniowy noworodek – 70-80 ml mleka na karmienie
3-tygodniowy noworodek – 80-90 ml mleka na karmienie
Miesięczne dziecko – 90-110 ml mleka na karmienie

Ile pieluch zużywa noworodek i jaka powinna być ich zawartość?

Zużycie pieluch przez pierwszy miesiąc – około 10 pieluch dziennie

Mocz:

1 dzień życia – 1-2 pieluchy mokre na dobę (nieznacznie mokre)
2 dzień życia – co najmniej 2 mokre pieluchy
1 tydzień życia – co najmniej 6 mokrych pieluch na dobę
2-3 tydzień życia – co najmniej 8 mokrych pieluch na dobę

Stolec:

1-2 dzień życia – 1-2 kupki na dobę (stolec czarny lub zgniłozielony)
3-4 dzień życia – 3 kupki na dobę (stolec przejściowy – brązowy, zielony)
1-4 tydzień życia – 3-4 kupki na dobę (stolec żółty, papkowaty)

Ile powinien przybierać na wadze noworodek?

W pierwszych trzech dobach dziecko traci średnio na wadze około 7% swojej wagi urodzeniowej. Zaczynając od 4-5 doby życia noworodek przybiera od 26 do 31 g na dobę. Swoją wagę urodzeniową osiąga w 10-14 dobie życia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Noworodek przechodzi pierwsze skoki rozwojowe w pierwszych tygodniach życia. Z tym wiążą się pewne zmiany w zachowaniu dziecka np. „wiszenie na piersi”, częstsze wybudzanie się w nocy czy niespokojne ssanie. To całkiem normalne i po jakimś czasie mija. Zdrowy noworodek charakteryzuje się tym, że jest bardzo aktywny, głośno płacze, budzi się na karmienie a po jedzeniu jest spokojne i zadowolone.

Przeczytaj jeszcze:

Ale dziwny ten noworodek!

Odwiedziny u noworodka – jak się zachować?

Noworodek sam pełznie do piersi – FILM

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!