-Reklama-

Noworodek i normy. Co, jak i ile?

Urodziłaś dziecko. Wychodzisz z nim ze szpitala do domu i wtedy pojawia się ta niepewność. Czy on dobrze przybiera na wadze? Czy powinien robić tyle kup dziennie? Ile dawać mu mleka? Mnóstwo pytań i brak odpowiedzi. Spróbujemy ci pomóc.

-Reklama-

Noworodek to jedna wielka zagadka. Nie mówi, nie ma z nim jakiegoś lepszego kontaktu i co najważniejsze – nie ma do niego instrukcji obsługi. I choć każdy noworodek jest inny i trudno traktować wszystkie nowo narodzone dzieci tak samo, istnieją pewne normy, które można do niego odnieść. Jak one wyglądają?

Ile śpi noworodek?

Noworodek potrafi przespać nawet 20 godzin w ciągu doby. Z każdym tygodniem, potrzeba snu jest mniejsza. Generalizując – kilkutygodniowe dziecko może mieć potrzebę drzemki nawet 4-5 razy w ciągu dnia. Dobra drzemka trwa nawet 3 godziny, przy dłuższym spaniu noworodka powinno się wybudzać, bo długa drzemka może grozić spadkiem cukru we krwi i wywołaniem hipoglikemii.

Jak często należy karmić noworodka?

Noworodki zwykle dają znać o tym, że są głodne, dlatego najlepszą metodą jest karmienie dziecka w tym okresie na żądanie – bez opracowywania harmonogramu karmień. To zbyt małe dziecko, by wkładać je w ramy czasowe i ilościowe. Trzeba jednak dbać, by tych karmień na dobę było co najmniej 8 – maluch nie je dużo i szybko trawi pokarm, więc ma częstą potrzebę wypełniania swojego żołądka.

Ile mleka powinien zjadać noworodek?

  • karmienie piersią

Karmiąc dziecko piersią, trudno oszacować ilość pokarmu, jaką zjada. Można jednak określić, czy się najada czy nie. Dziecko, które przerywa karmienie odwracając główkę lub zasypia, zwykle w ten sposób kończy swój posiłek. Warto jednak dbać o efektywne karmienie. Noworodek powinien ssać nieprzerwanie przez 15-20 minut. To oznaczałoby, że jest najedzony i będzie się domagać kolejnego karmienia za 2-3 godziny.

  • karmienie butelką

Łatwiej jest kontrolować ilość zjadanego pokarmu, jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym lub mlekiem ściągniętym do butelki. Tak wyglądają normy:

Tygodniowy noworodek – 30-60 ml mleka na karmienie
2-tygodniowy noworodek – 70-80 ml mleka na karmienie
3-tygodniowy noworodek – 80-90 ml mleka na karmienie
Miesięczne dziecko – 90-110 ml mleka na karmienie

Ile pieluch zużywa noworodek i jaka powinna być ich zawartość?

Zużycie pieluch przez pierwszy miesiąc – około 10 pieluch dziennie

Mocz:

1 dzień życia – 1-2 pieluchy mokre na dobę (nieznacznie mokre)
2 dzień życia – co najmniej 2 mokre pieluchy
1 tydzień życia – co najmniej 6 mokrych pieluch na dobę
2-3 tydzień życia – co najmniej 8 mokrych pieluch na dobę

Stolec:

1-2 dzień życia – 1-2 kupki na dobę (stolec czarny lub zgniłozielony)
3-4 dzień życia – 3 kupki na dobę (stolec przejściowy – brązowy, zielony)
1-4 tydzień życia – 3-4 kupki na dobę (stolec żółty, papkowaty)

Ile powinien przybierać na wadze noworodek?

W pierwszych trzech dobach dziecko traci średnio na wadze około 7% swojej wagi urodzeniowej. Zaczynając od 4-5 doby życia noworodek przybiera od 26 do 31 g na dobę. Swoją wagę urodzeniową osiąga w 10-14 dobie życia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Noworodek przechodzi pierwsze skoki rozwojowe w pierwszych tygodniach życia. Z tym wiążą się pewne zmiany w zachowaniu dziecka np. „wiszenie na piersi”, częstsze wybudzanie się w nocy czy niespokojne ssanie. To całkiem normalne i po jakimś czasie mija. Zdrowy noworodek charakteryzuje się tym, że jest bardzo aktywny, głośno płacze, budzi się na karmienie a po jedzeniu jest spokojne i zadowolone.

Przeczytaj jeszcze:

Ale dziwny ten noworodek!

Odwiedziny u noworodka – jak się zachować?

Noworodek sam pełznie do piersi – FILM

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również